Sendomierz

Zdjęcie lotnicze przedstawiające historyczny rynek Sendomierza (stan - jesień 2007)

Sendomierzmiasto istniejące w latach 1549-1695[1], obecnie w granicach Mińska Mazowieckiego.

Przywilej lokacyjny został wydany 16 stycznia 1549 roku przez króla Zygmunta II Augusta rodzinie Wolskich herbu Półkozic. Miejska urbanistyka opierała się na renesansowych zasadach. Centralną przestrzenią miasta, wokół której kształtowała się główna zabudowa stanowił kwadratowy rynek (obecny plac Kilińskiego w Mińsku Mazowieckim) z wychodzącym prostopadle z południowej pierzei Traktem Karczewskim (obecnie ulica Piłsudskiego), którego przebieg został celowo zmieniony tak, by wchodził on do rynku centralnie - pierwotnie miał prosty przebieg i dochodził do obecnej ulicy Warszawskiej w okolicy mostu przy rzece Srebrnej.

Od wschodu miasto miało granicę wzdłuż rzeki Srebrnej, na północy graniczył z terenami dworskimi. Do Mińska został włączony w 1659 roku.

Niedaleko rynku Sendomierza znajduje się Pałac Dernałowiczów, zaś przy samym rynku kolejny zabytek: dawne starostwo. Znajduje się tam także biblioteka miejska.

Zobacz też

Przypisy

  1. Historia miasta. www.minsk-maz.pl. [dostęp 2012-01-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-07-24)].

Media użyte na tej stronie

POL Mińsk Mazowiecki COA.svg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to WarX (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY-SA 2.5

Author

  • real name: Artur Jan Fijałkowski
  • pl.wiki: WarX
  • commons: WarX
  • mail: [1]
  • jabber: WarX@jabber.org
  • irc: [2]
Minsk lot.jpg
Autor: Jacek Maria Jeliński, Licencja: CC BY-SA 3.0
Zdjęcie lotnicze placu Kilińskiego w Mińsku Mazowieckim. Plac powstał, jako renesansowy rynek Miasta Sendomierz znajdującego się obecnie na terenie Mińska Mazowieckiego. Ulica przechodząca z lewej do prawej strony zdjęcia to ulica Warszawska, nad nią znajduje się park i pałac Dernałowiczów,w prawym górnym rogu znajduje się kościół pw. NNMP, ulica wchodząca w plac od dołu zdjęcia to obecna ulica Piłsudskiego (historyczny Trakt Karczewski. Obecnie rozpoczęły się prace budowlane na terenie parkingu w centralnej części zdjęcia uzupełniające zabudowę południowej pierzeii rynku.