Sepiolit

Sepiolit
Ilustracja
Próbka
Właściwości chemiczne i fizyczne
Inne nazwy

pianka morska, Pietra sapo, Pierre de Savon Maroc

Skład chemiczny

uwodniony krzemian magnezu
(Mg4[Si6O15(OH)2] • 6H2O)

Twardość w skali Mohsa

2–2,5

Przełam

muszlowy

Pokrój kryształu

włoskowy

Układ krystalograficzny

rombowy

Gęstość minerału

2,08 g/cm³

Właściwości optyczne
Barwa

biała, białoszara, żółtawa lub zielononiebieska, najczęściej biała o żółtawym lub czerwonawym zabarwieniu

Rysa

biała

Połysk

matowy

Inne

nieprzezroczysty

Struktura

Sepiolit (pianka morska, pierre de savon Maroc[1]) – minerał z gromady krzemianów, zaliczany do minerałów ilastych. Minerał pospolity, szeroko rozpowszechniony w niektórych rejonach Ziemi.

Nazwa pochodzi od gr. sepia = mątwa i lithos = skała, kamień i nawiązuje do wewnętrznej muszli mątwy, do której minerał jest podobny.

Charakterystyka

Właściwości

Minerał nieprzezroczysty, odporny na temperaturę, biały o strukturze porowatej, podobny do gliny, twardniejący po wyschnięciu.

Tworzy drobne kryształy o pokroju włoskowym. Występuje w skupieniach porowatych o budowie ziarnistej, gruzełkowej; włóknistej – sepiolit azbestopodobny; spilśnionej – tzw. wełna górska. Tworzy także formy skrytokrystaliczne (zbite, ziemiste). Jest miękki, krajalny, przeświecający, przywiera do wilgotnych powierzchni. Czasami zawiera znaczne domieszki niklu (sepiolit niklowy) lub żelaza (sepiolit żelazowyksylotyl).

Występowanie

Sepiolit jest produktem przeobrażenia serpentynitów w trakcie procesów wietrzeniowych i hydrotermalnych. Czasami spotyka się go wśród skał osadowych pochodzenia jeziornego i osadów głębokomorskich. Zawiera 63,3% związków krzemu, 27,4% związków magnezu i 9,3% wody.

Największe i najlepsze na świecie złoża sepiolitu znajdują się w Turcji, niedaleko miasta Eskişehir, w mniejszych ilościach występuje w Niemczech, Czechach, Bośni i Grecji. Występuje także w Maroku, USA i Hiszpanii.

W Polsce w niewielkich ilościach występuje w Sudetach w okolicach Kamiennej Góry, w Masywie Ślęży – tworzy żyły z magnezytem, opalem, chalcedonem, chryzoprazem; występuje też w melafirach koło Krzeszowic.

Zastosowanie

Fajka z sepiolitu
  • w elektrotechnice
  • w farmacji
  • do wyrobu przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych (np. fajek, drobnych ozdób i biżuterii)[1]
  • produkcji środków czyszczących
  • w przemyśle jako materiał izolacyjny, zamiennik azbestu
  • jako żwirek dla kotów czy piasek kąpielowy dla szynszyli
  • dodatek technologiczny do pasz zarejestrowany w UE jako (E-562), dodatek przeciwzbrylający, dodatek reologiczny stosowany do płynów przy pojeniu świń i bydła domowego
  • jako absorbent: wycieków przemysłowych i chemikaliów, w oczyszczalniach jako absorbent toksyn
  • do kontroli (stabilizacji) wilgotności
  • jako dodatek konstrukcyjny (m.in. cementy, tynki)

Przypisy

  1. a b Mohsen Manutchehr-Danai: Dictionary of Gems and Gemology. Springer Science & Business Media, 2013, s. 423. ISBN 978-3-662-04288-5. [dostęp 2017-04-17].

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Meerschaum pipe, carved with Emperor Frederick & Consort Wellcome L0057084.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC BY 4.0

Meerschaum pipe with case, bowl carved with figures of Frederick (Emperor of Germany 1888) and his Consort, 1880-1890, Austria or England.

Wellcome Images

Mineraly.sk - sepiolit.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC BY 2.0
Sepiolite.sheet.png
Autor: Bubenik, Licencja: CC BY-SA 3.0
Sepiolite silicate sheet

Data from:

Brauner K., Preisinger A. (1956): Struktur und Entstehung des Sepioliths, Tschermaks Mineralogische und Petrographische Mitteilungen 6, pp. 120-140 http://rruff.geo.arizona.edu/AMS/download.php?id=18731.cif&down=cif

Calculation of image data:

Larry W. Finger, Martin Kroeker, and Brian H. Toby, DRAWxtl, an open-source computer program to produce crystal-structure drawings, J. Applied Crystallography V40, pp. 188-192, 2007 http://www.lwfinger.net/drawxtl/

Rendering: POVRAY