Serafin (Łukianow)

Serafin
Серафим
Aleksandr Łukianow
Александр Лукьянов
Egzarcha patriarchy Moskwy dla Europy Zachodniej
Ilustracja
Kraj działaniaRosja
Data i miejsce urodzenia23 sierpnia 1879
Saratow
Data i miejsce śmierci18 lutego 1959
Herbowiec
Egzarcha patriarchy Moskwy dla Europy Zachodniej
Okres sprawowania1946–1949
Wyznanieprawosławne
KościółRosyjski Kościół Prawosławny
Śluby zakonne1903
Diakonat1903
Prezbiterat1903
Chirotonia biskupia7 września 1914
Sukcesja apostolska
Data konsekracji7 września 1914
KonsekratorWłodzimierz (Bogojawleński)

Serafin, imię świeckie Aleksandr Iwanowicz Łukianow (ur. 23 sierpnia 1879 w Saratowie, zm. 18 lutego 1959 w Herbowcu) – rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys

W 1900 rozpoczął studia w Kazańskiej Akademii Duchownej. Będąc na trzecim roku, złożył śluby zakonne i przyjął święcenia diakońskie. W 1903 został hieromnichem, zaś w roku następnym ukończył Akademię i został skierowany do pracy jako wykładowca w seminarium duchownym w Ufie. Po dwóch latach awansował na inspektora tegoż seminarium, zaś w 1907 otrzymał godność archimandryty i został przeniesiony do tawryczeskiego seminarium duchownego jako jego rektor. W 1911 objął analogiczne stanowisko w Saratowie.

7 września 1914 miała miejsce jego chirotonia na biskupa pomocniczego eparchii fińskiej. Od 11 sierpnia 1917 objął tymczasowy zarząd tej eparchii, zaś 17 stycznia 1918 został w niej biskupem-ordynariuszem. Do 1924 stał na czele autonomicznego Fińskiego Kościoła Prawosławnego. Po jego przejściu w jurysdykcję Patriarchatu Konstantynopolitańskiego został zmuszony do odejścia z urzędu[1].

Przez dwa lata żył jako mnich-zatwornik w Monasterze Koniewskim. W 1926 opuścił go, by wyjechać do Wielkiej Brytanii. W Londynie został proboszczem parafii podlegającej Zachodnioeuropejskiego Egzarchatowi Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, jednak w 1927 wypowiedział posłuszeństwo jego zwierzchnikowi metropolicie Eulogiuszowi (Gieorgijewskiemu), dołączając do episkopatu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji. Zamieszkał w Paryżu, obejmując w tym samym roku godność zwierzchnika eparchii zachodnioeuropejskiej Kościoła. W 1937 podniesiony do godności metropolity. Należał do najbardziej konserwatywnego skrzydła Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji, w czasie II wojny światowej otwarcie sympatyzował z hitleryzmem[2].

31 sierpnia 1945 zadeklarował chęć porzucenia Kościoła Zagranicznego i powrotu do macierzystego Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Został przyjęty, patriarcha Moskwy pozwolił mu zachować wszystkie uzyskane wcześniej godności i uczynił go biskupem pomocniczym egzarchy zachodnioeuropejskiego, jakim nadal był Eulogiusz (Gieorgijewski), mimo sprzeciwu tego ostatniego[2]. Po śmierci metropolity Eulogiusza w sierpniu następnego roku, 9 sierpnia został wyznaczony na nowego egzarchę. Jednak w październiku 1946 nadzwyczajny zjazd duchowieństwa i wiernych egzarchatu opowiedział się za powrotem w jurysdykcję Patriarchatu Konstantynopolitańskiego. W związku z tym metropolita Serafim miał de facto pod swoją kontrolą tylko tę część parafii rosyjskich w Europie Zachodniej, które nie weszły w skład Zachodnioeuropejskiego Egzarchatu Parafii Rosyjskich z metropolitą Włodzimierzem (Tichonickim) na czele[2].

W 1948 uczestniczył w obchodach jubileuszu 500-lecia autokefalii Kościoła Rosyjskiego. W roku następnym odszedł w stan spoczynku. Do 1954 przebywał nadal w Paryżu, po czym wrócił do ZSRR. Od 1956 mieszkał w Monasterze Herbowieckim, gdzie w 1959 zmarł.

Grupa rosyjskich duchownych w Monasterze Wałaam. Serafin (Łukianow) trzeci z lewej w dolnym rzędzie

Przypisy

  1. ГЕРМАН
  2. a b c D. Pospielovsky, The Russian Church under the Soviet Regime 1917-1982, New York 1984, ISBN 0-88141-033-0, s.270

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Serafim Lukjanov arkkipiispa.jpg
Архиепископ Серафим (Лукьянов)
Academy Lecturers - Valaam.jpg
Petersburg Theological Academy lecturers during a pilgrimage to Valaam Monastery. From the left, sitting: Anthony (Khrapovitsky), second from the left, Sergius (Stragorodski), third from the left and Seraphin (Lukianov), fourth from the left