Serafin (Mielkonian)

Serafin
Серафим
Władimir Mielkonian
Владимир Мелконян
Arcybiskup kaliningradzki i bałtyjski
Ilustracja
(c) Westpress Kaliningrad archive, image # / CC-BY-SA 4.0
Kraj działaniaRosja
Data i miejsce urodzenia29 grudnia 1961
Adler
Biskup bałtyjski
Okres sprawowania2001–2016
Arcybiskup kaliningradzki i bałtyjski
Okres sprawowaniaod 2016
Wyznanieprawosławne
KościółRosyjski Kościół Prawosławny
InkardynacjaEparchia kaliningradzka
Śluby zakonne6 grudnia 1990
Diakonat10 stycznia 1991
Prezbiterat9 kwietnia 1991
Nominacja biskupia3 kwietnia 2001
Chirotonia biskupia18 maja 2001
Sukcesja apostolska
Data konsekracji18 maja 2001
MiejscowośćMoskwa
MiejsceMonaster Daniłowski
KonsekratorAleksy II
WspółkonsekratorzyCyryl (Gundiajew), Sergiusz (Fomin), Pitirim (Nieczajew), Arseniusz (Jepifanow), Guriasz (Kuźmenko), Sawa (Wołkow), Teofan (Aszurkow)

Serafin, imię świeckie Władimir Setrakowicz Miełkonian (ur. 29 grudnia 1961 w Adlerze) – biskup Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Życiorys

Po ukończeniu szkoły średniej i odbyciu służby wojskowej zamieszkał na stałe w Ufie, gdzie został zatrudniony jako stróż w zarządzie eparchii ufimskiej i mienzelińskiej oraz lektor w cerkwi Opieki Matki Bożej w Ufie. W 1984 wstąpił do seminarium duchownego w Odessie, które ukończył w 1988, rozpoczął wówczas studia w Moskiewskiej Akademii Duchownej, ukończone w 1992. W 1990 wstąpił do Monasteru Daniłowskiego; 6 grudnia 1990 złożył wieczyste śluby zakonne z imieniem Serafin (na cześć św. Serafina z Sarowa). 10 stycznia 1991 patriarcha moskiewski i całej Rusi Aleksy II wyświęcił go na hierodiakona. 9 kwietnia tego samego roku arcybiskup chersoneski Walenty (Miszczuk) udzielił mu święceń kapłańskich w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w moskiewskiej dzielnicy Sokolniki.

W latach 1992–1999 był członkiem rosyjskiej misji prawosławnej w Jerozolimie. Przebywając w tymże mieście, w 1995 został nagrodzony prawem noszenia krzyża napierśnego, zaś w 1997 w soborze Trójcy Świętej w Jerozolimie został podniesiony do godności igumena. 18 kwietnia 2001 otrzymał godność archimandryty, gdyż zgodnie z postanowieniem Świętego Synodu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego z 3 kwietnia tego roku miał zostać biskupem pomocniczym eparchii smoleńskiej i kaliningradzkiej. Uroczysta chirotonia miała miejsce 18 maja 2001 w cerkwi Wszystkich Świętych Ziemi Rosyjskiej przy Monasterze Daniłowskim; jako konsekratorzy wzięli w niej udział patriarcha moskiewski i całej Rusi Aleksy II, metropolita smoleński i kaliningradzki Cyryl (Gundiajew), arcybiskup sołniecznogorski Sergiusz (Fomin), metropolita wołokołamski i juriewski Pitirim (Nieczajew), arcybiskup istriński Arseniusz (Jepifanow), biskup żytomierski i nowogrodzko-wołyński Guriasz (Kuźmenko), biskup krasnogorski Sawa (Wołkow) oraz biskup magadański i siniegorski Teofan (Aszurkow).

31 marca 2009, w związku z podziałem eparchii smoleńskiej i kaliningradzkiej na smoleńską i wiaziemską oraz kaliningradzką i bałtyjską, został wyznaczony na biskupa pomocniczego tej ostatniej, zachowując dotychczasowy tytuł biskupa bałtyjskiego.

W 2016 został ordynariuszem eparchii kaliningradzkiej, z tytułem biskupa kaliningradzkiego i bałtyjskiego[1]. W tym samym roku podniesiony do godności arcybiskupa[2].

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Епископ Серафим (Мелконян).jpg
(c) Westpress Kaliningrad archive, image # / CC-BY-SA 4.0
Епископ Серафим (Мелконян)