Serafin (Tsujie)

Serafin
Noboru Tsujie
Biskup Sendai i wschodniej Japonii
Kraj działaniaJaponia
Data i miejsce urodzenia23 marca 1951
Akita
Biskup Sendai i wschodniej Japonii
Okres sprawowaniaod 2000
Wyznanieprawosławne
KościółJapoński Kościół Prawosławny
InkardynacjaEparchia Sendai i wschodniej Japonii
Śluby zakonne20 sierpnia 1999
Diakonat1989
Prezbiterat18 sierpnia 1991
Chirotonia biskupia15 stycznia 2000
Sukcesja apostolska
Data konsekracji15 stycznia 2000
MiejscowośćMoskwa
MiejsceMonaster Daniłowski
KonsekratorAleksy II
WspółkonsekratorzyFilaret (Wachromiejew), Juwenaliusz (Pojarkow), Cyryl (Gundiajew), Sergiusz (Fomin), Pitirim (Nieczajew), Arseniusz (Jepifanow), Nifon (Sajkali), Tichon (Jemieljanow), Aleksy (Frołow), Daniel (Nushiro)

Serafin, imię świeckie Noboru Tsujie (jap. 辻永昇 Tsujie Noboru; ur. 23 marca 1951 w Akicie)japoński biskup prawosławny.

Życiorys

W 1969 rozpoczął naukę w szkole fotograficznej w Tokio, którą ukończył cztery lata później. Podjął następnie pracę w firmie reklamowej. W 1987 przyjął chrzest, otrzymując chrześcijańskie imię Andrzej na cześć św. apostoła Andrzeja. W tym samym roku wstąpił do prawosławnego seminarium duchownego w Tokio; ukończył je w 1990. Rok wcześniej biskup pensylwański Herman wyświęcił go na diakona-celibatariusza. Duchowny został skierowany do pracy duszpasterskiej w soborze Zmartwychwstania Pańskiego w Tokio. 18 sierpnia 1991 metropolita Tokio i całej Japonii Teodozjusz wyświęcił go na kapłana i skierował dodatkowo do pracy w kancelarii metropolitalnej Japońskiego Kościoła Prawosławnego oraz w seminarium duchowny w Tokio (jako inspektor).

20 sierpnia 1999 w ławrze Troicko-Siergijewskiej złożył wieczyste śluby zakonne z imieniem Serafin, na cześć świętego mnicha Serafina z Sarowa. 6 września tego samego roku otrzymał godność igumena, zaś 9 stycznia 2000 – archimandryty. 15 stycznia tego samego roku w soborze Trójcy Świętej w Monasterze Daniłowskim miała miejsce jego chirotonia na biskupa Sendai i wschodniej Japonii. Jako konsekratorzy w uroczystości wzięli udział patriarcha moskiewski i całej Rusi Aleksy II, metropolici miński i słucki Filaret, kruticki i kołomieński Juwenaliusz, smoleński i kaliningradzki Cyryl, sołnecznogorski Sergiusz, wołokołamski i juriewski Pitirim, arcybiskup istriński Arseniusz, biskup filipolski Nifon z Patriarchatu Antiochii, bronnicki Tichon, oriechowo-zujewski Aleksy oraz biskup Kioto Daniel.

Bibliografia