Serbia Nedicia

Rząd Ocalenia Narodowego
(Serbia Nedicia)
Vlada Nacionalnog Spasa
(Недићева Србија)
1941–1944
Flaga Serbii
Godło Serbii
Flaga SerbiiGodło Serbii
Hymn: (nieoficjalnie) Oj Srbijo, mila mati
Położenie Serbii
Język urzędowy

serbski

Stolica

Belgrad

Ustrój polityczny

dyktatura wojskowa

Typ państwa

państwo marionetkowe

Głowa państwa

Milan Nedić

Status terytorium

okupowane

Zależne od

 III Rzesza

Waluta

dinar serbski (CSD)

Data powstania

1 kwietnia 1941

Data likwidacji

Jugosławia
maj 1944

Religia dominująca

Prawosławie

Strefa czasowa

UTC +1 – zima
UTC+2 – lato

Mapa Serbii
Podział administracyjny Serbii w czasie II wojny światowej

Serbia Nedicia (serb.-chorw. Недићева Србија, Nedićeva Srbija) – nazwa dla Serbii pod niemiecką okupacją podczas II wojny światowej. Krajowi przewodził kolaboracyjny rząd Milana Nedicia, pod niemieckim nadzorem wojskowym – oficjalna nazwa to Rząd Ocalenia Narodowego (srb.: Влада Националног Спаса, Vlada Nacionalnog Spasa) – który funkcjonował w latach 1941-1944. Geograficznie Serbia Nedicia pokrywała się mniej więcej z dzisiejszą Serbią Centralną (Централна Србија), północną częścią Kosowa (wokół Kosovskiej Mitrovicy) i z autonomicznym regionem Banat, który był rządzony przez mniejszość niemiecką.

Ówczesna Serbia graniczyła z Niezależnym Państwem Chorwackim, terenami okupowanymi przez wojska włoskie (Albania, Kosowo, Czarnogóra), bułgarskie, rumuńskie i węgierskie.

Sytuacja geopolityczna

Po klęsce Królestwa Jugosławii po agresji III Rzeszy, terytorium znane obecnie jako Centralna Serbia znalazło się pod okupacją wojskową III Rzeszy. Niemcy 29 sierpnia 1941 (po uzyskaniu współpracy gen. Milana Nedicia – byłego ministra obrony Królestwa Jugosławii i dowódcy jednej z armii jugosłowiańskich w wojnie z III Rzeszą w kwietniu 1941) stworzyli rząd kolaboracyjny, który miał pomagać okupantowi w utrzymywaniu porządku i zapewnianiu bezpieczeństwa, będąc jednocześnie uzależnionym politycznie od Niemiec. Serbia była otoczona przez państwa związane sojuszniczo z III Rzeszą lub od niej uzależnione: Niepodległe Państwo Chorwackie na zachodzie; Czarnogórę, Kosowo i Albanię – okupowane (do września 1943[a]) przez Włochy na południu i południowym zachodzie; Macedonię – okupowaną przez Bułgarię na południowym wschodzie. Znajdujący się na północy Banat znajdował się pod bezpośrednią kontrolą Niemiec i był zarządzany autonomicznie przez zamieszkującą tam mniejszość niemiecką, choć formalnie pozostał częścią Serbii; wreszcie zachodnia Wojwodina została anektowana przez Węgry.

Polityka wewnętrzna

Polityka wewnętrzna Serbii była podporządkowana niemieckiemu prawu. Prawo to, oparte na rasizmie, przewidywało, że wszyscy Żydzi i Romowie zostaną uwięzieni. Dwoma głównymi więzieniami Serbii były obozy koncentracyjne Sajmište i Banjica. Rząd Milana Nedicia był wspierany przez Dymitra Ljoticia i jego partię ZBOR. Jednym z głównych celów polityki rządu było zdławienie wszelkiego oporu przeciw okupacji kraju przez siły niemieckie. Szczególny priorytet uzyskało ograniczanie ruchu oporu po masakrze w Kragujevacu, gdzie żołnierze Wehrmachtu zabili, w odwecie za atak na swój oddział, wielu mieszkańców (100 cywilów za każdego zmarłego żołnierza niemieckiego i 50 za każdego rannego). Siły Nedicia walczyły z partyzantami oraz czetnikami, którzy nie chcieli się zgodzić na podpisanie układu o współpracy. Pod rządami Nedicia Belgrad w 1942 Niemcy ogłosili strefą wolną od Żydów (niem. Judenfrei)[b]. Po tym jak Republika Užička została wyzwolona spod panowania Niemiec przez połączoną operację partyzantów komunistycznych i czetników na jesieni 1941, walki z Niemcami na terenie Serbii były sporadyczne. Partyzanci i czetnicy w Serbii byli głównie zaangażowani w walkę przeciw sobie i tylko czasami atakowali siły niemieckie.

Główni politycy

Zobacz też

Uwagi

  1. kapitulacji Włoch wobec aliantów
  2. W czasie okupacji niemieckiej zostało zamordowanych 14 500 spośród liczącej 15 000 osób ludności żydowskiej w Serbii

Media użyte na tej stronie

Flag of Germany (1935–1945).svg
National flag and merchant ensign of Germany from 1935 to 1945.
Flag of Serbia (1941–1944).svg
Autor: Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape., Licencja: CC BY-SA 3.0
Flag of Serbia, used from 1941 to 1944.
Serbia 1941 44 Map01.png
Autor: http://commons.wikimedia.org/wiki/User:XrysD, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Map showing the Okruzi and Srezovi of Serbia from 1941-44.
Coat of arms of the Government of National Salvation 2.svg
Autor: Original author: Government of National Salvation (Nedics Serbia), Redraw: Samhanin (SVG file author), WikiNameBaks (PNG file author), Licencja: CC0
Coat of Arms of Government of National Salvation (Nazi Puppet еxecutive government), led by Milan Nedić.
Serbia 1942.svg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 3.0
Map of the Serbia within Europe, circa 1942.