Sergio Pérez

Sergio Pérez
Ilustracja
Sergio Pérez (2019)
Imię i nazwisko

Sergio Pérez Mendoza

Państwo

 Meksyk

Data i miejsce urodzenia

26 stycznia 1990
Guadalajara

Sezon 2023
Seria

Formuła 1

Zespół

Oracle Red Bull Racing

Samochód

Red Bull RB19

Nr startowy

11

Partnerzy

Max Verstappen

Sukcesy

2007: Gold medal icon.svg Brytyjska Formuła 3
2010: Silver medal icon.svg Seria GP2
2022: Bronze medal icon.svg Formuła 1

Faksymile
Strona internetowa

Sergio „Checo” Pérez Mendoza (ur. 26 stycznia 1990 w Guadalajarze) – meksykański kierowca wyścigowy, startujący w mistrzostwach świata Formuły 1 od sezonu 2011. Od sezonu 2021 kierowca zespołu Oracle Red Bull Racing, II wicemistrz Formuły 1 w sezonie 2022, mistrz Brytyjskiej Formuły 3 (2007) oraz wicemistrz Serii GP2 (2010).

Życiorys

Początki kariery

Pierwszy kontakt Pérez z wyścigami zaznał w Stanach Zjednoczonych, w Formule Dodge Barber, w roku 2004. W następnym sezonie przeniósł się do Europy, gdzie zadebiutował w niemieckiej Formule BMW. W zespole Keke Rosberga, rywalizację zakończył na 14. miejscu. W roku 2006 kontynuował starty w tej serii, jednakże w bardziej konkurencyjnym ADAC Berlin-Brandenburg. Dzięki temu zajął zdecydowanie wyższą 6. lokatę w końcowej klasyfikacji. W przerwie zimowej wziął udział w dwóch wyścigach prestiżowej serii A1 Grand Prix, w narodowych barwach Meksyku. Nie zdobył jednak żadnych punktów.

W latach 2007-2008 brał udział w Brytyjskiej Formule 3, w ekipie T-Sport. W pierwszym sezonie startów zdominował rywalizację w klasie narodowej, zwyciężając w 14 z 21 wyścigów. W drugim ścigał się już w głównym cyklu. Przez cały rok prezentował dobry poziom, ostatecznie zajmując 4. pozycję, z dorobkiem czterech wygranych.

Seria GP2

Dobre wyniki oraz duży budżet zagwarantowały mu posadę w hiszpańskim zespole Campos Grand Prix, na starty w azjatyckiej serii GP2, odbywającej się w przerwie zimowej. Meksykanin ponownie okazał jednym z czołowych kierowców, należąc do grona zwycięzców dwóch wyścigów. Najlepiej spisał się podczas nocnej rundy w Katarze, gdzie zajął odpowiednio drugie i pierwsze miejsce, uzyskując przy tym najlepszy czas okrążenia w sprincie. Ostatecznie zajął 7. lokatę z dorobkiem solidnych 26 punktów.

W głównej edycji ścigał się w holenderskim Arden International za sprawą firmy telekomunikacyjnej Telmex. Pomimo kiepskiego początku, w dalszej części sezonu spisywał się coraz lepiej, będąc ostatecznie lepszym od zespołowego partnera, Włocha Edoardo Mortary. Najlepiej wypadł podczas rundy na torze w Walencji, gdzie zajął odpowiednio drugie i trzecie miejsce. Dodatkowo wykręcił najszybsze okrążenie w sprincie w Belgii. Dorobek 22 punktów zagwarantował mu 12. lokatę w końcowej klasyfikacji.

W roku 2010 przeniósł się do bardziej konkurencyjnego zespołu Barwa Addax Team, gdzie partnerował mu Holender Giedo van der Garde. W celu aklimatyzacji w hiszpańskim zespole, Pérez wystąpił w dwóch rundach azjatyckiej serii GP2. W ciągu czterech wyścigów Pérez dwukrotnie dojechał na mety na punktowanej pozycji, zajmując ostatecznie 15. pozycję w końcowej klasyfikacji. W europejskim cyklu Meksykanin okazał się jednym z czołowych kierowców, walcząc o tytuł mistrzowski, do przedostatniej rundy we Włoszech. Ostatecznie siedmiokrotnie stanął na podium, z czego czterokrotnie na najwyższym stopniu (poza tym raz zdobył pole position i pięciokrotnie odnotował najlepszy czas w wyścigu), a w klasyfikacji generalnej zajął 2. miejsce.

Formuła 1

2011–2012: Sauber

Sergio Pérez podczas Grand Prix Malezji w bolidzie Sauber C30 (2011)
Sergio Pérez podczas Grand Prix Malezji w bolidzie Sauber C31 (2012)

4 października 2010 roku został potwierdzony jako drugi kierowca zespołu Sauber na sezon 2011. Jego partnerem został Kamui Kobayashi[1].

27 marca 2011, do wyścigu Grand Prix Australii inaugurującym sezon 2011 startował z 13 miejsca, które uzyskał poprzedniego dnia w kwalifikacjach. Po zakończeniu wyścigu sędziowie podjęli decyzję o dyskwalifikacji Péreza. Powodem był negatywny wynik kontroli technicznej bolidu po wyścigu[2].

Do wyścigu o Grand Prix Malezji rozegranym 10 kwietnia, startował z 16 miejsca startowego. Na 23 okrążeniu najechał na leżące na torze fragment innego bolidu, w wyniku czego zawodnik nie ukończył wyścigu[3].

28 maja 2011 roku miał groźnie wyglądający wypadek w trzeciej części sesji kwalifikacyjnej do Grand Prix Monako. Tuż po wyjściu z tunelu zbyt szeroko wyjechał do lewej strony, następnie chcąc wrócić na bardziej przyczepną część toru nie zdążył wyhamować i uderzył w boczną bandę po prawej stronie w wyniku czego uszkodzona została prawa część bolidu – m.in. urwane zostało przednie prawe koło. Następnie stracił kontrolę nad bolidem i ponownie uderzył w bandę tym razem tą oddzielającą tor od jednego z dwóch wyjazdów z niego. Kierowca wiedząc, że nie zdoła opanować bolidu, położył ręce na głowie, aby w ten sposób się uchronić przed uszkodzeniami głowy i złamaniem rąk. Pierwsze komunikaty na temat zdrowia kierowcy informowały, że Meksykanin jest przytomny i rozmawia ze służbami medycznymi. Wydarzenie to miało miejsce w 3 części kwalifikacji, do której Meksykanin awansował po raz pierwszy w karierze.

W sezonie 2012 Pérez zajął 2 miejsce w Grand Prix Malezji, a w Grand Prix Kanady był 3. 9 września w Grand Prix Włoch Checo po raz kolejny stanął na podium, ponownie zajmując drugie miejsce.

2013: McLaren

W sezonie 2013 Pérez jeździł w barwach McLarena. Jednak tylko w jedenastu wyścigach zdołał zdobyć punkty, a nigdy nie stanął na podium. Uzbierane 49 punktów dało mu jedenaste miejsce w klasyfikacji generalnej. Na kolejny sezon McLaren nie zdecydował się przedłużyć kontraktu z Meksykaninem. W związku z tym podpisał on kontrakt z ekipą Force India.

2014-2020: Force India/Racing Point

2014
Sergio Pérez podczas Grand Prix Singapuru w bolidzie Force India VJM07 (2014)

W Force India liczono na powrót Meksykanina do formy sprzed dwóch lat. W pierwszej części sezonu Pérez otrzymał w miarę konkurencyjny bolid, który pozwalał na regularne zdobywanie punktów. Po nieudanym wyścigu w Malezji, gdzie z powodu awarii skrzyni biegów Meksykanin musiał opuścić start, w Bahrajnie Pérez stanął na trzecim stopniu podium, przegrywając jedynie z duetem Mercedesa. Drugie w historii podium dla Force India w początkowej fazie sezonu przyniosło nadzieję na dobre wyniki w dalszej części sezonu. Jednak Pérez regularnie przegrywał z partnerem zespołowym Nico Hülkenbergiem. W Grand Prix Austrii zdobył osiem punktów za szóste miejsce, lecz do końca jego wyniki nie uległy poprawie. Z dorobkiem 59 punktów został sklasyfikowany na dziesiątej pozycji w końcowej klasyfikacji kierowców.

2015

Sezon 2015 rozpoczął zajęciem 10 miejsca w Australii. Kolejno wyścig w Malezji zakończył na 13 pozycji, Chiny na 11 i w Bahrajnie był ósmy. Wyścig w Belgii zakończył na 5 miejscu, we Włoszech był szósty. Najlepszy występ w sezonie zaliczył w Rosji, gdzie zajął pierwsze i jedyne podium w sezonie 2015 kończąc wyścig na najniższym stopniu podium. Sezon zakończył z dorobkiem 78 punktów wyprzedzając swojego partnera z drużyny o 20 punktów. Force India zajęła 5 miejsce w klasyfikacji konstruktorów w sezonie 2015 przed Lotus Mercedes.

2020

W sezonie 2020 zespół Meksykanina, Racing Point, dostarczył lepszy bolid niż w latach poprzednich, co oznaczało, że w razie błędów dwóch czołowych zespołów (Mercedes i Red Bull Racing) Pérez mógł włączyć się do walki o podium. W wyniku infekcji COVID-19 ominął obydwa wyścigi na domowym torze zespołu Racing Point (Silverstone). W drugiej połowie sezonu regularnie zdobywał wysoko punktowane pozycje, dojeżdżając na 4. pozycji w GP Rosji i GP Eifelu. W następującym po nich GP Portugalii pomimo kolizji z Maxem Verstappenem na pierwszym okrążeniu, która pozbawiła go szans na podium, zdobył 7. pozycję. W GP Emilii Romagnii zajął 6. pozycję po nietrafionej decyzji strategicznej zespołu, który na kilka okrążeń przed końcem ściągnął go z zajmowanej przez niego trzeciej pozycji na zmianę opon. W deszczowych kwalifikacjach do GP Turcji zajął najwyższą w karierze 3. pozycję. W wyścigu dojechał na 2. pozycji ustępując jedynie Lewisowi Hamiltonowi. Szansę na kolejne podium miał w następującym po Turcji GP Bahrajnu, jednak na dwa okrążenia przed końcem jadąc na trzeciej pozycji w wyniku awarii silnika musiał wycofać się z wyścigu. W drugim wyścigu na torze Sakhir zajął pierwsze miejsce. Wygrał on po fatalnym pit stopie Mercedesa, w wyniku którego George Russell i Valtteri Bottas utracili odpowiednio pozycje lidera i wicelidera wyścigu. Był to jedyny przypadek w historii Formuły 1, kiedy kierowca będący na ostatniej pozycji po pierwszym okrążeniu wygrał wyścig (Pérez spadł na nią po kolizji z Charlesem Leclerciem). Jego kariera w zespole Racing Point zakończyła się kolejną awarią silniką w GP Abu Dhabi. W klasyfikacji kierowców zajął najwyższe w karierze 4. miejsce z dorobkiem 125 punktów[4].

2021: Red Bull Racing

2021

W wyniku niesatysfakcjonującej dyspozycji Alexa Albona na sezon 2021 Sergio Pérez otrzymał miejsce w zespole Red Bull Racing. Pierwszy raz zespół dostarczył mu samochód, z którym mógł włączyć się do regularnej walki o podium. W GP Emilii-Romagnii zakwalifikował się na najlepszej w swojej karierze drugiej pozycji. Po starcie z 6. pola wygrał GP Azerbejdżanu po rozbiciu się zespołowego kolegi, Maxa Verstappena. W następnym wyścigu o GP Francji zajął 3. pozycję wyprzedzając kierowcę Mercedesa, Valtteriego Bottasa.

Wyniki

Azjatycka Seria GP2

RokZespółWyniki w poszczególnych eliminacjachPozycjaPunkty
2008/2009Campos Grand PrixCHN
FEA

NU
CHN
SPR

7
DUB
FEA

6
DUB
SPR

-
BHR1
FEA

8
BHR1
SPR

1
QAT
FEA

2
QAT
SPR

1
MYS
FEA

NU
MYS
SPR

6
BHR2
FEA

12
BHR2
SPR

9
726
2009/2010Barwa Addax TeamABU1
FEA

-
ABU1
SPR

-
ABU2
FEA

12
ABU2
SPR

4
BHR1
FEA

7
BHR1
SPR

17
BHR2
FEA

-
BHR2
SPR

-
155

Seria GP2

RokZespółWyniki w poszczególnych eliminacjachPozycjaPunkty
2009Arden InternationalESP
FEA

14
ESP
SPR

17
MON
FEA

12
MON
SPR

9
TUR
FEA

NU
TUR
SPR

16
GBR
FEA

4
GBR
SPR

6
GER
FEA

8
GER
SPR

20
HUN
FEA

NU
HUN
SPR

16
VAL
FEA

3
VAL
SPR

2
BEL
FEA

NU
BEL
SPR

4
ITA
FEA

NU
ITA
SPR

NU
POR
FEA

NU
POR
SPR

11
1222
2010Barwa Addax TeamESP
FEA

4
ESP
SPR

NU
MON
FEA

1
MON
SPR

6
TUR
FEA

DK
TUR
SPR

7
VAL
FEA

11
VAL
SPR

16
GBR
FEA

5
GBR
SPR

1
GER
FEA

2
GER
SPR

1
HUN
FEA

3
HUN
SPR

NU
BEL
FEA

7
BEL
SPR

1
ITA
FEA

NU
ITA
SPR

13
ABU
FEA

1
ABU
SPR

NU
271

Formuła 1

RokZespółSamochódSilnikWyniki w poszczególnych eliminacjachPkt.Msc.
2011Sauber F1 TeamSauber C30Ferrari 056 2.4 V8AustraliaMalezjaTurcjaHiszpaniaMonakoKanadaUnia EuropejskaWielka BrytaniaNiemcyWęgryBelgiaWłochySingapurJaponiaKorea PołudniowaIndieBrazylia1416
DKNU17149INJ1171115NUNU10816101113
2012Sauber F1 TeamSauber C31Ferrari 056 2.4 V8AustraliaMalezjaBahrajnHiszpaniaMonakoKanadaUnia EuropejskaWielka BrytaniaNiemcyWęgryBelgiaWłochySingapurJaponiaKorea PołudniowaIndieStany ZjednoczoneBrazylia6610
821111NU1139NU614NU210NU11NU1511NU
2013Vodafone McLaren MercedesMcLaren MP4-28Mercedes FO 108Z 2.4 V8AustraliaMalezjaBahrajnHiszpaniaMonakoKanadaWielka BrytaniaNiemcyWęgryBelgiaWłochySingapurKorea PołudniowaJaponiaIndieStany ZjednoczoneBrazylia4911
1191169161120891112810155976
2014Sahara Force IndiaForce India VJM07Mercedes PU106A 1.6 V6TAustraliaMalezjaBahrajnHiszpaniaMonakoKanadaAustriaWielka BrytaniaNiemcyWęgryBelgiaWłochySingapurJaponiaRosjaStany ZjednoczoneBrazylia5910
10NW399NU1161110NU8771010NU157
2015Sahara Force IndiaForce India VJM08Mercedes PU106B 1.6 V6TAustraliaMalezjaBahrajnHiszpaniaMonakoKanadaAustriaWielka BrytaniaWęgryBelgiaWłochySingapurJaponiaRosjaStany ZjednoczoneMeksykBrazylia789
10131181371199NU56712358125
2016Sahara Force IndiaForce India VJM09Mercedes PU106C Hybrid 1.6 V6TAustraliaBahrajnRosjaHiszpaniaMonakoKanadaUnia EuropejskaAustriaWielka BrytaniaWęgryNiemcyBelgiaWłochySingapurMalezjaJaponiaStany ZjednoczoneMeksykBrazylia1017
13161197310317611105886781048
2017Sahara Force IndiaForce India VJM10Mercedes M08 EQ Power+ 1.6 V6TAustraliaBahrajnRosjaHiszpaniaMonakoKanadaAzerbejdżanAustriaWielka BrytaniaWęgryBelgiaWłochySingapurMalezjaJaponiaStany ZjednoczoneMeksykBrazylia1007
79764135NU7981795678797
2018Sahara Force IndiaForce India VJM11Mercedes M09 EQ Power+ 1.6 V6TAustraliaBahrajnAzerbejdżanHiszpaniaMonakoKanadaFrancjaAustriaWielka BrytaniaNiemcyWęgryBelgiaWłochySingapurRosjaJaponiaStany ZjednoczoneMeksykBrazylia628
111612391214NU710714
Racing Point Force India57161078NU108
2019SportPesa Racing Point F1 TeamRacing Point RP19BWT Mercedes 1.6 V6TAustraliaBahrajnAzerbejdżanHiszpaniaMonakoKanadaFrancjaAustriaWielka BrytaniaNiemcyWęgryBelgiaWłochySingapurRosjaJaponiaMeksykStany ZjednoczoneBrazylia5210
131086151212121117NU1167NU7871097
2020BWT Racing Point F1 TeamRacing Point RP20BWT Mercedes 1.6 V6TAustriaWęgryWielka BrytaniaWielka BrytaniaHiszpaniaBelgiaWłochyToskaniaRosjaNiemcyPortugaliaEmilia-RomaniaTurcjaBahrajnBahrajn1254
677WD51010544762181NU
2021Red Bull RacingRed Bull RB16BHonda RA621HBahrajnEmilia-RomaniaPortugaliaHiszpaniaMonakoAzerbejdżanFrancjaAustriaWielka BrytaniaWęgryBelgiaHolandiaWłochyRosjaTurcjaStany ZjednoczoneMeksykKatarArabia Saudyjska1904
511454134616NU1985933344NU15
2022Oracle Red Bull RacingRed Bull RB18Red Bull RBPTH001BahrajnArabia SaudyjskaAustraliaEmilia-RomaniaStany ZjednoczoneHiszpaniaMonakoAzerbejdżanKanadaWielka BrytaniaAustriaFrancjaWęgryBelgiaHolandiaWłochySingapurJaponiaStany ZjednoczoneMeksyk3053
1842234212NU2NU5452561243753

Podsumowanie

SezonSeriaZespółWyścigiP1PPNOPodiumPunktyPozycja
2004Narodowe Mistrzostwa Skip BarberTelmex Racing14007711
2005Niemiecka Formuła BMWTeam Rosberg1900013714
2006Niemiecka Formuła BMWADAC Berlin-Brandenburg1800021126
2006–07A1 Grand PrixA1 Team Mexico2000035†10†
2007Brytyjska Formuła 3 (klasa narodowa)T-Sport2114140193761
2008Brytyjska Formuła 3T-Sport2240171954
2008–09Azjatycka seria GP2Campos Grand Prix112013267
2009Seria GP2Arden International2000122212
2009–10Azjatycka seria GP2Barwa Addax Team40000515
2010Seria GP2Barwa Addax Team205157712
2011Formuła 1Sauber F1 Team1800001416
2012Formuła 1Sauber F1 Team2000136610
2013Formuła 1Vodafone McLaren Mercedes1900104911
2014Formuła 1Sahara Force India F1 Team1900115910
2015Formuła 1Sahara Force India F1 Team190001789
2016Formuła 1Sahara Force India F1 Team2100021017
2017Formuła 1Sahara Force India F1 Team2000101007
2018Formuła 1Sahara Force India F1 Team120001628
Racing Point Force India F1 Team90000
2019Formuła 1SportPesa Racing Point F1 Team2100005210
2020Formuła 1BWT Racing Point F1 Team1710021254
2021Formuła 1Red Bull Racing2210251904
2022Formuła 1Oracle Red Bull Racing22213113053
2023Formuła 1Oracle Red Bull Racing

Rekordy

RekordLiczba
Rekord okrążenia Circuit de Monaco1:14.820 (2017)[5]

Przypisy

  1. Rafał „Rafsen” Pawłowski: Sergio Perez nowym kierowcą Saubera w 2011 roku. f1ultra.pl, 2010-10-04. [dostęp 2010-10-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-10-08)]. (pol.).
  2. Marek Roczniak: Kierowcy Saubera zdyskwalifikowani. f1wm.pl. [dostęp 2011-04-09]. (pol.).
  3. Marek Roczniak: Qantas Australian Grand Prix 2011. f1wm.pl. [dostęp 2011-04-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-11-25)]. (pol.).
  4. Standings, Formula 1® - The Official F1® Website [dostęp 2021-06-20] (ang.).
  5. FORMULA 1 GRAND PRIX DE MONACO 2017. formula1.com. [dostęp 2017-06-10]. (ang.).

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

REF new (questionmark).svg
Autor: Sławobóg, Licencja: LGPL
Icon for missing references
Gold medal icon.svg
An icon that represents a gold medal
Silver medal icon.svg
An icon that represents a silver medal
Bronze medal icon.svg
An icon that represents a bronze medal
Flag of Malaysia.svg
Flag of Malaysia – Jalur Gemilang (Stripes of Glory)
Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Flag of India.svg
The Flag of India. The colours are saffron, white and green. The navy blue wheel in the center of the flag has a diameter approximately the width of the white band and is called Ashoka's Dharma Chakra, with 24 spokes (after Ashoka, the Great). Each spoke depicts one hour of the day, portraying the prevalence of righteousness all 24 hours of it.
Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Flag of Portugal.svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910). Color shades matching the RGB values officially reccomended here. (PMS values should be used for direct ink or textile; CMYK for 4-color offset printing on paper; this is an image for screen display, RGB should be used.)
Flag of Thailand.svg
The national flag of Kingdom of Thailand since September 2017; there are total of 3 colours:
  • Red represents the blood spilt to protect Thailand’s independence and often more simply described as representing the nation.
  • White represents the religion of Buddhism, the predominant religion of the nation
  • Blue represents the monarchy of the nation, which is recognised as the centre of Thai hearts.
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Flag of Styria.svg
White-green. Colours of the state of Styria.
Flag of Emilia-Romagna (de facto).svg
Autor: Ta flaga została stworzona za pomocą Inkscape ., Licencja: CC BY-SA 4.0
Bandiera dell'Emilia-Romagna riadattata. De facto!
Sergio Perez 2011 Malaysia FP1.jpg
Autor: Morio, Licencja: CC BY-SA 3.0
Formula One 2011 Rd.2 Malaysian GP: Sergio Pérez (Sauber) during the first practice session on Friday.
Sergio Pérez 2019 (cropped).jpg
Autor: XaviYuahanda, Licencja: CC BY-SA 4.0
Formula 1 2019 / Schloss Gabelhofen
Sergio Perez signature.png
Sergio Perez signature give to fan.
Sergio Perez 2012 Malaysia Qualify.jpg
Autor: Morio, Licencja: CC BY-SA 3.0
Formula One 2012 Rd.2 Malaysian GP: Sergio Pérez (Sauber) during the qualify session on Saturday.
Flag of Abu Dhabi.svg
Flag of Abu Dhabi
Flag of Tuscany.svg
Autor: Angelo Romano, Licencja: CC-BY-SA-3.0
flag of Italian region Tuscany