Sergiusz (Tichomirow)

Sergiusz
Gieorgij Tichomirow
Metropolita tokijski
Ilustracja
Kraj działania

Japonia

Data i miejsce urodzenia

16 czerwca 1863 lub 1871
Guzi, gubernia nowogrodzka

Data i miejsce śmierci

10 sierpnia 1945
Tokio

Miejsce pochówku

Cmentarz Yanaka

Metropolita tokijski
Okres sprawowania

1931–1940

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Śluby zakonne

1895

Prezbiterat

1896

Chirotonia biskupia

6 listopada 1905

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

6 listopada 1905

Miejscowość

Petersburg

Miejsce

Ławra Aleksandra Newskiego

Konsekrator

Antoni (Wadkowski)

Sergiusz, imię świeckie Gieorgij Aleksejewicz Tichomirow, Георгий Алексеевич Тихомиров (ur. 16 czerwca 1871 lub 1863[1] w Guzi, zm. 10 sierpnia 1945 w Tokio) – biskup Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, kierownik misji w Japonii po św. Mikołaju Japońskim, następnie zwierzchnik autonomicznego Japońskiego Kościoła Prawosławnego.

Wczesna działalność

Urodził się w rodzinie kapłana prawosławnego. W 1896 ukończył Akademię Duchowną w Petersburgu. Jeszcze jako jej student złożył w 1895 śluby zakonne. Po ukończeniu studiów został wykładowcą na tej samej uczelni i jej prefektem w 1899, otrzymując równocześnie godność archimandryty. Specjalizował się w historii Kościołów prawosławnych. W 1905 został mianowany biskupem jamburskim, wikariuszem eparchii petersburskiej.

Misjonarz w Japonii

W 1908 został skierowany do Japonii, gdzie w przyszłości miał zastąpić arcybiskupa Nikołaja (Kasatkina) na czele rosyjskiej misji prawosławnej. Nauczył się wówczas języka japońskiego i rozpoczął działalność misyjną. Działał na rzecz utrzymania wpływów prawosławia w południowej części Sachalinu, uzyskanej przez Japonię po zwycięskiej wojnie z Rosją. W 1912, po śmierci arcybiskupa Nikołaja, został zwierzchnikiem misji w Japonii. Kierował misją w okresie po rewolucji październikowej, kiedy straciła ona dotychczasowe źródło wsparcia finansowego, jakim był rząd rosyjski i znalazła się na krawędzi bankructwa.

W 1923 zabudowania misji i sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Tokio zostały zniszczone przez trzęsienie ziemi. Biskup Sergiusz koordynował zbiórkę funduszy na ich odbudowę, co ostatecznie miało miejsce w 1929. Dwa lata później locum tenens patriarchy Moskwy, metropolita Sergiusz (Stragorodski) nadał mu godność metropolity. Działalność misji została jednak poważnie ograniczona przez politykę rządu japońskiego w latach 30., który wymusił w 1940 na Sergiuszu rezygnację z funkcji zwierzchnika Japońskiego Kościoła Prawosławnego, jako że na mocy prawa zwierzchnikami krajowych struktur religijnych mogli być jedynie Japończycy. W 1945 metropolita został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz ZSRR. Uniewinniony, zmarł wkrótce później. Został pochowany na cmentarzu Yanaka w Tokio obok swojego poprzednika na czele misji rosyjskiej.

Bibliografia

Przypisy

  1. Biografia w serwisie prawosławia rosyjskiego. [dostęp 2012-09-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-06)].

Media użyte na tej stronie

Сергий (Тихомиров).jpg
Епископ Сергий (Тихомиров)