Shōji Nishimura

Shōji Nishimura
西村 祥治
Nishimura Shōji
Ilustracja
Kaigun-chūjō Kaigun-chūjō
Data i miejsce urodzenia

30 listopada 1889
prefektura Akita

Data i miejsce śmierci

24 października 1944
wody Cieśniny Surigao

Przebieg służby
Lata służby

1911−1944

Siły zbrojne

 Dai-Nippon Teikoku Kaigun

Stanowiska

dowódca
• 4 Dywizjonu Niszczycieli
• 7 Dywizjonu Krążowników
• Zespołu Południowego

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa
bitwa pod Balikpapan
bitwa na Morzu Jawajskim
walki o Guadalcanal
bitwa w Zatoce Leyte

Odznaczenia
Złote Promienie ze Wstęgą Orderu Wschodzącego Słońca (Japonia) Order Złotej Kani II klasy (Japonia) Medal Wojskowy za Wojnę Chińsko-Japońską 1937-1945 (Japonia) Medal Wojskowy za Wielką Wojnę Wschodnio-Azjatycką 1941-1945 (Japonia)

Shōji Nishimura (jap. 西村 祥治 Nishimura Shōji; ur. 30 listopada 1889 w prefekturze Akita, zm. 24 października 1944 na wodach cieśniny Surigao)wiceadmirał Japońskiej Cesarskiej Marynarki Wojennej, zginął podczas bitwy w zatoce Leyte podczas wojny na Pacyfiku.

Życiorys

Pochodził z prefektury Akita w regionie Tōhoku na północy Japonii. Był absolwentem Akademii Cesarskiej Marynarki Wojennej, którą ukończył w 1911, zajmując pod względem ocen 21. miejsce wśród 148. kadetów (39. rocznika). Jako kadet służył na krążowniku „Aso” i pancernikuMikasa”. Po promocji na chorążego został skierowany z powrotem na „Aso”, a następnie na krążownik „Hiei” (przed przebudową okrętu na pancernik).

W latach 1914–1915 dodatkowo dokształcał się w szkołach artylerii okrętowej i torpedowej, a następnie był przydzielany do załóg: niszczyciela „Yūgiri”, krążownika „Yakumo” i pancernika „Haruna”.

Jako porucznik od 1917 specjalizował się w nawigacji morskiej i służył jako główny nawigator na wielu okrętach, w tym na niszczycielach: „Kawakaze”, „Tanikaze”, „Yura”, „Sunosaki”, krążownikach: „Kitakami” i „Ōi” oraz pancerniku „Hizen”. W 1928 został promowany na stopień komandora porucznika. Był następnie głównym nawigatorem na krążowniku „Nisshin”. Następnie został awansowany na kapitana grupy składającej się z niszczycieli: „Wakatake”, „Urakaze”, „Mikazuki”, do której w 1929 został dołączony jeszcze niszczyciel „Shirakumo”. W 1930 formacja ta została przemianowana na 26. Grupę Niszczycieli, a jej dowództwo objął Nishimura.

Awansowany na kapitana w 1934 przez krótki okres dowodził 19. Grupą Niszczycieli, a następnie służył jako dowódca krążownika „Kumano” oraz zmodernizowanego pancernika „Haruna”. 15 listopada 1940 został awansowany na kontradmirała, a 1 listopada 1943 na wiceadmirała.

Zyskał sławę dowodząc 4. Dywizjonem Niszczycieli (Wschodni Zespół Uderzeniowy) podczas zwycięskiej bitwy na Morzu Jawajskim. W czerwcu 1942 został mianowany dowódcą 7. Dywizjonu Krążowników i brał udział w walkach o Guadalcanal.

Pod koniec wojny został mianowany dowódcą Zespołu Południowego i jako taki brał udział w operacji „Sho-Go”, mającej na celu doprowadzenie do ostatecznej i decydującej bitwy morskiej z US Navy w rejonie Filipin. Zespół Nishimury składał się z pancerników: „Fusō”, „Yamashiro”, ciężkiego krążownika „Mogami” oraz niszczycieli: „Shigure”, „Michishio”, „Asagumo”, „Yamagumo”. Wieczorem 24 października 1944 w Cieśninie Surigao w pobliżu wyspy Leyte doszło do bitwy pomiędzy siłami Nishimury a amerykańską Siódmą Flotą pod dowództwem kontradmirała Jesse Oldendorfa, która składała się z 6. pancerników, 8. krążowników, 29. niszczycieli i innych mniejszych jednostek. W trakcie walki zespół Nishimury został zniszczony, gdy Amerykanom udało się wymanewrować przeciwnika i zastosować manewr nazywany „poprzeczką nad T”. Sam Nishimura zginął podczas bitwy, kiedy jego okręt flagowy „Yamashiro” został zatopiony po wielokrotnym trafieniu przez pancerniki amerykańskie.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

JPN Great East Asia War Medal BAR.svg
Autor: KarlHeintz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Baretka Medalu za Wielką Wojnę Wschodnio-Azjatycką 1941–1945 (Japonia)
JPN Kinshi-kunsho 2Class BAR.svg
Baretka Orderu Złotej Kani II Klasy (Japonia).
OF-7 - Kaigun Chujo (collar).gif
Rank badge of Kaigun Chūjō (collar)
1937-1945 China Incident War Medal.png
Autor: McOleo, Licencja: CC BY 3.0
Ribbon bar of the 1937-1945 China Incident War Medal (Japan)