Shinkendo
Shinkendo (jap. 真劍道) to nowoczesna, wszechstronna sztuka walki japońskim mieczem (katana), stworzona w 1990 roku przez Toshishiro Obatę. Została oparta na wieloletnich studiach tradycyjnych stylów (Koryu), ale czerpie także z doświadczenia jej twórcy w nowoczesnym Budo[1]. Sekcje tej sztuki walki z całego świata zrzeszone są w powołanej do życia w 1994 roku Międzynarodowej Federacji Shinknedo (International Shinkendo Federation, Kokusai Shinkendo Renmei) z siedzibą (Honbu Dojo) w Los Angeles.
Geneza
Shinkendo powstało jako w pełni autonomiczny system posługiwania się mieczem samurajskim, jednak jego założenia techniczne opierają się na wybranych elementach innych stylów poznanych na przestrzeni lat przez Senseia Obatę.
Wśród najważniejszych inspiracji należy wymienić:
- Yagyu Shinkage-ryu i Kashima Shin-ryu - intensywne formy sparingu
- Jigen-ryu - mocne i skuteczne uderzenia i cięcia
- Ioriken Battojutsu - precyzyjne i płynne formy tameshigiri
- Kendo - szybkie ruchy i natychmiastowe reakcje
- Aikido i Ryukyu Kobudo - płynny sposób poruszania się[2]
Dominujący wpływ na kształt stworzonej przez Senseia Toshishiro Obatę sztuki walki miał natomiast jego mentor Sensei Taizaburo Nakamura i nauczany przez niego styl Toyama-ryu. Techniki tej sztuki walki włączone zostały do systemu nauczania Shinkendo jako tzw. gaiden waza - techniki zapożyczone[3].
System nauczania
Wszechstronność Shinkendo polega na równoległym nauczaniu pięciu aspektów posługiwania się kataną:
- Suburi - ćwiczenie pojedynczych cięć i ich kombinacji, a także taisabaki (ruchów całego ciała, zejść, uników), ashisabaki (pracy nóg) oraz kensabaki (ruchów miecza)
- Battoho - techniki błyskawicznego dobycia miecza z jednoczesnym zadaniem ciosu
- Tanrengata - dziesięć form kata wykonywanych solo
- Tachiuchi - aranżowane formy sparingu w parach
- Tameshigiri - testy cięć wykonywane głównie na matach tatami-omote
Wymienione elementy treningu należy rozumieć jako przenikające się aspekty posługiwania się samurajskim mieczem, które w połączeniu pozwalają mówić o kompleksowym poznaniu sposobów użycia tej broni. Ponadto pula technik wykonywanych w ramach treningu Shinkendo jest właściwie nieskończona, bowiem poszczególne elementy można w dowolny sposób ze sobą zestawiać[2].
Na wyższym poziomie trening rozszerzany jest o techniki posługiwania się dwoma mieczami - nito.
System stopni
W Shinkendo nie jest używany nowoczesny system stopni Kyu/Dan, lecz bardziej tradycyjny, oparty na terminologii. Ponadto w myśl zasady, że nie każdy dobry student musi być także dobrym nauczycielem, oddzielne stopnie przyznawane są instruktorom[1].
Inka - stopnie uczniowskie:
- Ichimonji
- Jiho
- Santen
- Shiho
- Kirigami
- Goho
- Gohomokuroku
- Hyaku-e
- Ren-e
- Ji-e
- Toku-e
- Shin-e
- Sei-e
Shogo - stopnie instruktorskie:
- Kenshuin
- Shidoin
- Shoden Renshi Kaku
- Shoden Renshi
- Chuden Renshi Kaku
- Chuden Renshi
- Kyoshi
- Shihan
- Hanshi
Shinkendo w Polsce
Pierwsze treningi Shinkendo w Polsce odbyły się w 2004 roku podczas seminarium prowadzonego przez Senseia Brenta Hire'a. Rok później miało miejsce pierwsze seminarium pod przewodnictwem Kaiso Toshishiro Obaty. Po tych wydarzeniach ukonstytuowały się pierwsze dojo w Polsce - w Bytomiu i Świętochłowicach. Do niedawna sekcje tej sztuki walki obecne były tylko na Śląsku. Zaledwie kilka lat temu powstały pierwsze grupy poza tym regionem (na Mazowszu), będące filią świętochłowickiego Seidokan Dojo (obecnie niezależne).
Obecnie w Polsce czynnie funkcjonuje sześć licencjonowanych dojo będących członkami ISF[4]:
- Seidokan Dojo - Świętochłowice i Sosnowiec
- Budokan Dojo - Bytom i Piekary Śląskie
- Hojokan Dojo - Siemianowice Śląskie
- Shinjokan Dojo - Katowice i Zabrze
- Seijokan Dojo - Gliwice i Knurów
- Tenjokan Dojo - Tychy i Ruda Śląska
- Meikyokan Dojo - Grójec i Warszawa
Polscy adepci oprócz korzystania z każdej okazji kiedy Kaiso Toshishiro Obata gości w Europie (w Polsce do tej pory przeprowadził cztery seminaria), ściśle współpracują z węgierskim mistrzem Kyoshi Rolandem Lajosem, który regularnie szkoli polskich shinkendoków prowadząc na Śląsku średnio dwa seminaria rocznie.
Przypisy
- ↑ a b About Shinkendo, shinkendo.com [dostęp 2022-05-06] .
- ↑ a b Toshishiro Obata , Shinkendo : Japanese swordsmanship, wyd. 1st ed, San Gabriel, Calif.: International Shinkendo Federation, 1999, ISBN 0-9668677-0-X, OCLC 45183174 [dostęp 2022-05-06] .
- ↑ Toyama-Ryū Battōdō • Kokusai Toyama Ryū Renmei, www.toyama-ryu.org [dostęp 2022-05-06] .
- ↑ [ISF] Licensed Dojo in Poland, shinkendo.com [dostęp 2022-05-11] .