Sid Meier’s Pirates! (2004)

Sid Meier’s Pirates!
Producent

Firaxis Games

Wydawca

Atari

Projektant

Sid Meier

Silnik

Gamebryo[1]

Wersja

1.02 (11 sierpnia 2005)

Data wydania

22 listopada 2004 (na PC)

Gatunek

gra strategiczna, przygodowa gra akcji, sandbox

Tryby gry

gra jednoosobowa

Wymagania sprzętowe
Platforma

Microsoft Windows, Xbox, Xbox 360, Playstation Portable

Nośniki

CD (x2), DVD (Xbox), UMD (PSP)

Wymagania

Windows 98/Me/2000/XP, procesor Pentium III lub AMD Athlon 1 GHz, 256 MB RAM, karta graficzna z 64 MB RAM

Sid Meier’s Pirates!remake gry Sid Meier’s Pirates! wydany w 2004 roku, będący połączeniem gry strategicznej, akcji i przygodowej. Twórcą gry jest Sid Meier oraz firma Firaxis Games, natomiast wydawcą Atari. Gra zachowała wiele cech ze swojej poprzedniczki, a główną zmianą jest zastosowanie grafiki 3D.

Fabuła

Akcja rozgrywa się na XVII-wiecznych Karaibach. W grze występują historyczne miasta kolonialne, takie jak Tortuga, Hawana, Veracruz, Port Royal, czy Curaçao, należące do jednego z czterech imperiów kolonialnych: Hiszpanii, Anglii, Francji oraz Holandii. Poza tym występują też liczne mniejsze fikcyjne osady należące do jednego ze wspomnianych krajów, a także przystanie pirackie, klasztory i osady indiańskie.

Gra pozwala wcielić się w pirata, którego rodzina została porwana przez hiszpańskiego szlachcica, markiza de Montalbana, gdy bohater jeszcze był dzieckiem. Jako młody żeglarz trafia na okręt, na którym podnosi bunt i przejmuje jednostkę. Od tej pory tylko od gracza zależy jak potoczy się życie bohatera.

Gra jest nieliniowa, występowanie różnych zdarzeń i zadań zależy od gracza i od przypadku. Gracz ma możliwość m.in. handlować, napadać na inne statki, walczyć z piratami, odkrywać zaginione miasta Indian, szukać ukrytych skarbów, plądrować wrogie miasta, wykonywać misje od gubernatorów, misjonarzy, oraz ludzi spotkanych w tawernie oraz odnajdywać zaginionych członków swojej rodziny.

Przypisy

  1. Sam Parker: Pirates! to use Gamebryo engine (ang.). GameSpot, 2003-06-20. [dostęp 2015-06-21].

Bibliografia