Sieje
Sieje – część[1][2] Kielc, niegdyś wieś w nieistniejącej już gminie Dąbrowa, obszar poprzemysłowy.
W zabudowie dominują niskie bloki komunalne „Kieleckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego” (KTBS) oraz budynki jednorodzinne o niskiej intensywności, z usługami podstawowymi. Od strony północnej Sieje sąsiadują z dużym kompleksem leśnym. Sieje liczą ok. 1,5 tys. mieszkańców.
Do usług zalicza się: piekarnia „PSS Społem”, placówki handlowe i oddział Poczty Polskiej. Na początku 2011 roku został wybudowany kompleks garaży blaszanych, które mieszkańcy mogą wynająć. Obok Osiedla jest przedsiębiorstwo oczyszczalni, „Veolia” (dawne „Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczalni”).
Nazwa Sieje jest wzmiankowana w dokumentach od 1820 roku i została zapożyczona od nazwy gatunku ryby, siei[3].
Cytat z Toponimii Kielc: W księdze hipotecznej nr 256 figuruje zapis: Kazimierz Sieja i Tomasz Sieja w przedmieściu kieleckim w ograniczeniu miasta Kielce na Silnicach położony (grunt mają), nabyty w 1720 roku przez pradziada Wojciecha Sieję.[4] O ile więc właściciele wzięli nazwisko rodowe od ryby, o tyle nazwa dzielnicy wzięła nazwę od właścicieli. Ponadto, w znajdującym się w Archiwum Państwowym w Kielcach akcie ślubu z 1983 roku Jagodzkiej Józefy i Bakalarza Wawrzyńca jest wzmianka o rodzicach panny młodej: Janie Jagodzkim i Anieli Sieji. Jej matka pochodziła z rodziny, od której ta cześć Kielc wzięła swoją nazwę.
Przydomek Sieja, od którego powstał przysiółek Sieje, nosiło odgałęzienie zamożnej rodziny Czarnowskich[5].
Sieje obsługują linie komunikacji miejskiej nr: 4, 33, 103, 104 oraz 111[6].
Przypisy
- ↑ TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju), integralne części miasta Kielce
- ↑ Kielce nie posiadają jednolitego, usankcjonowanego ustawą podziału administracyjnego, stąd nazwanie Siei osiedlem lub dzielnicą może prowadzić do błędu
- ↑ Władysław Dzikowski, Danuta Kopertowska: Toponimia Kielc. Warszawa-Kraków: 1976.
- ↑ Władysław Dzikowski, Danuta Kopertowska: Toponimia Kielc. Wyd. I. Warszawa-Kraków: PWN Oddział w Krakowie, 1976, s. 84.
- ↑ Jan Pazdur: Dzieje Kielc do 1863 roku. Wrocław-Warszawa-Kraków: Ossolineum, 1967, s. 241.
- ↑ ZTM Kielce - Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach, ztm.kielce.pl [dostęp 2022-03-26] .
Media użyte na tej stronie
Autor: Grzegorz Pietrzak (user Vindicator), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape .