Sielec (Sosnowiec)

Sielec
Dzielnica Sosnowca
Ilustracja
Pomnik w parku sieleckim
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miasto

Sosnowiec

W granicach Sosnowca

1902

Populacja (2004)
• liczba ludności


ok. 20 000

• gęstość

880 os./km²

Położenie na mapie Sosnowca
Mapa konturowa Sosnowca, po lewej znajduje się punkt z opisem „Sielec”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Sielec”
Ziemia50°16′45″N 19°08′31″E/50,279167 19,141944
Portal Polska

Sielec – centralna, wielka dzielnica Sosnowca. Jako wieś, wespół z innymi: Ostrą Górką, Pogonią, Radochą i Starym Sosnowcem zapoczątkowała na mocy ukazu carskiego w 1902 miasto Sosnowice, dzisiejszy Sosnowiec.

Graniczy od północy ze Środulą i Zagórzem, od wschodu z Klimontowem, od południa z Dańdówką i Dębową Górą a od zachodu z Pogonią i Śródmieściem stykając się z historyczną Ostrą Górką, którą to granicę wyznacza przepływająca tutaj rzeka Czarna Przemsza.

Fragmentem zachodnich obrzeży przebiega historyczna, Warszawsko-Wiedeńska linia kolejowa, która jednak nie posiada tutaj stacji.

Historia

Podział / Osiedla

  • Konstantynów wraz z Katarzyną
  • os. Cegielnia
  • os. Brzozowy Stok
  • os. Jaskółek
  • os. Kukułek
  • os. Stulecia

oraz historyczne:

  • Kuźnica

Zabytki

Kościół św. Barbary w dzielnicy Sielec


Inne obiekty i miejsca

Park Sielec
  • Stadion Zimowy

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Silesian Voivodeship location map2.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of en:Silesian Voivodeship with counties (powiats) and municipalities (gminas). Geographic limits of the map:
  • N: 51.1617 N
  • S: 49.2956 N
  • W: 17.8872 E
  • E: 20.0559 E
Pomnik park sielecki.jpg
Autor: Michał Sz., Licencja: CC BY-SA 4.0
Pomnik w parku Sieleckim
Kościół św. Barbary w dzielnicy Sielec.jpg
Autor: Andrzej Hajdas, Licencja: CC BY-SA 3.0
Stary Sielec. stanowiący teren dzisiejszej parafii św. Barbary w Sosno­wcu był już znany w połowie XIV wieku.
W 1363 r. Kazimierz Wielki przeniósł wieś z prawa polskiego na prawu niemieckie. W 1386 r. królowa Jadwiga po­twierdziła sprzedaż Sielca Wisławowi i Piotrowi
z Mysłowic. Pod względem kościelnym do czasu kongresu wiedeńskiego i jego decyzji politycznych nale­żał do parafii Mysłowice. Po przeprowadzeniu podziału parafii Mysłowice ze względów politycznych z wiosek znajdujących się w Królestwie Polskim bi­skup krakowski Jan Paweł Woronicz utworzył parafię w Niwce 17.03.1826. W 1854 r. siedziba parafii .Niwka została przeniesiona do Zagórza. W następ­stwie tych decyzji Sielec także zmienił swoją przynależność parafialną. Z pa­rafii Mysłowice przeszedł do parafii w Niwce. a w 1854 do Zagórza. Na sku­tek usilnych zabiegów, popartych faktem wybudowania świątyni, mieszkań­ców Sielca. administrator diecezji kieleckiej Ks. Franciszek Brudzyński ery­gował tutaj parafię 19.08.1908. wydzielając ją w całości z parafii Zagórze. Kościół parafialny murowany budowany w latach: 1906-1907 przez mieszkań­ców Starego Sielca. jeszcze przed erekcją parafii. Poświęcony 15.08.1907. Tytuł kościoła: św. Barbary PM; patronka parafii: Matka Boża Królowa Polski.
Park Sielec.jpg
Autor: Andrzej Hajdas, Licencja: CC BY-SA 3.0
Park Sielecki − park miejski w Sosnowcu, usytuowany przylegle do dzielnicy Sielec. Linię graniczną parku wyznacza ul. 3 Maja, zabudowania dzielnicy Sielec oraz ulica Mościckiego. Największy z Sosnowieckich parków. Występuje tu około 60 gatunków drzew i krzewów, przy czym średni wiek drzew wynosi około 90 lat. Przez środek parku przepływa rzeka Czarna Przemsza.

Park powstał przed rokiem 1835 po odbudowie z pożaru Zamku Sieleckiego, jako część dóbr rodziny Renardów. Uporządkowany na zlecenie hr. Andrzeja Renarda. W latach międzywojennych stał się parkiem miejskim, ogólnie dostępnym. W latach 60. XX w wyburzono część starej zabudowy parku, włącznie z ogrodzeniem. Zachowano jedynie Zamek Sielecki oraz zabytkową wieżyczkę, mieszczącą się obecnie pomiędzy blokami na wprost wejścia frontowego do hali lodowiska.

W miejsce zniszczonej zabudowy parku wybudowano amfiteatr, dziś praktycznie nieistniejący, baseny kąpielowe funkcjonujące do dziś jako kąpielisko otwarte oraz sztuczne lodowiska, stanowiące bazę treningową drużyny hokejowej lokalnego klubu sportowego.

W latach 90. XX w. rozmontowano słynny Pomnik Czynu Rewolucyjnego, znajdujący się wówczas w centralnym punkcie parku. Sławę pomnikowi przyniosła wysoka konstrukcja rurowa. Po zlikwidowanym pomniku pozostał marmurowy podest oraz przyległy plac. Na miejscu dawnego pomnika wybudowano nowy monument. Obecny pomnik składa się z wizerunku orła białego (orzeł z godła Polski) oraz napisu: " Wolność Praca Godność ". W roku 2005, 9 czerwca powstał w zachodniej części parku, w pobliżu lodowiska Skatepark. Jest on drugim obiektem po drewnianym placu zabaw urozmaicającym wypoczynek w parku.

Podest wokół obecnego pomnika adaptowany jest często na scenę muzyczną. W parku odbywają się imprezy cykliczne jak Dni Miasta, Dni Sportu czy Majówka Europejska. Na popularnych imprezach na terenie parku rozbijają się stragany oraz luna park.
Mapa Sosnowiec.svg
Autor: Stimoroll, Licencja: CC BY-SA 4.0
mapa lokalizacyjna Sosnowca