Siemion Firin

Siemion Firin
Семён Фирин
Ilustracja
starszy major bezpieczeństwa państwowego starszy major bezpieczeństwa państwowego
Data i miejsce urodzenia

? 1898
Wilno, gubernia wileńska, Imperium Rosyjskie

Data i miejsce śmierci

14 sierpnia 1937
Moskwa, RFSRR, ZSRR

Przebieg służby
Lata służby

1920–1937

Formacja

Red star.svg Armia Czerwona
OGPU
Emblema NKVD.svg NKWD

Jednostki

Razwiedupr

Stanowiska

oficer wywiadu

Główne wojny i bitwy

wojna domowa w Rosji

Odznaczenia
Order Czerwonego Sztandaru

Siemion Grigorjewicz Firin (ros. Семен Григорьевич Фирин; ur. w 1898 w Wilnie, zm. 14 sierpnia 1937 w Moskwie[1]) – w latach 1920–1930 oficer wywiadu wojskowego Armii Czerwonej Razwiedupr, następnie funkcjonariusz OGPU/NKWD w pionie zarządu łagrów, m.in. zastępca szefa Gułagu.

Życiorys

Urodził się pod nazwiskiem Pupko w rodzinie biednego żydowskiego rzemieślnika[2]. Ukończył szkołę miejską w Wilnie, po czym znalazł pracę pomocnika fizycznego w fabryce obuwia w Witebsku. W czasie I wojny światowej został zmobilizowany do armii rosyjskiej, ale po pewnym czasie zdezerterował. W 1917 pod nazwiskiem Firin zaangażował się w działalność rewolucyjną w Rosji. Brał udział w rewolucji bolszewickiej. Od 1918 był członkiem Rosyjskiej Partii Komunistycznej (bolszewików). Następnie wstąpił do nowo formowanych wojsk bolszewickich.

Od maja do czerwca 1919 uczestniczył w walkach z białogwardzistami i Niemcami na Białorusi i Litwie. Następnie uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Od lutego 1920 pełnił funkcję zastępcy szefa agentury wydziału politycznego Samodzielnej Brygady Spartakowskiej, złożonej z Niemców. W październiku tego roku został podporządkowany Rewolucyjnej Radzie Wojennej Frontu Zachodniego. Do jego zadań należało organizowanie partyzanckich oddziałów dywersyjnych, przerzucanych na tyły frontu sowiecko-polskiego.

Wstąpił do Razwiedupra Armii Czerwonej. W styczniu 1921 został skierowany do Berlina, gdzie pełnił funkcję zastępcy rezydenta wywiadu wojskowego. Od 1922 prowadził nielegalną działalność wywiadowczą w Bułgarii, zaś od 1923 we Francji. W lutym 1924 został rezydentem Razwiedupra w Warszawie. Następnie powrócił do Niemiec, gdzie na początku lat 30. aresztowano go. Udało mu się zbiec z więzienia, po czym przedostał się do ZSRR. Od 1931 służył w Oddziale Specjalnym OGPU, stając wkrótce na jego czele. Od 1932 kierował Białomorsko-Bałtyckim Zarządem Łagrów. Jednocześnie w 1933 objął funkcję zastępcy szefa GUŁAGu. Po ukończeniu budowy Kanału Białomorskiego został szefem Dmitłagu. W 1935 awansował do stopnia starszego majora bezpieczeństwa państwowego.

Odznaczony Orderem Lenina i Orderem Czerwonego Sztandaru.

W okresie „wielkiej czystki” 9 maja 1937 został aresztowany przez NKWD, jako współpracownik Gienricha Jagody. 14 sierpnia 1937 skazany przez Kolegium Specjalne NKWD na śmierć z zarzutu o „udział w kontrrewolucyjnym spisku w organach NKWD”, stracony tego samego dnia. Ciało skremowano w krematorium na Cmentarzu Dońskim, prochy pochowano anonimowo.

Zrehabilitowany 2 czerwca 1956 postanowieniem Kolegium Wojskowego Sądu Najwyższego ZSRR.

Jego żoną była Zofia Zaleska (1903–1937) - rezydent i kurier Razwiedupra.

Przypisy

  1. Фирин,Семен Григорьевич
  2. Правозащитники Против Пыток, Правозащитники Против Пыток [dostęp 2022-06-14] (ros.).

Bibliografia, linki

Media użyte na tej stronie

Red star.svg
A red star. 1922-1943. Used as a symbol of communism in some occasions. The symbol can also represent socialism. Also seen on Soviet aircraft.
SU Order of the Red Banner ribbon.svg
Ribbon bar of the Order of the Red Banner. The Soviet Union (USSR).
Red Army 1935 collar small komdiv.svg
Autor: Jam123, Licencja: CC0
Rank insignia of the Workers' and Peasants' Red Army, "Komdiv" – jacket collar patch, infantry, 1935–1940.
19330000 semyon firin.jpg
Photograph of deputy head of GuLag Semyon Firin during construction work at White Sea Baltic Canal.
Emblema NKVD.svg
Autor: jgaray, Licencja: CC BY-SA 3.0
Emblem of the NKVD