Sienna Grobla I
Sienna Grobla I (zwana też wewnętrzną, dawniej: Strohdyk, niem. Strohteich, Strohdeich) – osiedle mieszkaniowo-przemysłowe w Gdańsku, część Siennej Grobli[1].
Sienna Grobla I to część znajdująca się na zachód od Opływu Motławy. Została włączona w granice administracyjne miasta w 1814 roku. Współcześnie należy do okręgu historycznego Gdańsk[1] oraz dzielnicy administracyjnej Śródmieście.
Historia
Przez długi czas tę część Siennej Grobli zajmowały łąki oraz rozlewiska Wisły. Były to tereny krzyżackie; od 1454 roku patrymonium miejskie. Dopiero w XVIII wieku powstała osada na tzw. Polskim Haku - obszarze przy ścisłym ujściu Motławy. Od 1814 roku w obrębie gminy miejskiej Gdańska. Pozostałą część wewnętrznej Siennej Grobli zajmowały stocznie Klawittera i Devrienta, wybudowane w XIX wieku[1].
Po zrównaniu z ziemią wałów i fos miejskich w 1910 roku na terenie Siennej Grobli I powstała kolonia mieszkalna oraz mniejsze zakłady i magazyny przemysłowe, i taki stan rzeczy utrzymuje się do dziś[1].
Transport i komunikacja
Przez Sienną Groblę I przebiega ul. Siennicka – droga prowadząca z Głównego Miasta na wyspę Stogi z Przeróbką, a więc o kluczowym znaczeniu dla osiedli Przeróbka, Stogi, Krakowiec i Górki Zachodnie.
Połączenie osiedla z centrum miasta umożliwiają tramwaje komunikacji miejskiej (linie nr 3, 8 i 9).
Most Siennicki
W ciągu ul. Siennickiej mieści się Most Siennicki nad Martwą Wisłą.
Zobacz też
- Błonia
- Knipawa
- Ołowianka
- Polski Hak
- Przeróbka
- Rudno
- Sienna Grobla
- Sienna Grobla II
- Wyspa Portowa
- Katastrofa promu na Motławie
Przypisy
- ↑ a b c d Jednostki morfogenetyczne Gdańska. [dostęp 2014-10-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-18)].
Media użyte na tej stronie
Autor: Szymon Nitka from Gdańsk, Poland, Licencja: CC BY-SA 2.0
Gdańsk, ul. Sienna Grobla i Motława.
Autor: Artur Andrzej, Licencja: CC BY-SA 3.0
Gdańsk Sienna Grobla (budynki przy ul. Stary Dwór) i Martwa Wisła.