Silnik o przeciwległych cylindrach
Silnik o przeciwległych cylindrach – silnik spalinowy wielocylindrowy o parzystej liczbie tłoków, w którym cylindry usytuowane są na wspólnej osi.
Silniki takie mogą być przeciwbieżne, gdy każdy z tłoków ma swoją komorę spalania (bokser) albo współbieżne ze wspólną lub rozdzielną komorą spalania. Układ ten zapewnia niższy niż w konwencjonalnych silnikach poziom hałasu i wibracji oraz niższy spadek mocy. Wszystko to w związku z procesem znoszenia się sił działających na tłoki. Konstrukcja takiego silnika jest jednak dość skomplikowana, z powodu duplikacji niektórych układów takich jak rozrząd (podobnie jak w układach V), przez co jest droga i stosunkowo rzadko stosowana.
Dodatkowymi zaletami są znacznie mniejsza długość i wysokość takiego silnika, zwarta konstrukcja pozwalająca na zastosowanie do budowy jego kadłuba lekkiego materiału (aluminium) oraz sposób zamontowania w komorze silnikowej taki, że środek ciężkości silnika znajduje się bardzo nisko, dzięki czemu środek ciężkości samochodu znajduje się również niżej[1].
Silniki tego typu znane pod nazwą „silnik bokser” tradycyjnie stosowane są w motocyklach firmy BMW czy samochodach firm Subaru, Porsche, oraz starszych modelach Alfa Romeo czy Volkswagen Garbus. Znajdują również zastosowanie w lotnictwie lekkim (Lycoming, Continental, Rotax).
Przypisy
- ↑ Subaru Boxer, subaru.pl [dostęp 2012-11-02] [zarchiwizowane z adresu 2012-08-26] .
Bibliografia
Media użyte na tej stronie
(c) Jonasz, CC-BY-SA-3.0
Schemat kinematyczny silników o przeciwległych cylindrach z rozdzielną (bokser) i wspólną (silnik dwutłokowy) komorą spalania jest to silnik o wtrysku posrednim
Autor: UtzOnBike, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Animated sectional view of an opposite piston engine
Autor:
- Boxerengineanimation.gif: Anynobody
- derivative work: Jahobr (talk)
Animation showing the operation of a boxer engine