Simon Bolivar Buckner Jr.

Simon Bolivar Buckner Jr.
Ilustracja
Generał porucznik Generał porucznik
Data i miejsce urodzenia

18 lipca 1886
Munfordville

Data i miejsce śmierci

18 czerwca 1945
Okinawa

Przebieg służby
Lata służby

1908–1945

Siły zbrojne

Emblem of the United States Department of the Army.svg United States Army

Jednostki

1 Dywizja Piechoty Morskiej

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Odznaczenia
Krzyż Wybitnej Służby (Stany Zjednoczone)

Simon Bolivar Buckner Jr. (ur. 18 lipca 1886 w Munfordville, zm. 18 czerwca 1945 na Okinawie) – amerykański generał porucznik z okresu II wojny światowej.

Życiorys

Pochodził z rodziny o tradycjach wojskowych – jego ojciec był generałem armii konfederatów podczas wojny secesyjnej. Syn w 1908 r. został absolwentem akademii wojskowej West Point. W 1917 r. zaciągnął się do United States Army Air Service, jednak do końca I wojny światowej nie wziął udziału w żadnej akcji bojowej.

Po zakończeniu wojny wrócił do West Point, gdzie pracował w departamencie taktycznym, dopóki nie został komendantem kadetów (1932–1936). W lipcu 1940 r. awansowano go do stopnia brigadier general (odpowiednik polskiego generała brygady); jako komendant wojskowy Alaski miał za zadanie ufortyfikować ten obszar i przygotować do obrony. W lipcu 1944 r., już w stopniu generała porucznika, został skierowany na Hawaje, gdzie otrzymał zadanie zorganizowania 10 Armii i jej przygotowanie do zdobycia Tajwanu. Później plan zmieniono i armię tę skierowano na Okinawę. Podobnie jak w przypadku jego japońskiego przeciwnika było to największe zadanie bojowe w jego karierze. 18 czerwca 1945 r. Buckner stał pomiędzy dwoma głazami, obserwując walkę 8 Pułku Piechoty Morskiej, kiedy trafiło go kilka odłamków po uderzeniu w pobliską skałę japońskiego pocisku artyleryjskiego. Zmarł po kilku minutach. Był jednym z czterech amerykańskich generałów poruczników, którzy zginęli w wyniku działań wojennych podczas II wojny światowej. Dowództwo na Okinawie objął po nim gen. Roy Geiger.

Awansowany pośmiertnie na czterogwiazdkowego generała. Jego imieniem nazwano fort oraz zatokę na Okinawie.

Bibliografia

  • Bill Sloan: The Ultimate Battle: Okinawa 1945 – The Last Epic Struggle of World War II. New York: Simon & Schuster, 2007. ISBN 978-0-7432-9246-7.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie