Simone Arnold Liebster

Simone Arnold Liebster
Data i miejsce urodzenia

17 sierpnia 1930
Husseren-Wesseling, Alzacja

Zawód, zajęcie

pisarka

Strona internetowa

Simone Arnold Liebster (ur. 17 sierpnia 1930 w Husseren-Wesseling[1]) – pisarka, Świadek Jehowy i założycielka Fundacji Arnold Liebster.

Życiorys

Simone Liebster (z domu Arnold) urodziła się w roku 1930 w Alzacji we Francji. Jej rodzice – Adolphe i Emma – byli artystami. W 1936 roku rodzice zostali Świadkami Jehowy. W sierpniu 1941 roku Simone została Świadkiem Jehowy. Miesiąc później jej ojciec został aresztowany przez SS za przynależność do organizacji Świadków Jehowy i odmowę służby wojskowej i umieszczony w obozie koncentracyjnym KL Dachau[2][3][4].

Fundacja Arnold Liebster

W styczniu 2002 roku Simone i jej mąż Max Liebster założyli Fundację Arnold Liebster. Jest to organizacja apolityczna, typu non-profit, która stawia sobie za cel zachowanie wspomnień i pamięci o osobach, prześladowanych ze względów religijnych w czasach hitleryzmu. Fundacja wspiera programy edukacyjne i badania historyczne w celu wspieranie pokoju, tolerancji, praw człowieka i wolności religijnej[5].

Opierając się na własnych przeżyciach i doświadczeniach, założyciele Fundacji promują seminaria edukacyjne w placówkach oświatowych, publikują materiały do użytku szkolnego, prowadzą debaty publiczne, organizują wystawy, pokazy filmów i inne podobne działania informacyjne. Fundacja ma na celu pomóc ludziom w odrzuceniu rasistowskich, ksenofobicznych zachowań, nacjonalizmu i przemocy. Warsztaty tej fundacji prowadzone są w szkołach w ponad 60 miastach w Europie i Stanach Zjednoczonych i mają zachęcić uczniów do stanowczego przestrzegania wysokich wartości sumienia każdego człowieka.

Publikacje

Simone Arnold Liebster opublikowała swoje wspomnienia z czasów hitlerowskich – losy swojej rodziny i własne – przeżycia dziewczynki w szkole w przyłączonej do III Rzeszy Alzacji i swój późniejszy pobyt w ośrodku dla dziewcząt w Konstancji. Jej książka wspomnieniowa „W paszczy lwa: Mała dziewczynka stawia czoło reżimowi hitlerowskiemu” została wydana w języku angielskim w 2003 roku, a później przetłumaczona na język francuski, niemiecki, duński, włoski, koreański, polski, japoński, hiszpański i portugalski[6][7]. Cały dochód z wydawnictwa został przekazany Fundacji Arnold Liebster. Publikacja była przedstawiana w muzeach i instytucjach państwowych na całym świecie[8][9].

Pomnik

23 czerwca 2013 roku Simone Liebster uczestniczyła jako wdowa po Maxie Liebsterze (1915–2008) w odsłonięciu pomnika w miejscowości Lautertal-Reichenbach, upamiętniającego jej męża, który był więziony przez ponad pięć lat w hitlerowskich obozach koncentracyjnych. W tym okresie był przetrzymywany w pięciu różnych obozach: Sachsenhausen, Neuengamme, Auschwitz, Monowitz i w Buchenwaldzie. W obozach koncentracyjnych śmierć poniosło ośmioro członków jego rodziny, wśród nich również jego ojciec, którego ciało Max Liebster osobiście zaniósł do krematorium w Sachsenhausen[10].

W obozach koncentracyjnych młody Max Liebster poznał uwięzionych Świadków Jehowy, a po odzyskaniu wolności w 1945 roku został jednym z nich. W zaproszeniu na uroczystość napisano o Maxie Liebsterze: „był całkowicie przekonany o tym, że chrześcijańskie wartości mogą wydobyć z ludzi to, co najlepsze”. Pomnik został odsłonięty przez burmistrza i przedstawicieli władz lokalnych, a w uroczystości uczestniczyli członkowie miejscowej społeczności[10].

Zobacz też

Przypisy

  1. Arnold-Liebster-Stiftung, Kindheitserinnerungen in einem NS-Erziehungsheim, alst.org (niem.).
  2. Watchtower, Jehowo, pomóż mej córeczce zachować wierność!, „Przebudźcie się!”, Towarzystwo Strażnica, 8 października 1993, s. 19, 22.
  3. Wachtturm Bibel- und Traktat-Gesellschaft der Zeugen Jehovas, V., Selters/Taunus, Purple Triangles “Forgotten Victims” of the Nazi Regime A Remarkable Story of Resistance Guide to the History Exhibition, 1999, s. 18 [zarchiwizowane z adresu 2016-09-15] (ang.).
  4. Songs of the ghettos, concentration camps, and World War II partisan outposts, ushm.org (ang.).
  5. About the Foundation, alst.org (ang.).
  6. Paperback edition of Facing the Lion released in United Kingdom (ang.).
  7. Order language editions (ang.).
  8. Traveling Exhibitions: Remembrance for the future – 70 years later, alst.org (ang.).
  9. Traveling Exhibitions, alst.org (ang.).
  10. a b Watchtower, Odsłonięcie w Niemczech pomnika upamiętniającego Świadka Jehowy ocalałego z Holocaustu, jw.org, 9 października 2013 [dostęp 2013-10-26] (pol.).

Bibliografia