Sindur

Sindur
Drewniane pudełko na sindur (Vermilion)
Ślub hinduski: pan młody nakłada pannie młodej sindur

Sindur – czerwony proszek aplikowany przez zamężne kobiety hinduskie na przedziałek (mang) lub jako kropka na czole.

Po raz pierwszy zostaje symbolicznie nałożony podczas ceremonii ślubnej przez pana młodego jako tzw. tilak. Niezamężne kobiety często noszą podobny znak, zwany bindi, jako ozdobę, ale nie stosują sinduru na przedziałek. Również wdowy nie używają sinduru. Zwyczaj ten jest ściśle związany z hinduizmem, kobiety muzułmańskie i chrześcijańskie w Indiach nie stosują się do tego zwyczaju. Sindur tradycyjnie sporządzany jest z naturalnych składników: kurkumy, orzecha betelu z domieszką wapna gaszonego, lecz w handlu pojawiają się często wysoce toksyczne podróbki o dużej zawartości związków rtęci i ołowiu[1]. Podobny proszek, używany podczas ceremonii religijnych nie związanych z małżeństwem nosi nazwę kunkum.

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Red tikka powder.jpg
Autor: McKay Savage from Chennai, India, Licencja: CC BY 2.0
I love the rich colour of the tikka powder for sale in Haridwar.
Wooden Sindoor (Vermilion) box.jpg
Autor: Salil Kumar Mukherjee, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wooden Sindoor (Vermilion) box. Sindoor is a traditional vermilion red or orange-red colored cosmetic powder from the Indian subcontinent, usually worn by married women
Hindu wedding symbols.jpg
Autor: Appaiah, Licencja: CC BY-SA 2.0
Two symbols of the married woman: The groom applies sindoor (red powder) to the bride's forehead while a priest hands him the thali (marriage necklace).