Sine from Above

Sine from Above
Wykonawcy utworu
z albumu Chromatica
Lady Gaga oraz Elton John
Nagrywany

w Henson Recording Studios

Gatunek

electropop · EDM

Długość

4:04

Twórca

Stefani Germanotta · Michael Tucker · Elton John · Axel Hedfors · Johannes Klahr · Rami Yacoub · Richard Zastenker · Ryan Tedder · Sebastian Ingrosso · Banjamin Rice · Vincent Pontare · Salem Al Fakir

Producent

BloodPop · BURNS · Axwell · Johannes Klahr · Liohn

Wydawnictwo

Interscope

„Sine from Above”utwór muzyczny amerykańskiej piosenkarki Lady Gagi oraz brytyjskiego piosenkarza Eltona Johna, nagrany w ramach powstawania szóstego albumu studyjnego Gagi - Chromatica. Piosenka opatrzona jest numerem czternaście na liście piosenek albumu i poprzedza ją smyczkowa aranżacja pt. „Chromatica III”. Ten elektropopowy utwór zainspirowany jest gatunkiem electronica z finezyjnym drum and bassowym zakończeniem. Piosenka została wyprodukowana przez BloodPop, Burns, Axwella, Klahra i Liohna. Znaczenie słów tekstu piosenki może odnosić się do „uzdrawiającej mocy” jaką jest sama muzyka, a ściślej jej komponowanie i proces twórczy. Wielu krytyków muzyczny nazwało ten utwór wyróżniającym się na tle pozostałych piosenek z albumu i docenili jego eksperymentalną naturę. Inni krytycy wyrazili dezaprobatę w stosunku do ciężko brzmiącego zakończenia piosenki i samych efektów nałożonych na wokal Eltona Johna.

Geneza

„Sine from Above” jest drugą oficjalną kolaboracją pomiędzy Gagą a Johnem zaraz po utworze „Hello Hello”, nagranego do filmu Gnomeo i Julia (2011). Duet występował wspólnie w wielu występach, w tym m.in. podczas 52. ceremonii wręczenia nagród Grammy, gdzie Gaga najpierw wykonała utwór „Poker Face”, a później wraz z Eltonem Johnem zaśpiewała medley „Speechless” i „Your Song”. Lady Gaga w 2018 nagrała piosenkę zatytułowaną „Your Song” w ramach tribute albumu Revamp[1].

W wywiadzie dla Zane'a Lowe'a, Gaga opowiedziała szczegóły na temat jej kolaboracji z Johnem[2]. Artystka nazwała go swoim „mentorem” i opisała jak znaczącą rolę pełnił podczas jej leczenia:

„Elton zawsze mnie prosił o wzięcie się za moją artystyczność i żebym tak naprawdę zadbała o siebie. I ja naprawdę to w nim podziwiam. On jest naprawdę niepowtarzalny. I ja nie umiem wyrazić jak bardzo on prowadził mnie przez życie i… jak być autentycznym, być sobą, robić dobre rzeczy dla świata, jak zająć się sobą i być”[2]

Nagrywanie i kompozycja

Współproducent Axwell wpadł na pomysł stworzenia duetu między Lady Gagą a Eltonem Johnem.

Producent, Axwell, później opowiedział o tym jak powstała piosenka w wywiadzie dla „Rolling Stone”, mówiąc: „Miałem tę starą piosenkę, nad którą razem pracowaliśmy, z siedem lat temu z Eltonem Johnem. Próbowaliśmy pracować nad nią, ale nie mogliśmy zrobić z niej tego czego chcieliśmy. Również, trochę trudno było się dostać do Eltona. Miałem tę piosenkę na moim komputerze i nagle pomyślałem «Chwileczkę. Lady Gaga i Elton John przyjaźnią się.»” Axwell wtedy wysłał demo do Gagi i współproducenta, BloodPopa, którzy pokochali ten utwór i postanowili nagrać go dla Chromatici jako kolaborację Gagi z Johnem[3][4]. Dodał później, że oryginalnie piosenka miała być „bardziej wyluzowana, pianistyczna i akustyczna. Można dalej to usłyszeć w wersach i [finalna wersja] ma tę samą sekwencję akordów”. Mówiąc o nagrywaniu utworu, współproducent Burns wytłumaczył, że Elton był w Australii podczas trasy koncertowej pod koniec procesu tworzenia piosenki. Sesje nagrywania odbywały się poprzez rozmowy na Skypie z Eltonem, który był w studiu w Australii, a reszta sesji odbyła się w Los Angeles[5].

„Sine from Above” jest electropopową piosenką, zainspirowaną gatunkiem electronica[6][7]. Słowa piosenki opowiadają o leczącej sile muzyki, a pod koniec piosenki znajduje się drum and bassowa sekcja[8]. Burns powiedział, że zakończenie było pomysłem Gagi: „Oryginalnie, w mojej pierwszej wersji był beat zawierający sample «Amen break», ale na końcu on zmieniał się w rytm four-to-the-floor(ang.). W ostatniej chwili Gaga pomyślała, że powinno być jakieś szalone i wstrząsające zakończenie. Wspomniała, żeby je przyspieszyć, więc doszedłem do tego dlaczego nie dawać tu «Amen break»”[5]. W wywiadzie dla „American Songwriter” Gaga powiedziała „chciałam, żeby ta piosenka miała dużą rozpiętość wokali i żeby zaczęła się w bardzo jednolity, melodyczny sposób i żeby skończyła się na czymś w rodzaju kakofonii. Kakofonii, z którą czuję się teraz swobodna”, przyznając, że jest to o jej wyzdrowieniu[9]. Piosenka jest napisana w metrum taktu parzystego i jest skomponowana w kluczu c-moll o tempie 122 uderzeń na minutę. Wokale Gagi i Eltona mają rozpiętość od B♭3 do E♭5[10]d.

Tekst piosenki odnosi się do relacji Gagi z siłą wyższą[2][11]. Tytuł piosenki jest grą słowną, gdyż sine (czyli fala sinusoidalna) jest matematycznym znakiem dla dźwięku, a sama Gaga wyobraża sobie Boga jako taką falę[2]. Piosenkarka również przyznała, że tytuł odnosi się do tego, że muzyka była jej miejscem ucieczki od bólu[12]. W wywiadzie dla Zane'a Lowe'a powiedziała: „S-I-N-E, bo to jest fala dźwiękowa. Ten dźwięk z góry, to on mnie uleczył, żebym mogła stworzyć ten album… To było w sumie w późniejszym stadium nagrywania, pomyślałam, żeby stworzyć piosenkę w hołdzie do wszystkiego co mnie odrodziło, czyli do muzyki”[2]. Fala sinusoidalna również jest wstawiona w okładkę Chromatici[13], a przez słowa piosenki, „Billboard” uznał „Sine from Above” jako „hasło przewodnie albumu”[14].

Chromatica III

Chromatica III
Wykonawca utworu
z albumu Chromatica
Lady Gaga
Długość

0:27

Twórca

Stefani Germanotta · Morgan Kibby

Producent

Kibby · Gaga

„Sine from Above” jest jedną z trzech piosenek w albumie, które są poprzedzone przez aranżację smyczkową, która łączy się z następnym utworem, gdyż Gaga chciała zapewnić „filmowe” doznania podczas słuchania tego albumu i czuła, że album potrzebuje podziału na akty. Interludium przed „Sine from Above” było skomponowane przez Morgan Kibby, która zgromadziła 26-osobową orkiestrę do nagrania tych kompozycji[5]. Patrick Gomez z „The A.V. Club” porównał tę aranżację z pracą Hansa Zimmera[15]. Mówiąc o procesie powstania, Kibby powiedziała:

„«Chromatica III» zaczęło jako aranżacja w «Sine from Above». Kiedy wyróżniliśmy instrumenty smyczkowe, BloodPop powiedział, że powinien to być osobny utwór, więc został on interludium dla „Sine from Above”. Gdy przeanalizowaliśmy części aranżacji, którą pokochaliśmy, Gaga z BloodPopem dodali dźwięki deszczu, przynajmniej tak sądzę. Kluczowym aspektem „Chromatica III” jest na pewno długa nuta, która rozciąga się i nabrzmiewa w honorze koncepcji fali sinusoidalnej i sądzę, że dodatkowa produkcja jest głównym punktem tego pomysłu”[5].

Odbiór krytyczny

Nick Smith z „musicOMH” nazwał kolaborację „jedną z głównych atrakcji albumu”[16]. Brittany Spanos z magazynu „Rolling Stone” skomplementowała produkcję oraz wokale Johna, mówiąc „spokojny i głęboki głos Johna perfekcyjnie pasuje, jakby próbował zostać piosenkarzem disco”[7]. Hannah Mylrea z „NME” nazwała piosenkę „genialnie dziwną”[17]. Według Michaela Cragga z „The Guardian”, piosenka „mogłaby wygrać Eurowizję w każdym roku”[18].

Stephen Daw z magazynu „Billboard” napisał, że piosenka „wydaje się wyjątkową”, ale nazwał ostatnie 30 sekund utworu „dezorientującymi” i „niepotrzebnymi”[14]. Chuck Arnold z „New York Post” niekorzystnie porównał tę piosenkę z innymi kolaboracjami z tego albumu, mówiąc, że ta „nie jest taka dobra jaką wszyscy by chcieli” i skrytykował efekty nałożone na wokale Johna[19]. Caryn Ganz z „The New York Times” nazwał piosenkę „bezkształtną katastrofą EDM[20].

Użycie w mediach

6 sierpnia 2020 roku, piosenkarka opublikowała krótki film zza kulis tworzenia okładki Chromatici. Filmik został źle odebrany jako zapowiedź teledysku do „Sine from Above”, które zostało użyte w nim jako muzyka w tle[21]. 17 września akustyczna wersja „Sine from Above” została użyta w reklamie perfum od Valentino Voce Viva. Gaga pojawiła się w filmiku, śpiewając piosenkę, wraz z modelami[22]. Następnego dnia, piosenkarka opublikowała teledysk do „911”, pod którego koniec gra „Chromatica III” oraz pierwsze sekundy „Sine from Above”[23].

Personel

Źródło:[24].

Notowania

2020
TerytoriumNotowaniePozycjaŹr.
 AustraliaTop 50 Singles93[25]
 FrancjaTop Singles200[26]
 GrecjaDigital Singles Chart94[27]
 Stany ZjednoczoneBubbling Under Hot 10016[28]
Hot Dance/Electronic Songs14[29]
 SzkocjaScottish Singles Chart82[30]
 WenezuelaRecord Report Top 10080[31]
 Wielka BrytaniaUK Download Chart59[32]

Przypisy

  1. Hear Lady Gaga's Powerful Take on Elton John's 'Your Song', www.rollingstone.com [dostęp 2020-06-01] (ang.).
  2. a b c d e Lady Gaga: The Chromatica Interview, music.apple.com [dostęp 2020-06-01] (ang.).
  3. Welcome to ‘Chromatica’: Inside Lady Gaga’s Triumphant Dance Floor Return, www.rollingstone.com [dostęp 2020-06-01] (ang.).
  4. Lady Gaga says Elton John is "instrumental" to her life, www.nme.com [dostęp 2020-06-01] (ang.).
  5. a b c d Lady Gaga's 'Chromatica' team reveals the history and future of her new era, ew.com [dostęp 2020-06-16] (ang.).
  6. Chromatica review: Lady Gaga's dance opus exorcises the ghost of ARTPOP, metro.co.uk [dostęp 2020-06-01] (ang.).
  7. a b Song You Need to Know: Lady Gaga feat. Elton John, 'Sine From Above', www.rollingstone.com [dostęp 2020-06-01] (ang.).
  8. Lady Gaga - Chromatica | Reviews | Clash Magazine, www.clashmusic.com [dostęp 2020-06-01] (ang.).
  9. Behind the Album: Lady Gaga Breaks Down What Went Into 'Chromatica', americansongwriter.com [dostęp 2020-11-05] (ang.).
  10. Lady Gaga and Elton John 'Sine from Above' Sheet Music, www.musicnotes.com [dostęp 2020-11-05] (ang.).
  11. 'Chromatica' Is Lady Gaga's Grand Return to the Dance Floor, exclaim.com [dostęp 2020-11-05] (ang.).
  12. Lady Gaga and Elton John Dance the Pain Away with "Sine from Above", www.harpersbazaar.com [dostęp 2020-11-05] (ang.).
  13. 5 Takeaways From Lady Gaga's New Album, Chromatica, pitchfork.com [dostęp 2020-11-05] (ang.).
  14. a b Ranking All 16 Songs From Lady Gaga's 'Chromatica': Critic's Picks, www.billboard.com [dostęp 2020-06-05] (ang.).
  15. Lady Gaga Returns to Her Electro-Pop Roots—and Channels Madonna (Again)—on Chromatica, music.avclub.com [dostęp 2020-06-16] (ang.).
  16. Lady Gaga — Chromatica, www.musicomh.com [dostęp 2020-06-05] (ang.).
  17. Lady Gaga – 'Chromatica' review: a pure pop celebration from an icon in a world of her own, www.nme.com [dostęp 2020-06-05] (ang.).
  18. Lady Gaga: Chromatica review – Gaga rediscovers the riot on her most personal album, www.theguardian.com [dostęp 2020-06-05] (ang.).
  19. 'Chromatica' review: Lady Gaga's dance party is a pumping lockdown release, nypost.com [dostęp 2020-06-05] (ang.).
  20. Here's the Lady. Where's the Gaga?, www.nytimes.com [dostęp 2020-06-05] (ang.).
  21. Is The Lady Gaga/Elton John “Sine From Above” Video Coming Sooner Than We Think?, instinctmagazine.com [dostęp 2020-09-19] (ang.).
  22. Watch Lady Gaga Lead a Sing-Along, www.instyle.com [dostęp 2020-09-19] (ang.).
  23. Lady Gaga Drops 'Very Personal' '911' Video About Her Mental Health: 'It's the Poetry of Pain', people.com [dostęp 2020-09-19] (ang.).
  24. Credits / Chromatica / Lady Gaga — TIDAL, listen.tidal.com [dostęp 2020-06-01] (ang.).
  25. The ARIA Report: Week Commencing 8 June 2020, Australian Recording Industry Association [dostęp 2020-09-19] (ang.).
  26. Top Singles (Week 23, 2020), snepmusique.com [dostęp 2020-06-13] (fr.).
  27. IFPI Charts (21/2020), www.ifpi.gr [dostęp 2020-06-13] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-11] (gr.).
  28. Lady Gaga Chart History (Bubbling Under Hot 100), www.billboard.com [dostęp 2020-06-13] (ang.).
  29. Lady Gaga Chart History (Hot Dance/Electronic Songs), www.billboard.com [dostęp 2020-06-13] (ang.).
  30. Official Scottish Singles Sales Chart Top 100, www.officialcharts.com [dostęp 2020-06-13] (ang.).
  31. Record Report Top 100 - Fecha de Publicación: Sábado 15/08/2020, www.recordreport.com.ve [dostęp 2020-09-19] [zarchiwizowane z adresu 2020-08-16] (hiszp.).
  32. Official Singles Downloads Chart Top 100, www.officialcharts.com [dostęp 2020-11-05] (ang.).

Media użyte na tej stronie

Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Lady Gaga and Elton John in 2010.jpg
Autor: aphrodite-in-nyc, Licencja: CC BY 2.0
Lady Gaga and Elton John at Carnegie Hall, New York City, in 2010