Singidunum

Pozostałości rzymskiego castrum
Moneta z wizerunkiem cesarza Jowiana
Singidunum na mapie prowincji Mezja Superior

Singidunum – osada celtycka, a następnie warownia i municypium starożytnego Rzymu, zlokalizowane na prawym brzegu Dunaju. Współcześnie w granicach miasta Belgrad, stolicy Serbii.

Czasy przedrzymskie

Tereny nad Dunajem w rejonie ujścia Sawy były zamieszkiwane jeszcze w paleolicie. Stworzenie Singidunum przez celtyckie plemię Skordysków datuje się na III wiek p.n.e. – ufortyfikowana osada pod nazwą Singidun została odnotowana w tym miejscu w 279 roku p.n.e.[1]. Nazwę wywodzi się od z języka celtyckiego oraz z nazewnictwa plemion Traków zamieszkujących te tereny przed Celtami[1].

Pod panowaniem Rzymu

Rzymski IV Legion Flavia rozpoczął podbój terenów w rejonie Singidunum w I wieku p.n.e. w ramach walk ze Skordyskami oraz z Dardanami i Dakami, a w 75 r. p.n.e. Gajusz Skryboniusz Kurion dotarł do Dunaju na terenie obecnej Serbii. Wkrótce Singidunum stało się jednym z głównych ośrodków Mezjiprowincji rzymskiej.

Miasto, położone między Sirmium (dziś Sremska Mitrovica) i Viminacium (współcześnie Kostolac), było jednym z kluczowych ośrodków zbrojnych na Via Militaris (Via Singidunum) – drodze rzymskiej, łączącej Europę Środkową z Konstantynopolem.

Cesarz Hadrian nadał miastu status municipium w połowie II wieku n.e. Ok. 331 roku w Singidunum przyszedł na świat cesarz rzymski Jowian.

Pod panowaniem Bizancjum

Po podziale Cesarstwa Rzymskiego w 395 roku miasto znalazło się na pograniczu Cesarstwa wschodniorzymskiego[1]. W późniejszych wiekach miasto wielokrotnie wychodziło spod panowania Bizancjum, zmieniając przynależność państwową bądź będąc zdobywanym i łupionym, m.in. przez Hunów, Sarmatów, Gepidów i Ostrogotów[2].

W 510 Cesarstwo Bizantyńskie odzyskało zwierzchność nad Singidunum[2], fortyfikacje zostały odbudowane przez cesarza Justyniana[3]. Utracone przejściowo na rzecz Awarów w 584 roku. Następnie było wykorzystywane przez cesarza Maurycjusza; utracone ostatecznie na początku VII wieku[2].

Ekspansja Słowian

Od początku VII wieku rejon Singidunum był terenem ekspansji plemion słowiańskich – Sklawinów, Antów, a następnie Serbów z państwa Samona pod wodzą nieznanego księcia.

W IX wieku Singidunum w nowych warunkach zaczęło być znane pod nową nazwą Belgrad.

Współcześnie

Mapa lokalizacyjna Belgradu
Singidunum
Singidunum
Geographylogo.svg
Położenie na mapie Belgradu

Pozostałość Singidunum mieści się w granicach osiedla administracyjnego Karaburma w dzielnicy Palilula.

Nazwa została wykorzystana w 2005 roku przy tworzeniu prywatnego Uniwersytetu[4]

Przypisy

  1. a b c Beograd. Ancient Period (serb.). [dostęp 2017-01-03].
  2. a b c Singidunum (Belgrade) (serb.). www.livius.org. [dostęp 2017-01-03].
  3. Prokopiusz z Cezarei: O budowlach (ang.). Loeb Classical Library, 1940. [dostęp 2017-01-03].
  4. Univerzitet Singidunum (serb.). [dostęp 2017-01-03].

Media użyte na tej stronie

Moesia Superior Margensis.jpg
Moesia Superior Margensis
Location map Belgrade Central.png
Autor:
Twórcy OpenStreetMap
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map of Belgrade Central. This map of Belgrade was created from OpenStreetMap project data, collected by the community. This map may be incomplete, and may contain errors. Don't rely solely on it for navigation.
Jovian1.jpg
Autor: Oryginalnym przesyłającym był Rasiel z angielskiej Wikipedii, Licencja: CC-BY-SA-3.0
From Rasiel's Roman Imperial Type Set
Singidunum ostaci1.jpg
Autor: CrniBombarder!!!, Licencja: CC BY-SA 3.0
Remains of old roman castrum of Singidunum