Skóra pergaminowa

Skóra pergaminowata-barwnikowa
Xeroderma pigmentosum
Ilustracja
Ośmioletnia dziewczynka z Gwatemali z xeroderma pigmentosum.
ICD-10Q82.1

Skóra pergaminowa (skóra pergaminowata i barwnikowa, łac. xeroderma pigmentosum) – bardzo rzadkie schorzenie dziedziczone autosomalnie recesywnie spowodowane genetycznym defektem polimerazy DNA β, skutkiem czego dochodzi do nieodwracalnych uszkodzeń DNA w komórkach skóry narażonych na działanie promieni UV.

Klasyfikacja

Skóra pergaminowa jest w rzeczywistości niejednorodną grupą chorób. Wyróżnia się siedem odmian choroby i jeden wariant, różniące się przyczyną i przebiegiem klinicznym:

TypGenLocusBiałkoOMIM
Typ A (typ I, XPA, XP1, postać klasyczna)XPA9q22.3XPAOMIM 278700
Typ B (typ II, XPB, XP2)XPB2q21XPB (podjednostka TFIIH)OMIM 133510
Typ C (typ III, XPC, XP3)XPC3p25XPCOMIM 278720
Typ D (typ IV, XPD, XP4),
w tym trichotiodystrofia typu 1
XPD19q13.2-q13.3XPDOMIM 278730
Typ E (typ V, XPE, XP5)DDB211p12-p11DDB2 (podjednostka P48)OMIM 278740
Typ F (typ VII, XPF, XP6)ERCC416p13.3-p13.13ERCC4OMIM 278760
Typ G (typ VIII, XPG, XP7)XPG13q33XPGOMIM 278780
Wariant, typ V (XP variant, XPV, kserodermoid)POLH6p21.1-p12Polimeraza etaOMIM 278750

Etiopatogeneza

Istotą choroby jest defekt genów kodujących enzymy odpowiedzialne za naprawę uszkodzeń w DNA spowodowanych przez promieniowanie UV-C. Dimery pirymidynowe powstałe wskutek uszkodzenia są wycinane przez egzonukleazy, a powstały ubytek naprawiają polimeraza i ligaza. W wariancie XP przyczyna choroby jest odmienna: geny odpowiedzialne za naprawę uszkodzeń DNA nie są zmutowane, mutacja znajduje się w genie polimerazy-η, potrzebnej w komórce w momencie osiągnięcia przez nią fazy S podczas replikacji. Ponieważ system naprawy uszkodzeń DNA funkcjonuje nieprawidłowo, mutacje kumulują się. Dochodzi do mutacji w genach supresorowych albo protoonkogenach, dlatego też u pacjentów z XP występuje znacznie zwiększone ryzyko nowotworów skóry.

Objawy

Najczęstszym umiejscowieniem jest twarz i inne odsłonięte okolice skóry. Charakterystyczne jest wczesne wystąpienie objawów, już we wczesnym dzieciństwie przy pierwszej ekspozycji na światło słoneczne.

Najcięższą odmianą XP jest tzw. zespół de Sanctis-Cacchione, gdzie zmiany skórne typowe dla XP współistnieją z oligofrenią, niedorozwojem fizycznym, głuchotą i ataksją.

Skóra pergaminowa jest związana ze znacznie zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka podstawnokomórkowego i kolczystokomórkowego skóry oraz czerniaka złośliwego.

Rozpoznanie

Rozpoznanie opiera się na charakterystycznym obrazie klinicznym, zwykle wcześnie, w wieku 1-2 lat. Nie ma rutynowych badań laboratoryjnych wykrywających XP; w wyspecjalizowanych laboratoriach możliwe jest określenie defektu genetycznego wywołującego chorobę i potwierdzenie diagnozy.

Profilaktyka i leczenie

Ponieważ niemożliwe jest leczenie przyczynowe, poprawę jakości życia pacjentów z XP osiąga się przez profilaktykę polegającą na: unikaniu ekspozycji na światło słoneczne, częstych kontrolach dermatologicznych i usuwaniu zmian przednowotworowych (chemioterapia 5-fluorouracylem, krioterapia, chirurgia). Stosuje się również retinoidy doustne.

Rokowanie

Niestety rokowanie w XP zwykle jest niepomyślne, a zejście śmiertelne następuje przed 20. rokiem życia.

Historia

Jednostkę chorobową opisali niezależnie od siebie w 1874 Ferdinand von Hebra i Moritz Kaposi. Termin xeroderma pigmentosum wprowadził w 1882 Kaposi, wskazując na charakterystyczne zmiany skórne: suchość skóry i jej nadmierną pigmentację[1].

Przypisy

  1. Kaposi M. Xeroderma pigmentosum. „Medizinische Jahrbucher”, s. 619-33, 1882. 

Bibliografia

  • Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową PZWL 2005, ​ISBN 83-200-3367-5​.

Linki zewnętrzne

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Media użyte na tej stronie

Star of life.svg

The Star of Life, medical symbol used on some ambulances.

Star of Life was designed/created by a National Highway Traffic Safety Administration (US Gov) employee and is thus in the public domain.
Xeroderma pigmentosum 02.jpg
Autor: James Halpern, Bryan Hopping and Joshua M Brostoff, Licencja: CC BY-SA 3.0
An eight year old girl from Guatemala with Xeroderma pigmentosum. Frontal image of face, showing large hyperkeratotic lesions with some induration suspicious of actinic keratosis and early squamous cell carcinoma. Also numerous hyper-pigmented lentigos and xerosis on the entire front of the face. Marked corneal scarring and injection is evident..