Skala Centora

Skala Centora/Mc Isaaca (ang. Centor's scale) – skala służąca do oceny prawdopodobieństwa, czy patogenami, które wywołały ostre zapalenie gardłapaciorkowce[1].

Skala wg Centora/McIssaca[1]
ObjawPkt
gorączka > 38 °C+1
brak kaszlu+1
powiększenie węzłów chłonnych szyi+1
obrzęk migdałków i wysięk na nich+1
wiek 3–14 lat+1
wiek 15–44 lat0
wiek ≥45 lat-1

Za spełnienie każdego z punktów skali przyznaje się jeden punkt, stąd wynik w skali Centora musi się mieścić w zakresie od -1 do 5. Uzyskanie 4 i 5 punktów bardzo silnie wskazuje na obecność zakażenia bakteryjnego i powinno się stać podstawą do włączenia leczenia antybiotykami, a uzyskanie 2 lub 3 punktów jest wskazaniem do wykonania rozstrzygającego szybkiego testu paciorkowcowego lub posiewu[2].

Stosowanie skali Centora zwiększa stopień racjonalnej antybiotykoterapii. Uważa się, że około 70 – 80% wszystkich zapaleń gardła wywoływane jest przez wirusy, a wówczas antybiotykoterapia jest nieskuteczna, a wręcz szkodliwa. Skala Centora pozwala na dość dokładną identyfikację osób z infekcjami bakteryjnymi i wprowadzenie do leczenia antybiotyków, kiedy są niezbędne. (według danych w Polsce antybiotyki są stosowane w około 75% infekcji dróg oddechowych, czyli około 3-krotnie za często)[3].

Przypisy

Bibliografia

  • Andrzej Szczeklik, Piotr Gajewski: Interna Szczeklika 2017. Kraków: Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2017, s. 673. ISBN 978-83-7430-517-4.

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Media użyte na tej stronie

Star of life.svg

The Star of Life, medical symbol used on some ambulances.

Star of Life was designed/created by a National Highway Traffic Safety Administration (US Gov) employee and is thus in the public domain.