Skrucha
Skrucha – refleksja nad własnym zachowaniem i poczucie żalu za złe czyny. Zwykle wiąże się z postanowieniem zmiany i prowadzenia bardziej odpowiedzialnego życia. Może stanowić jeden z elementów psychoterapii.
Wymiar religijny
W wielu religiach, jak np. w chrześcijaństwie, jest to warunek odpuszczenia grzechów.
W Kościele katolickim skrucha często wiąże się z wyznaniem grzechów podczas spowiedzi – żal za grzechy jest jednym z pięciu warunków jej dobrego odprawienia[1].
U Świadków Jehowy skrucha, czyli zmiana nastawienia, myślenia, lub zamiaru. Obejmuje także głęboki smutek i wielki żal za wszystko, co doprowadziło do grzechu. Osobę skruszoną smuci również jej słaby stan duchowy, który doprowadził do złego postępowania. Jest jednym z kroków prowadzących do uzyskania Bożego przebaczenia[2][3][4][5][6][7][8].
Zobacz też
Przypisy
- ↑ KKK, 1423
- ↑ * Watchtower, Czy Bóg mi przebaczy? [dostęp 2016-09-02] .
- ↑ Watchtower, Skrucha, [w:] Zawsze bądź blisko Jehowy [online], jw.org, 2019, s. 132 .
- ↑ Watchtower, Czym jest prawdziwa skrucha?, „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, Towarzystwo Strażnica, październik 2021, s. 2, ISSN 1234-1150 .
- ↑ Co powinieneś zrobić, jeśli popełnisz poważny grzech?, [w:] Już zawsze ciesz się życiem! — interaktywny kurs biblijny [online], 2021 .
- ↑ Watchtower, Jehowa — niezrównany wzór przebaczania, „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, Towarzystwo Strażnica, czerwiec 2022, s. 2, ISSN 1234-1150 .
- ↑ Watchtower, Czym jest skrucha?, [w:] Jeremiasz przekazuje nam słowo od Boga [online], Towarzystwo Strażnica, 2010, s. 75 .
- ↑ Watchtower, Skrucha, [w:] Słownik pojęć [online], Towarzystwo Strażnica .