Slavs and Tatars
Slavs and Tatars – kolektyw artystyczny pragnący zachowania anonimowości członków w celu podkreślenia funkcjonowania właśnie jako grupa, a nie jednostki. Swoją działalność określają archeologią codzienności, która jest poświęcona obszarowi na wschód od byłego Muru Berlińskiego i na zachód od Wielkiego Muru w Chinach, znanego jako Eurazja”. Działalność założonej w 2006 roku grupy koncentruje się na wystawach, książkach i wykładach[1].
Historia i działalność
Działalność Slavs and Tatars rozpoczęła się od "klubu książki", stworzonego w celu dzielenia się publikacjami o tematyce antropologicznej i lingwistycznej. Czytanie, jako doświadczenie "niosące odkupienie", było od samego początku fundamentalne dla całej grupy. Swoją anonimowość tłumaczą tym, że "nie chodzi o osobiste doświadczenia czy biografie, nie chodzi o to, jak zostaliśmy wychowani, czy o nasze wspomnienia z okresu dorastania, co samo w sobie jest dobrą przesłanką do robienia sztuki. Nas interesuje świat zewnętrzny i staramy się uwagę, którą jesteśmy obdzielani, kierować w tę stronę".
Tematem przewodnim kolektywu jest "Koniec Obietnicy Zachodu". Wiosną 2012 w słynnej Secesji Wiedeńskiej urządzili pokaz "Not Moscow Not Mecca". Na wystawie prezentowane były między innymi ogromne arbuzy w doniczkach, przywołujące skojarzenia, które ten owoc niesie za sobą w różnych regionach: w USA są używane jako rasistowski substytut Afroamerykanów, w Rosji przywołują na myśl nielubiany Kaukaz, a w Europie kojarzą się z państwami, z których przybywali imigranci[2].
Jesienią 2012 roku grupa Slavs and Tatars zorganizowała wystawę "Beyonsense" w MoMA w Nowym Jorku. Tytuł odnosił się do awangardowego pojęcia zaum z początku XX wieku. Utworzone w języku rosyjskim słowo (rosyjski : заумь) używane było do opisywania językowych eksperymentów rosyjskich poetów futurystycznych. "Zdolność do łączenia w jednym miejscu, na jednej stronie, czy w jednej nazwie dwóch krańców spektrum jest kluczowa dla naszego rozumienia otaczającego nas świata".
Wystawy Slavs and Tatars, książki, które przygotowują, i wykłady czerpią z palety stylistycznej kultury popularnej, tradycji duchowych i ezoterycznych, historii ustnych, współczesnych mitów, a także badań naukowych. Nicholas Cullinan w Artforum opisuje grupę Slavs and Tatars jako "najbardziej kosmopolityczny z kolektywów, dla którego geopolityka globalnego kłusownictwa stanowi inspirację dla wciąż zmieniających się projektów, które zapylają różnorodne, czasami sprzeczne konteksty kulturowe"[3].
H.G. Masters w magazynie Asia Art Pacific pisze: „Począwszy od nazwy kolektywu, wszystko, co jest związane ze Slavs and Tatars, dotyczy budowania powiązań między pozornie odmiennymi podmiotami: miejscami, historiami czy ideologiami”[4]. Ważną cechą ich wielodyscyplinarnej pracy jest przyglądanie się antytezom albo temu, co artyści nazywają „metafizycznymi podziałami”[5]. „Ścieranie się konkurencyjnych ideologii (sufizm i komunizm), ikonografii (świeckie i święte) oraz funkcjonalności (użyteczne i bezużyteczne) zaczerpnięte z tradycji eurazjatyckich stanowi punkt wyjścia dla wielu polemicznych konkluzji oraz dla tworzonych przez Slavs and Tatars obiektów, z których każdy na swój sposób nawiązuje do wspomnianych napięć"[6].
Na przełomie lat 2016 i 2017 odbyła się w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski przeglądowa wystawa, podsumowująca dotychczasową twórczość Slavs and Tatars. Zostały na niej pokazane wszystkie najważniejsze cykle prac.
Wystawy
Wystawy indywidualne
- Slavs and Tatars, Projects 98[7], Museum of Modern Art, Nowy Jork, 2012
- Slavs and Tatars, Not Moscow Not Mecca[8], Secesja Wiedeńska, 2012
- Slavs and Tatars, Friendship of Nations: Polish Shi’ite Showbiz[9], REDCAT, Los Angeles
- Slavs and Tatars, Mirrors for Princes, Kunsthalle Zürich[10], 2014
- Slavs and Tatars, Concentrations 57[11], Dallas Museum of Art, 2014
- Slavs and Tatars, Usta Usta[12], CSW Zamek Ujazdowski, 2017
- Slavs and Tatars, Nose to Nose[13], Argo Factory, 2017
- Slavs and Tatars, Made in Dschermany[14], Albertinum, Drezno, 2018
Wystawy zbiorowe
Prace Slavs and Tatars były wystawiane w Tate Modern w Londynie, Centrum Pompidou w Paryżu, Istanbul Modern, Artists Space w Nowym Jorku, na 8. Berlin Biennale i 10. Manifesta w Petersburgu.
Publikacje
Od czasu, kiedy kolektyw Slavs and Tatars rozpoczął swoją działalność w 2006 roku jako nieformalna grupa czytelnicza, opublikował 10 książek. Wśród publikacji znajdują się między innymi:
- Wripped Scripped[15] (2018, Hatje Cantz) poświęcona polityce alfabetu.
- Friendship of Nations: Polish Shi’ite Showbiz[16] (2. edycja, 2017, Book Works), poświęcona zaskakującym zbieżnością między historią, polityką i ekonomią Polski i Iranu w okresie pomiędzy XVII a XXI wiekiem.
- Molla Nasreddin[17] (2. wydanie, 2017, I.B. Tauris) tłumaczenie legendarnego azerskiego tygodnika satyrycznego wydawanego w XX wieku.
- Khhhhhhh[18] (2012, The Moravian Gallery) spojrzenie na święty język za pomocą fonemów [kh] w języku hebrajskim, arabskim i cyrylicy.
W 2017 roku została wydana przez König Books pierwsza monograficzna publikacja poświęcona działalności kolektywu pod redakcją Pablo Lariosa. Opracowanie powstało we współpracy z kilkoma instytucjami odpowiedzialnymi na różne geograficzne obszary, których twórczość Slavs and Tatars dotyczy: CSW Zamek Ujazdowski, Pejman Foundation w Teheranie, SALT w Stambule i CSW Wilno.
Wykłady
Slavs and Tatars regularnie prowadzą wykłady w muzeach i na wiodących uczelniach jak Uniwersytet Yale, Uniwersytet Warszawski czy Uniwersytet w Princeton. Ich lista wykładów obejmuje I Utter Other (od 2014) na temat rosyjskiego i radzieckiego orientalizmu; 79.89.09 (od 2009) na temat irańskiej rewolucji i Solidarności w Polsce; Transliterative Tease (od 2013), poświęcone roli alfabetu w tworzeniu imperiów; Al-Isnad albo Chains We Can Believe In o roli wiary w mecenacie sztuki poprzez dzieła Dana Flavina i meczet Dia Sufi w nowojorskiej dzielnicy SoHo.
Przypisy
- ↑ Slavs and Tatars, Slavs and Tatars [dostęp 2019-07-12] (ang.).
- ↑ Slavs and Tatars, Culture.pl [dostęp 2019-07-12] (ang.).
- ↑ Cullinan, Nicholas (February 2011). "Group Think". Artforum.
- ↑ Masters, HG (2011). "'Slavs and Tatars: Collective Eclecticism". Asia Art Pacific. 75.
- ↑ Bidlaru, Adriana (March 26, 2017). "'Metaphysical Splits". Revista Arta
- ↑ Thurston, Nick (2017-10-15). "'Doing The Splits". Frieze
- ↑ Projects 98: Slavs and Tatars, The Museum of Modern Art [dostęp 2019-07-12] (ang.).
- ↑ Slavs and Tatars „Not Moscow Not Mecca”, www.polnisches-institut.at [dostęp 2019-07-12] [zarchiwizowane z adresu 2019-07-12] .
- ↑ https://www.redcat.org/sites/redcat.org/files/gallery/linked-files/2013-02/SlavsAndTatars_PR.pdf
- ↑ Slavs and Tatars. Mirrors for Princes | Kunsthalle Zürich, kunsthallezurich.ch [dostęp 2019-07-12] .
- ↑ Concentrations 57: Slavs and Tatars | Dallas Museum of Art, www.dma.org [dostęp 2019-07-12] .
- ↑ Slavs and Tatars w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski [dostęp 2019-07-12] .
- ↑ Nose to Nose — Slavs and Tatars, „Pejman Foundation: Argo Factory” [dostęp 2019-07-12] (ang.).
- ↑ Albertinum: Slavs and Tatars, albertinum.skd.museum [dostęp 2019-07-12] [zarchiwizowane z adresu 2019-07-12] .
- ↑ Slavs and Tatars | Contemporary Art | Hatje Cantz, www.hatjecantz.de [dostęp 2019-07-12] .
- ↑ Friendship of Nations: Polish Shi’ite Showbiz (New Edition, 2017) | Book Works, www.bookworks.org.uk [dostęp 2019-07-12] .
- ↑ Bloomsbury.com, Bloomsbury - I.B. Tauris, www.bloomsbury.com [dostęp 2019-07-12] (ang.).
- ↑ Slavs and Tatars: Khhhhhhh, Mousse Publishing [dostęp 2019-07-12] (ang.).
Media użyte na tej stronie
Autor: Ivannavi111, Licencja: CC BY-SA 4.0
A diagram showing letters of the Arabic alphabet and the corresponding part of the mouth used to pronounce these letters, Mother Tongues and Father Throats turns to the throat as a source of mystical language – as opposed to the the tongue's more profane, transactional role. Here, the artists have added the letters for guttural phonemes [gh] and [kh] in Cyrillic and Hebrew as a nod to these letters' importance across disparate fields such as Russian futurism, Kabbalist gematria, and Sufi exegesis.