Slovenská pospolitosť Národná strana
Slovenská pospolitosť – Národná strana – skrajnie prawicowa i nacjonalistyczna partia polityczna na Słowacji, formalnie działająca w latach 2005–2006. Została zdelegalizowana 1 marca 2006 przez Sąd Najwyższy Republiki Słowackiej, gdyż jej działalność polityczna została uznana za sprzeczną z konstytucją.
Po delegalizacji działa jako stowarzyszenie Slovenská pospolitosť. W listopadzie 2008 decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych grupa ta została rozwiązana za „działania, które zachęcają do nienawiści na tle narodowym, rasowym, religijnym i politycznym”. Jednakże w lipcu 2009 Sąd Najwyższy uchylił tę decyzję, twierdząc, że „warunki prawne likwidacji Slovenskiej Pospolitosti nie zostały spełnione”[1]. Grupa powróciła do pracy bez większych przeszkód.
Słowo „Slovenský” oznacza „słowacki”, „pospolitosť” to rzeczownik pochodzący od przymiotnika „pospolitý” (co oznacza „wspólny”) i jest nieco przestarzałą formą słów „solidarność”, „wspólnota” lub „razem”, a „národná strana” oznacza „partia narodowa”.
Slovenská pospolitosť powstała w 1995 roku po zebraniu lokalnej ludności i wybraniu na przewodniczących nacjonalistycznych ideologów. Grupa miała powiązania z International Third Position i opublikowała informacje o współpracy z ta organizacja na swojej stronie internetowej. Ruch został zarejestrowany jako partia w 2005. Członek zarządu Ján Kopunek stwierdził, że słowackiej policji nakazano zniszczyć całkowicie grupę[2]. Wtedy przywódca Marian Kotleba został oskarżony o sianie nienawiści, później postawiono mu zarzuty z powodu kończenia przemówień słowami „Na straz!” używanymi przez słowackich nacjonalistów od czasów dwudziestolecia międzywojennego między innymi przez organizację paramilitarną Gwardia Hlinki[3]. Jednak sąd uznał, że tych słów nie można uznać za promowanie faszyzmu.
W 2004 członkowie organizacji prowadzili rozmowy z przedstawicielami Europejskiego Frontu Narodowego na temat współpracy europejskich partii nacjonalistycznych.
W sierpniu 2009 grupa przeprowadziła marsz w proteście przeciwko lokalnej społeczności romskiej. Doszło do starć między Romami, policją i nacjonalistami[4].
W 2010 przewodniczący SP, Marian Kotleba, przejął władzę w słowackiej Partii Przyjaciół Wina i zmienił jej nazwę na Partia Ludowa Nasza Słowacja[5]. Obecnie to wokół tej partii koncentruje się jego działalność polityczna.
Przypisy
- ↑ Slovak Supreme Court overrules outlawing of extremist group Slovenská Pospolitosť. spectator.sme.sk. [dostęp 2010-08-23].
- ↑ Police crushed the right extremist movement. slovensko.com. [dostęp 2010-08-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (21 sierpnia 2010)].
- ↑ Érvénytelen a Szlovák Testvériség feloszlatásáról hozott döntés. nol.hu. [dostęp 2010-08-23].
- ↑ How to annoy neighbours and alienate people in Slovakia. businessneweurope.eu. [dostęp 2010-08-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (30 sierpnia 2009)].
- ↑ Petit Press , Pospolitosť ovládla Stranu priateľov vína, pôjde do volieb, „domov.sme.sk” [dostęp 2018-07-17] (słow.).