Smażony pająk
Smażony pająk – lokalna potrawa przyrządzana w Kambodży, stanowiąca tamtejszy przysmak.
Sprzedaż tej przekąski jest popularną atrakcją dla turystów przejeżdżających przez miasto Skuon (dystrykt Cheung Prey, prowincja Kampong Cham). Chociaż smażone pająki są dostępne także w innych częściach kraju, na przykład w Phnom Penh, to centrum ich popularności skupia się właśnie w Skuon – miasteczku handlowym oddalonym od stolicy o 75 km[1]. Przekąska kosztuje około 300 rielów kambodżańskich, czyli około 8 centów amerykańskich za sztukę (stan na rok 2002)[2].
Pająki hoduje się w jamach w ziemi na terenie wiosek położonych na północ od Skuon lub odławia w pobliskich lasach, gdzie są dokarmiane. Następnie smaży się je na oleju. Do końca nie wiadomo, dlaczego pojawiły się takie praktyki. Niewykluczone, że miejscowa ludność mogła zacząć jeść pająki z desperacji w latach panowania ekstremistycznego ugrupowania politycznego Czerwonych Khmerów, kiedy to w państwie brakowało żywności[3]. Popularność tej potrawy jest stosunkowo nowym zjawiskiem, mającym swoje początki w późnych latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku[4].
Pająki sprzedawane na targu pochodzą z rodziny ptasznikowatych i w języku khmerskim nazywane są a-ping. Osiągają rozmiar ludzkiej dłoni[2]. Najczęściej są to przedstawiciele gatunków Haplopelma longipes i Haplopelma albostriatum, ale ponieważ pająki dowożone są z różnych regionów kraju, prawdopodobnie w potrawach oferowanych jest więcej gatunków[5].
Sposób przyrządzania
Najpierw rozgnieciony czosnek jest zasmażany na oleju do momentu, gdy zacznie wydzielać zapach. Wtedy na patelni kładzie się pająki obtoczone w mieszaninie z glutaminianu sodu, cukru oraz soli. Smaży się je do czasu, gdy odnóża prawie zupełnie zesztywnieją, gdyż wtedy zawartość odwłoku nie ma już tak płynnej konsystencji[6]. Smak potrawy określany jest jako mdły, raczej jako coś pomiędzy kurczakiem i dorszem[1]. Zaś sama struktura potrawy zmienia się – od chrupkiej powłoki do miękkiego środka. W odnóżach nie ma zbyt wiele jedzenia, podczas gdy głowotułów i odwłok zawierają delikatne, białe mięso[1]. Odwłok zawiera brązową substancję, na którą składają się organy wewnętrzne zwierzęcia, a także jaja oraz kał. Jedni uważają tę część potrawy za smakołyk, drudzy odradzają jej spożywania[1].
Zobacz też
Przypisy
- ↑ a b c d Rigby, Rhymer (2002)."Tuck into a Tarantula"
- ↑ a b Spiderwomen serve up Cambodia's creepy caviar. [w:] ABC News Online [on-line]. 2 września 2002. (ang.). (kopia w Internet Archive)
- ↑ Ray, Nick (2002), Lonely Planet Cambodia, Lonely Planet Publications, ISBN 1-74059-111-9. s. 308.
- ↑ Michael Freeman , Cambodia, London: Reaktion Books, 2004, s. 33, ISBN 1-86189-186-5, OCLC 53393054 .
- ↑ Alan L. Yen, Sophoanrith Ro. The sale of tarantulas in Cambodia for food or medicine: is it sustainable?. „Journal of Threatened Taxa”. 5, 1, s. 3548–3551, 2013. (ang.).
- ↑ Michael Freeman , Cambodia, London: Reaktion Books, 2004, s. 34, ISBN 1-86189-186-5, OCLC 53393054 .
Linki zewnętrzne
- Cambodia Fried Spider w serwisie YouTube
Media użyte na tej stronie
Autor: A. www.viajar24h.com, Licencja: CC BY 2.0
Close up of crunchy fried spiders from Skun town, Cheung Prey district, Kampong Cham Province, Cambodia