Smakosz

Smakosz
Jeepers Creeper
Gatunek

horror

Data premiery

20 lipca 2001 r.
9 sierpnia 2002 r. (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone
Niemcy

Język

angielski

Czas trwania

91 minut

Reżyseria

Victor Salva

Scenariusz

Victor Salva

Główne role

Gina Philips,
Justin Long

Muzyka

Bennett Salvay

Zdjęcia

Don E. FauntLeRoy

Scenografia

Kevin Egeland,
Barbara Peterson

Kostiumy

Emae Villalobos

Montaż

Ed Marx

Produkcja

Tom Luse,
Barry Oper
produkcja wykonawcza:
Francis Ford Coppola

Wytwórnia

American Zoetrope

Dystrybucja

United Artists
Metro-Goldwyn-Mayer

Budżet

10 000 000 $

Kontynuacja

Smakosz 2 (2003)

Nagrody
2001: nominacja dla najlepszego filmu podczas Sitges − Catalonian International Film Festival
2002: nagroda Crystal Reel w kategorii najlepszy film fabularny, 2 nominacje do nagrody Saturn Award w kat. najlepszy horror i najlepszy młody aktor (Justin Long), nominacja do nagrody IHG Award w kat. najlepszy film

Smakosz (tytuł oryg. Jeepers Creepers) − film fabularny (horror) z 2001 roku, wykreowany przez fana gatunku Victora Salvę, twórcę filmu Siła spokoju (2006). Producentem wykonawczym projektu jest Francis Ford Coppola. Film doczekał się dwóch sequeliSmakosza 2 (2003) oraz Smakosza 3.

Obsada

Opis fabuły

Rodzeństwo Trish i Darry Jennerowie wybiera się w rodzinne strony. Początkowo nudna i dłużąca się podróż przemienia się w koszmar, gdy podążając samotną autostradą, są świadkami budzącej grozę sytuacji. Mężczyzna w długim płaszczu wrzuca wielki zafoliowany przedmiot do rury ściekowej. Młodzi − jedyni świadkowie podejrzanego incydentu − zostają przez niego zaatakowani, decydują się jednak wrócić w tajemnicze miejsce i na własne oczy przekonać się, czy w tajemniczym zajściu aby na pewno nikt nie ucierpiał. To, czego doświadczają, zmienia przebieg zdarzeń z przerażających na makabryczne.

Darry grzęźnie w dziwnej piwnicy, w której odnajduje umierającego młodego mężczyznę oraz kilkaset ludzkich zwłok, pozszywanych ze sobą grubymi nićmi. Wraz z siostrą chłopak dojeżdża do pobliskiej kawiarni, gdzie oboje wzywają pomoc. Darry odbiera telefon od ekscentryczki, która ostrzega go przed piosenką o tytule Jeepers Creepers − ma ona bowiem być zapowiedzią zbliżającego się zagrożenia. Po dotarciu policji do baru, dochodzi do nietypowej sytuacji − niezidentyfikowany mężczyzna włamuje się do auta Jennerów i obwąchuje znajdującą się w nim bieliznę Darry'ego. Następnie, podczas podróży na komisariat, para policjantów zostaje zamordowana przez latającą postać o wyglądzie potwora. Ku zaskoczeniu Jennerów, jest to postać ich prześladująca. Rodzeństwo trafia niedługo potem na miejscowy posterunek policyjny, gdzie zjawia się kobieta, od której wcześniej telefon odebrał Darry, Jezelle. Trish i Darry dowiadują się od niej nieco na temat ścigającego ich mordercy − nie jest on istotą ludzką, budzi się raz na dwadzieścia trzy lata, by przez dwadzieścia trzy dni polować na ludzi; zjada określone części ich ciał, które go posilają. Właśnie po mrocznej opowieści wróżbitki Jezelle, na posterunku pojawia się opisywany. Po zamordowaniu jednego z więźniów i funkcjonariuszy, porywa Darry'ego, nie zważając nawet na prośby Trish, która w zamian za uwolnienie brata, chce mu złożyć w ofierze siebie samą.

W ostatniej scenie, przedstawionej w opuszczonej fabryce, ukazane zostają pozbawione oczu zwłoki Darry'ego. Scenie towarzyszy melodia piosenki Jeepers Creepers.

Alternatywne zakończenie

Istnieje alternatywne zakończenie filmu, które ostatecznie nie zostało wykorzystane. W scenie wieńczącej Smakosz dostaje to, czego chciał, lecz cała historia okazuje się być jedynie opowieścią chłopaka, imieniem Gary, którą przedstawił on swojej dziewczynie Lisie (Gary i Lisa również grani byli przez Justina Longa i Ginę Philips). Dziewczyna nie wierzy swojemu chłopakowi. Następnie para odchodzi od rozpalonego ogniska, by nie przegapić wyczekiwanego autobusu. Decydują się jednak dojechać w upragnione miejsce autostopem. Zbiegiem okoliczności, natrafiają na ciężarówkę Smakosza.

Box office

W pierwszy weekend wyświetlania filmu w amerykańskich kinach (w dwóch tysiącach dziewięćset czterdziestu czterech kinach) zarobił on 37 904 175 dolarów. Na całym świecie film zainkasował łącznie 59 217 789 $.

Linki zewnętrzne