Smoleńska Państwowa Akademia Medyczna

Smoleńska Państwowa Akademia Medyczna
Смоленская государственная медицинская академия
Smolensk State Medical Academy
Data założenia

4 kwietnia 1920

Typ

państwowa

Państwo

 Rosja

Obwód

 smoleński

Adres

ul. Krupskoj 28, Smoleńsk

Rektor

Igor Otwagin

Położenie na mapie obwodu smoleńskiego
Mapa konturowa obwodu smoleńskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Smoleńska Państwowa Akademia Medyczna”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Smoleńska Państwowa Akademia Medyczna”
Ziemia54°46′05″N 32°03′36″E/54,768000 32,060000
Strona internetowa

Smoleńska Państwowa Akademia Medyczna (ros. Смоленская государственная медицинская академия, pełna nazwa: Государственное бюджетное образовательное учреждение высшего профессионального образования «Смоленская государственная медицинская академия» Министерства здравоохранения Российской Федерации) – rosyjska państwowa uczelnia wyższa typu akademickiego w Smoleńsku, kształcąca w dziedzinie nauk medycznych.

Historia

Początki placówki związane są ze Smoleńskim Uniwersytetem Państwowym. 4 kwietnia 1920 roku Ludowy Komisariat Ochrony Zdrowia Rosyjskiej FSRR wydał decyzję o utworzeniu w jej murach wydziału (fakultetu) medycznego[1]. Jeszcze w okresie Imperium Rosyjskiego trwały przygotowania do powołania w Smoleńsku państwowej instytucji edukacyjnej, która miałaby prowadzić kształcenie z zakresu medycyny i ochrony zdrowia[1]. Plany te zostały przerwane, najpierw przez wybuch I wojny światowej, a następnie przez zawieruchę rewolucyjną i okres wojny domowej[1]. Pierwsza grupa studentów nie była jednak długo w stanie kontynuować swych studiów, gdyż już w kilka miesięcy później, w toku wojny polsko-bolszewickiej, budynek uniwersytetu został zajęty przez ewakuowane z Mińska dowództwo i sztab radzieckiego Frontu Zachodniego[1]. W kolejnych latach państwo znacznie ograniczyło subwencje na edukację, co pogorszyło warunki kształcenia, chociaż fakultet medyczny nie podzielił losu wielu instytucji naukowych i nie został zamknięty, jednakże przez kolejnych kilka lat przeżywał znaczne trudności[1]. Dopiero w 1924 roku przywrócono mu finansowanie państwowe[1]. Rozwój przyszedł pod koniec lat dwudziestych i w latach trzydziestych XX wieku, głównie dzięki wykwalifikowanej kadrze naukowej, która uczyniła z fakultetu jeden z wiodących ośrodków nauk medycznych w Związku Radzieckim[1]. Wydział podniósł poziom opieki medycznej, poprzez współpracę ze szpitalami i ośrodkami zdrowia, nie tylko w samym Smoleńsku, ale także w pobliskich miastach, m.in. Witebsku, Homlu i Briańsku[1]. 18 kwietnia 1930 roku, decyzją władz państwowych, wydział medyczny uzyskał samodzielność i został przekształcony w Smoleński Państwowy Instytut Medyczny (ros. Смоленский государственный медицинский институт)[1]. W 1935 roku kadra naukowa liczyła 125 osób – 21 profesorów, 11 docentów, 83 asystentów i 10 innych wykładowców[1]. W 1941 roku na dwóch wydziałach (leczniczym i pediatrycznym) naukę pobierało 2600 studentów, co czyniło instytut jednym z największych w kraju[1]. Po agresji niemieckiej na ZSRR w czerwcu 1941 roku instytut, wraz z wyposażeniem i częścią kadry naukowej, został ewakuowany do Saratowa[1]. Zajęcia zostały wznowione na początku 1944 roku[1]. Warunki po zakończeniu wojny były bardzo trudne, większość budynków została zniszczona wskutek działań militarnych, zginęło także wielu pracowników instytutu[1]. W 1950 roku znacząco zwiększona została dotacja państwa, co umożliwiło rozwój placówki. W 1956 roku instytut uzyskał uprawnienie do przeprowadzania dysertacji kandydackich, w kolejnych latach otwarto wydział dentystyczny, a w latach sześćdziesiątych instytut otrzymał nowe obiekty, m.in. kampusy dla studentów[1]. W 1970 roku w murach instytutu studiowało 3500 osób[1].

Zmiany w funkcjonowaniu placówki przyszły po rozpadzie Związku Radzieckiego i przekształceniach ustrojowych, jakie zachodziły w Federacji Rosyjskiej w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Od 1992 roku instytut rozpoczął przyjmowanie obcokrajowców, a w 1994 roku utworzył dla nich specjalny wydział[1]. 15 czerwca 1994 Smoleński Państwowy Instytut Medyczny został przekształcony w Smoleńską Państwową Akademię Medyczną (ros. Смоленская государственная медицинская академия)[1]. Sytuacja poprawiła się po 2000 roku, gdy rozpoczęto inwestycje w nowe budynki, a także zaczęto otwierać nowe wydziały[1]. Od 1970 roku działa muzeum poświęcone historii akademii[2]. Rektorem uczelni jest Igor Wiktorowicz Otwagin[3]. Pełni on swą funkcję od 2008 roku[4]. 23 marca 2010 roku Akademia podpisała umowę o współpracy, która zakłada m.in. wymianę studentów, doktorantów i nauczycieli akademickich z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym[5]. Akademia podlega pod Ministerstwo Zdrowia Federacji Rosyjskiej, co znajduje odzwierciedlenie w pełnej nazwie instytucji[6].

Organizacja

Smoleńska Akademia Medyczna zapewnia kształcenie studentom na następujących wydziałach (fakultetach):

  • Wydział Leczniczy
  • Wydział Pediatryczny
  • Wydział Stomatologiczny
  • Wydział Studentów Zagranicznych
  • Wydział Farmaceutyczny
  • Wydział Psychologiczno-Społeczny
  • Wydział Wyższego Kształcenia Pielęgniarek
  • Wydział Podwyższania Kwalifikacji Zawodowych[7]

Uczelnia wydaje też następujące czasopisma naukowe:

  • Wiestnik Smolenskoj miedicynskoj akadiemii (ros. Вестник Смоленской медицинской академии)
  • Kliniczeskaja mikrobiołogija i antimikrobnaja chimiotierapija (ros. Клиническая микробиология и антимикробная химиотерапия)
  • Miedicynskije wiesti riegionow (ros. Медицинские вести регионов)
  • Matiematiczeskaja morfołogija (ros. Математическая морфология, czasopismo internetowe)
  • Gołownaja bol (ros. Головная боль, czasopismo internetowe)[7]

Biblioteka akademii ma w swych zbiorach ponad 550 tysięcy książek, co czyni ją jedną z największych placówek bibliotecznych w Smoleńsku[7]. Uczelnia zatrudnia 450 pracowników naukowych, w tym 86 doktorów i 281 kandydatów nauk[7]. Akademia prowadzi współpracę naukową z medycznymi uniwersytetami z m.in. Polski, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Niemiec, Włoch i Francji[7].

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s Sgma.info: История ВУЗа. [dostęp 2014-02-17]. (ros.).
  2. Sgma.info: О музее. [dostęp 2014-02-17]. (ros.).
  3. Sgma.info: Администрация СГМА. [dostęp 2014-02-17]. (ros.).
  4. Sgma.info: Отвагин И.В., Ректор ГБОУ ВПО СГМА Минздрава РФ. [dostęp 2014-02-17]. (ros.).
  5. Wum.edu.pl: Podpisanie umowy ze Smoleńską Państwową Akademią Medyczną. [dostęp 2014-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-22)]. (pol.).
  6. Sgma.info: Информация об учредителе ГБОУ ВПО СГМА Минздрава. [dostęp 2014-02-17]. (ros.).
  7. a b c d e Sgma.info: СГМА сегодня. [dostęp 2014-02-17]. (ros.).

Media użyte na tej stronie

Russia edcp location map.svg
Autor: Uwe Dedering, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Russia.

EquiDistantConicProjection : Central parallel :

* N: 54.0° N

Central meridian :

* E: 100.0° E

Standard parallels:

* 1: 49.0° N
* 2: 59.0° N

Made with Natural Earth. Free vector and raster map data @ naturalearthdata.com.

Education - Grad Hat.svg
Autor: Krzysztof Szymański, Licencja: CC BY 2.5
Czapeczka studencka
Outline Map of Smolensk Oblast.svg
Autor: Nzeemin, Licencja: CC BY-SA 2.0
Административная карта Смоленской области, Россия.
  • Проекция: Меркатор
  • Координаты для GMT: -R30.68/35.46/53.37/56.10
  • Инструменты: GMT, Inkscape