Sneaker Pimps

Sneaker Pimps
Inne nazwy

Line of Flight[1][2],
F.R.I.S.K.[1]

Rok założenia

1995

Pochodzenie

 Anglia

Gatunek

trip hop,
rock alternatywny,
electronica

Aktywność

1995-2006, od 2019

Wydawnictwo

Clean Up Records (oddział One Little Indian Records)
Virgin Records America
Tommy Boy Music

Strona internetowa

Sneaker Pimps – brytyjski zespół muzyczny założony w Reading w 1995 roku. Wraz z Massive Attack, Portishead, Morcheeba i Trickym zaliczani są do najważniejszych twórców gatunku trip hop.

Sneaker Pimps powstali już po sukcesie Massive Attack i Portishead, i nigdy nie uniknęli porównań do swoich poprzedników.

Zadebiutowali w 1996 roku płytą Becoming X z Kelli Dayton w roli wokalistki. Single „6 Underground” i „Spin Spin Sugar” znalazły się na wysokich pozycjach notowań Billboardu[3][4]. Dopiero przed rozpoczęciem trasy koncertowej Becoming X Joe Wilson i David Westlake, udzielający się na tej płycie, dołączyli na stałe do zespołu. Wcześniej w oficjalny skład zespołu wchodzili tylko Liam Howe, Chris Corner i Kelli Dayton.

W 1998[5], przed przystąpieniem do nagrywania Splinter Kelli Dayton opuściła zespół, a rolę wokalisty przejął Chris Corner. Zespół motywował to posunięcie m.in. „namnożeniem” się w owym czasie triphopowych zespołów z wokalistkami na czele oraz tym, że teksty pisane przez Chrisa stały się bardziej autobiograficzne[2].

Płyty Splinter i Bloodsport nie były już tak wielkimi sukcesami komercyjnymi, ale krytycy przyjęli je lepiej niż debiut. Głównie ze względu na śpiew Cornera i jego bardziej osobiste niż na pierwszym albumie teksty.

Niewątpliwym sukcesem Sneaker Pimps był udział w trasie promującej trzecią płytę PlaceboBlack Market Music, dzięki czemu 9 kwietnia 2001 zdarzyło się im zagrać koncert w Polsce, w warszawskiej „Stodole”. Grupa zremiksowała także jedną z piosenek Placebo – „Every You Every Me”.

W 2003 roku Sneaker Pimps podjęli się pracy nad czwartym studyjnym albumem o roboczej nazwie SP4, który jednak nigdy nie ujrzał światła dziennego z powodu braku akceptacji wytwórni. Poza oficjalnym obiegiem znanych jest z niego kilka piosenek, część utworów znalazła się na płytach IAMX.

W styczniu i lutym 2006, w Berlinie, zespół kończył pracę nad kolejną płytą, nagraną z udziałem nowej wokalistki.

10 września 2021 ukazał się album Squaring the Circle z gościnnym udziałem (jako featured artist) Simonne Jones[6]..

Line of Flight

We wczesnych latach 90, Liam Howe i Chris Corner działali pod nazwą F.R.I.S.K. Założyli wtedy również „przedsiębiorstwo produkcyjne” pod nazwą Line of Flight[2]. Po nagraniu debiutanckiego albumu grupy Sneaker Pimps, do Line of Flight zaliczali się także Joe Wilson i David Westlake[2]. Na wszystkich albumach grupy Sneaker Pimps jako producent muzyczny wymieniany jest właśnie m.in. Line of Flight[2]. Line of Flight zajmowało się również remiksowaniem innych artystów[2]. Przed przystąpieniem do nagrywania albumu Splinter studio Line of Flight zostało przeniesione z North East do Londynu.

Dyskografia

Wideografia

  • The Videos (2001, DVD)[7]
    zawiera teledyski: Tesko Suicide, Six Underground, Spin Spin Sugar, Post Modern Sleaze i Low Five

Skład zespołu

2021[6]:

  • Ian Pickering – współautor tekstów

Wcześniej:

Przypisy

  1. a b Sneaker Pimps w bazie Discogs.com (ang.)
  2. a b c d e f frequently asked questions. sneakerpimps.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2004-04-06)].. www.sneakerpimps.com (kopia w Internet Archive, 2004-04-06)
  3. 6 Underground - Sneaker Pimps (ang.). Billboard.com. [dostęp 2010-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-23)].
  4. Spin Spin Sugar - Sneaker Pimps (ang.). Billboard.com. [dostęp 2010-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-24)].
  5. www.kelliali.com/index.php/kelliali/ (ang.). [dostęp 2010-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-20)].
  6. a b Squaring The Circle | Sneaker Pimps. sneakerpimps.bandcamp.com. [dostęp 2021-09-12].
  7. Sneaker Pimps - The Videos w bazie Discogs.com (ang.)

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of England.svg
Flag of England. Saint George's cross (a red cross on a white background), used as the Flag of England, the Italian city of Genoa and various other places.