Snowboard na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010 – slalom gigant równoległy kobiet

Srebrny medal Srebrny medal

Rosja Jekatierina Iluchina

Brązowy medal Brązowy medal

Austria Marion Kreiner

Zawodniczki o mistrzostwo olimpijskie w slalomie gigancie równoległym walczyły 26 lutego w Cypress Mountain Resort położonym w północnym Vancouver. Faworytkami zawodów były świetnie spisujące się w Pucharze Świata Holenderka Nicolien Sauerbreij i Austriaczka Doris Günther, kolejna Austriaczka Marion Kreiner, wicemistrzyni olimpijska z Turynu Niemka Amelie Kober oraz mistrzyni świata w slalomie równoległym z 2009 r. Szwajcarka Fränzi Mägert-Kohli.

W kwalifikacjach najlepsza okazała się Kreiner, w czołówce znalazły się także Sauerbreij, Günther oraz dość niespodziewanie Rosjanki Jekatierina Iluchina i Jekatierina Tudiegieszewa. Kober zakwalifikowała się z 12-tym czasem, natomiast Mägert-Kohli odpadła już na tym etapie. W 1/8 finału wszystkie faworytki wygrały swe pojedynki z wyjątkiem Doris Günther, która uległa Niemce Selinie Jörg. W ćwierćfinale Kreiner z dużą przewagą pokonała Niemkę Anke Karstens, Iluchina pokonała Kober, Jörg minimalnie pokonała Austriaczkę Inę Meschik, a Sauerbreij wygrała z inną Austriaczką Claudią Riegler.

W półfinale Iluchina upadła w pierwszym biegu, ale błąd Kreiner w drugim pozwolił Rosjance na awans do finału. Georg minimalnie prowadziła z Sauerbreij po pierwszym biegu, ale w drugim upadła i to Holenderka awansowała. Jörg nie sprawiła Marion Kreiner większych kłopotów w walce o brąz i Austriaczka z wyraźną przewagą zdobyła medal. W ścisłym finale Nicolien Sauerbreij i Jekatierina Iluchina stoczyły zacięty pojedynek. Po pierwszym biegu o 0,02 sekundy prowadziła Rosjanka. Jednak po drugim biegu o 0,23 sekundy lepsza okazała się Sauerbreij i to Holenderka otrzymała złoty medal olimpijski[1].