Sobór św. Aleksandra Newskiego w Paryżu

Sobór św. Aleksandra Newskiego
Cathédrale Saint-Alexandre-Nevsky
Distinctive emblem for cultural property.svg PA00088807
sobór katedralny
Ilustracja
Fasada soboru
Państwo Francja
Region Île-de-France
MiejscowośćParyż
Wyznanieprawosławne
KościółPatriarchat Moskiewski
Parafie# św. Aleksandra Newskiego,
# Trójcy Świętej (dolna kaplica)
Wezwanieśw. Aleksandra Newskiego
Wspomnienie liturgiczne30 sierpnia/12 września; 14/27 listopada
Położenie na mapie Paryża
Mapa konturowa Paryża, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Sobór św. Aleksandra Newskiego”
(c) Eric Gaba, Wikimedia Commons user Sting, CC BY-SA 3.0
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, u góry znajduje się punkt z opisem „Sobór św. Aleksandra Newskiego”
Położenie na mapie Île-de-France
Mapa konturowa Île-de-France, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Sobór św. Aleksandra Newskiego”
Ziemia48°52′39,3″N 2°18′07,0″E/48,877583 2,301944
Strona internetowa
Ikonostas

Sobór Aleksandra Newskiego – pierwsza świątynia prawosławna we Francji, położona w 8. okręgu paryskim, przy ulicy Daru, na prawym brzegu Sekwany. Poświęcona w 1861; sobór Zachodnioeuropejskiego Egzarchatu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w latach 1922–1931, następnie (1931–2018) katedra Zachodnioeuropejskiego Egzarchatu Parafii Rosyjskich, obecnie główna świątynia Arcybiskupstwa Zachodnioeuropejskich Parafii Tradycji Rosyjskiej Patriarchatu Moskiewskiego. Siedziba dwóch parafiiśw. Aleksandra Newskiego i Trójcy Świętej oraz mołdawskojęzycznego punktu duszpasterskiego Zwiastowania Bogurodzicy (wszystkie trzy placówki należą do dekanatu paryskiego północno-wschodniego)[1].

Historia

Okoliczności powstania

Powstanie cerkwi związane jest ze wzrostem grupy Rosjan żyjących w Paryżu na stałe lub czasowo, jaki miał miejsce w XVIII i XIX wieku[2]. Posiadali oni do swojej dyspozycji jedynie niewielką kaplicę przy ambasadzie Rosji w Paryżu. W 1847 opiekun tejże kaplicy, ks. Josif Wassiliew, wystąpił do władz lokalnych oraz do cara o zezwolenie na budowę cerkwi. Zgoda na budowę nadeszła z Petersburga dopiero po kilku latach; została potwierdzona przez francuskiego cesarza Napoleona III[2], który po zapoznaniu się z projektem budynku uznał go za oryginalny i interesujący[3]. Proces uzyskania zgody cesarskiej został przyspieszony dzięki wpływom księcia de Morny, którego żona Sofia była z pochodzenia Rosjanką[4]. W celu budowy soboru zakupiona została działka w VIII dzielnicy Paryża o powierzchni 2366,22 metrów kwadratowych, do której dokupiono następnie sąsiednią parcelę o powierzchni 355,45 metra kwadratowego. Łączny koszt zakupu gruntu wyniósł 450 tys. franków[4]. Z powodu braku dalszych funduszy uniemożliwiony został wykup jeszcze kilku innych sąsiadujących działek i wyburzenie znajdujących się na nich kamienic. Wbrew pierwotnym planom sobór został w związku z tym wybudowany w otoczeniu starszej zabudowy, nie zaś na otwartym placu[4]. Uroczyste położenie kamienia węgielnego miało miejsce 3 marca 1859[4].

Budowa cerkwi była finansowana z licznie napływających składek, zarówno Rosjan zamieszkałych we Francji, jak i ich rodaków w innych krajach oraz w samym Imperium Rosyjskim. Cesarz Aleksander II przekazał sumę 150 tys. franków w złocie ze środków prywatnych[5]. Dotacje przekazały także środowiska katolickie i protestanckie we Francji[2]. Po dwuletniej budowie obiekt został poświęcony 11 września 1861, chociaż jeszcze przez całe lata 60. trwały prace dekoracyjne na jego zewnętrznej bryle[6]. Konsekracji cerkwi dokonał biskup Leoncjusz (Lebiedinski) w obecności rosyjskiego ambasadora we Francji[4]. 1 lutego 1863 protojerej Josif Wasiliew poświęcił natomiast cerkiew Trójcy Świętej, rozmieszczoną w piwnicy soboru[4].

Do rewolucji październikowej

Już pod koniec XIX wieku okazało się, że część kamienia użytego do budowy cerkwi ulega szybkiemu wietrzeniu, z tego powodu w głównej kopule soboru pojawiły się pęknięcia. W 1899 dokonano jej generalnego remontu, odnawiając również wewnętrzną dekorację malarską obiektu[7].

Po 1917

W 1922 metropolita Eulogiusz (Gieorgijewski) przeniósł do Paryża stolicę Zachodnioeuropejskiego Egzarchatu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, czyniąc cerkiew soborem katedralnym[8][9].

W 1950 rozpoczęto trwający dziesięć lat kapitalny remont całego obiektu, związany z jego złym stanem technicznym: w ciągu dziesięcioleci w kopułach cerkwi powstały osiągające do sześciu centymetrów szczeliny, zaś same wieże pochyliły się o 3–4 stopnie[10].

Od 1964 dolna świątynia soboru (zwana „la crypte”) jest siedzibą francuskojęzycznej parafii Trójcy Świętej[11]. W dolnej świątyni odprawiane są też nabożeństwa mołdawskojęzycznego punktu duszpasterskiego Zwiastowania Bogurodzicy[1].

Od 1983 sobór znajduje się na liście prawnie chronionych zabytków Francji[10]. W 1996 ponownie był remontowany[10].

Architektura

Wygląd zewnętrzny

Cerkiew powstała według projektu Romana Kuźmina oraz Iwana Strohma (dozorującego prace), członków petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych w typowym dla rosyjskiej architektury cerkiewnej swojej epoki stylu bizantyjsko-ruskim[4]. Przygotowując plan soboru, inspirowali się oni wyglądem Hagia Sofii[12]. Obiekt wzniesiono w całości z kamienia[7].

Gmach, zajmujący kwadratowy plac o boku 28 metrów, wznosi się na planie krzyża greckiego, jest orientowana; każda belka krzyża wykończona jest absydą[12]. Pięć złoconych kopuł cerkwi, wybudowanych na ośmiobocznych bębnach, symbolizuje Chrystusa i czterech ewangelistów. Najwyżej położona kopuła wznosi się na wysokość 48 metrów. Każdą z kopuł wieńczy krzyż, cerkiew jest z zewnątrz bogato zdobiona płaskorzeźbami i fryzem. Wejście prowadzi poprzez okazałe drzwi otoczone portalem, pod pomalowanym na niebiesko dachem[12]. Na fasadzie świątyni pierwotnie znajdowało się malowidło Chrystus błogosławiący na tronie, wykonane przez A. Wejdemana, o wymiarach 4 na 6 metrów[12]. Z powodu złego stanu technicznego zostało ono w 1956 zastąpione mozaiką przez M. Hercellego[7]. Inne malowidła na fasadzie przedstawiają odpowiednio Madonnę z Dzieciątkiem, św. Symeona, proroków oraz ewangelistów[6]. Okna położone w szczytowych partiach wież są półkoliste, ze skromnym maswerkiem, dwie boczne wieże posiadają również zegary[6].

Wnętrze

Górna cerkiew

Według pierwotnego projektu soboru miał on oprócz ołtarza głównego posiadać dwa boczne, z których mogłyby korzystać prawosławne społeczności grecka i bułgarska. Ostatecznie, z nieznanych powodów, plan ten zarzucono, decydując się na urządzenie dolnej świątyni w piwnicy soboru[7].

Większość wyposażenia (ikonostas, ikony, mozaiki) pochodzi z II połowy XIX wieku. Istotną część wnętrz stanowią kopie słynnych rosyjskich ikon, w tym dzieła Andrieja Rublowa Trójca oraz ikony św. Aleksandra Newskiego z soboru jego wezwania w Sankt Petersburgu. Nowe dzieła sztuki dla cerkwi były jej regularnie przekazywane przez społeczność rosyjską Francji i Europy. Ikony Matki Boskiej znajdujące się w świątyni przekazywały m.in. organizacje kozaków dońskich, byłych żołnierzy białych armii czasów rosyjskiej wojny domowej, a w latach 50. XX wieku Związek Kombatantów Rosyjskich Sił Powietrznych[6].

Dolna cerkiew

Cerkiew Trójcy Świętej, urządzona w piwnicy soboru, została poświęcona w 1863, jednak prace nad jej urządzaniem trwały jeszcze przez sześć lat[7]. Wejście do wnętrza świątyni znajduje się od strony południowo-wschodniej ściany budynku[7]. Dolna cerkiew była remontowana w 1881 i 1889, natomiast w 1955 poszerzono wejście do niej, zaś A. i M. Benois wykonali nowe freski[7].

Przypisy

  1. a b Doyenné du Nord-Est parisien (fr.). archeveche.eu. [dostęp 2020-04-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-30)].
  2. a b c Un court résumé historique concernant l’église (fr.). russie.net. [dostęp 2010-10-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2005-02-11)].
  3. Gaillard M.: Paris sous le Second Empire. s. 102.
  4. a b c d e f g N. Makarowa, Russkije..., s. 159.
  5. N. Makarowa, Russkije..., ss. 158–159.
  6. a b c d La visite (fr.). russie.net. [dostęp 2010-10-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2005-02-11)].
  7. a b c d e f g N. Makarowa, Russkije..., s. 161.
  8. Cathédrale orthodoxe Saint Alexandre Nevski (fr.). jedecouvrelafrance.com. [dostęp 2010-10-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-28)].
  9. Евлогий (Георгиевский Василий Семенович) (fr.). [dostęp 2010-10-07].
  10. a b c N. Makarowa, Russkije..., s. 162.
  11. Historia na oficjalnej stronie [dostęp 2010-11-06] [zarchiwizowane z adresu 2018-04-26] (fr.).
  12. a b c d N. Makarowa, Russkije..., s. 160.

Bibliografia

Opracowania
  • Gaillard M.: Paris sous le Second Empire. Etrepilly: Prestige. ISBN 2-914700-10-5.
  • N. Makarowa, Russkije prawosławnyje chramy Pariża, [w:] Architiekturnoje nasledije russkogo zarubieżja. Petersburg: Izdatielstwo „Dmitrij Bułanin”, 2008. ISBN 978-5-86007-557-3.
Opracowania online

Media użyte na tej stronie

France location map-Regions and departements-2016.svg
Autor: Superbenjamin, Licencja: CC BY-SA 4.0
Blank administrative map of France for geo-location purpose, with regions and departements distinguished. Approximate scale : 1:3,000,000
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Carte de l'Île de France (administrative).svg
Autor: Thibault Pelloquin, Licencja: CC BY-SA 3.0
Cette carte représente l'Île de France (en jaune pâle), ses limites départementales et régionales (en traits gris) et ses principaux cours et points d'eau (en bleu). Les départements limitrophes (sont en rose-orange pâle)
Paris Cathédrale Saint-Alexandre-Nevsky 4.jpg
Autor: Zairon, Licencja: CC BY-SA 4.0
Facade of the Russian Orthodox Cathedral of St. Alexander Nevsky, Paris, Region of Île-de-France, France
Paris department land cover location map.svg
(c) Eric Gaba, Wikimedia Commons user Sting, CC BY-SA 3.0
Blank land cover map of the city and department of Paris, France, as in January 2012, for geo-location purpose, with distinct boundaries for departments and arrondissements.
Proposed flag of Île-de-France.svg
Autor: Patricia.fidi, Licencja: CC0
Unofficial (de facto) flag of the region Île-de-France in France. It was also the flag of the kingdom of France (s.XIV-XV)
Cathédrale Saint-Alexandre-Nevsky de Paris @ Paris 8 (31135140963).jpg
Autor: Guilhem Vellut from Paris, France, Licencja: CC BY 2.0
The Alexander Nevsky Cathedral, a Russian Orthodox cathedral church located at 12 rue Daru in the 8th arrondissement of Paris. It was established and consecrated in 1861, making it the first Russian Orthodox place of worship in France. Address: 12 Rue Daru, 75008 Paris, France.