Sobór św. Mikołaja w Sremskich Karlovcach

Sobór św. Mikołaja
Саборна црква Светог Николе
Distinctive emblem for cultural property.svg СК 1053 z dnia 22 grudnia 1993
sobór katedralny

Widok ogólny
Państwo Serbia
MiejscowośćSremski Karlovci
Wyznanieprawosławne
KościółSerbski Kościół Prawosławny
Eparchiasremska
Wezwanieśw. Mikołaja
Wspomnienie liturgiczne6/19 grudnia
Położenie na mapie Serbii
Ziemia45°12′10,3″N 19°56′03,5″E/45,202861 19,934306

Sobór św. Mikołajaprawosławny sobór w Sremskich Karlovcach, w latach 1762–1920 katedra metropolii karłowickiej, autokefalicznej Cerkwi obejmującej etnicznie serbskie struktury prawosławne w Austrii, a następnie Austro-Węgrzech.

Historia

Budowę soboru rozpoczął w 1758 metropolita karłowicki Paweł, postanawiając wznieść go na miejscu starszej serbskiej cerkwi. Plany budowli opracowano w Wiedniu, zaś budową kierowali Kosta Cincarin i niemiecki budowniczy Johannes. Cerkiew została ukończona w ciągu czterech lat. W 1799 była gruntownie remontowana po pożarze, natomiast w 1909 wprowadzono zmiany w wyglądzie fasad na podstawie rysunków Vladimira Nikolicia. Zmieniło to czysto barokowy styl z pierwszego okresu istnienia cerkwi na eklektyczny, z elementami neoklasycyzmu[1].

Ikony do ikonostasu w świątyni wykonali po 1760 Jakov Orfelin i Teodor Kračun. Pierwszy z nich napisał ikony na wrotach carskich i diakońskich oraz ikony świąteczne, drugi – pozostałe wizerunki. Ikonostas uważa się za szczytowe osiągnięcie sztuki barokowej Serbów wojwodińskich[1].

Szczególnym kultem w cerkwi otaczana jest Bezdińska Ikona Matki Bożej oraz cząstka relikwii św. Arseniusza Sremskiego[2].

Architektura

Sobór św. Mikołaja reprezentuje styl barokowy z elementami neoklasycystycznymi. Jest budowlą jednonawową, z dwuwieżową fasadą zachodnią (obie wieże pełnią funkcje dzwonnic) i zamkniętym półokrągłą absydą pomieszczeniem ołtarzowym od wschodu[1].

Przypisy

  1. a b c Споменици културе у Србији, spomenicikulture.mi.sanu.ac.rs [dostęp 2017-03-27].
  2. 250 година Саборне цркве у Сремским Карловцима, spc.rs [dostęp 2017-03-27] (serb.).

Media użyte na tej stronie

Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
The Orthodox Cathedral of St. Nicholas.jpg
(c) White Writer, CC BY-SA 3.0
The Orthodox Cathedral of St. Nicholas, Sremski Karlovci