Sobór Objawienia Pańskiego w Irkucku

Sobór Objawienia Pańskiego
Собор Богоявления
Distinctive emblem for cultural property.svg 3810041000[1] z dnia 4.12.1974
sobór parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Rosja

Obwód

 irkucki

Miejscowość

Irkuck

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Eparchia

irkucka

Wezwanie

Objawienia Pańskiego

Wspomnienie liturgiczne

6/19 stycznia

Położenie na mapie Irkucka
Mapa konturowa Irkucka, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Sobór Objawienia Pańskiego”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, na dole znajduje się punkt z opisem „Sobór Objawienia Pańskiego”
Położenie na mapie obwodu irkuckiego
Mapa konturowa obwodu irkuckiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Sobór Objawienia Pańskiego”
Ziemia52°17′31,9″N 104°16′57,5″E/52,292194 104,282639

Sobór Objawienia Pańskiego (ros. Собор Богоявления) – prawosławny sobór w Irkucku, w eparchii irkuckiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Świątynia leży na północ od placu Kirowa, w najstarszej, zabytkowej części miasta, u zlewu rzeki Irkut do Angary, na zbiegu ulic Suche Batora i Niżniej nabierieżnej Angary.

Historia

Wnętrze (2013)
Sobór w 1910
Sobór od frontu

Poprzedniczką obecnej świątyni była drewniana cerkiew pod wezwaniem Piotra i Pawła, wybudowana w 1693 na wschodniej stronie drewnianego fortu, założonego przez Kozaków – kolebki przyszłego miasta. Cerkiew spłonęła 3 sierpnia 1716, po czym wśród mieszkańców jak i przybywających do Irkucka gości rozpoczęto zbiórkę na budowę nowej, murowanej świątyni.

Ta jednak od razu nie nastąpiła, ze względu na carski ukaz z 1714, który czasowo zabraniał wznoszenia kamiennych budowli. Przyczyną jego wydania była chęć zabezpieczenia materiałów, jak i pokrycia gwałtownie rosnącego zapotrzebowania na rzemieślników, co było związane z budową nowej stolicy w Petersburgu. Gdy ukaz częściowo anulowano, budowa nowej kamiennej świątyni mogła zostać rozpoczęta, co nastąpiło w lipcu 1718. Architektem odpowiedzialnym za jej wzniesienie był Wasilij Gariajew, który swój projekt oparł na podstawie wybudowanego w latach 1703–1710 soboru Świętej Trójcy w Wierchoturie. Zaledwie 6 lat po rozpoczęciu prac budowlanych otwarto pierwszy budynek soboru – kaplicę Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Budowa soboru przyspieszyła, gdy w 1727 ustanowiono eparchię irkucką, która wydzielona została z eparchii tobolsko-tiumeńskiej. W tym samym roku zakończono budowę dzwonnicy, a 22 lipca konsekrowano znajdującą się obok niej kaplicę św. Jana Rycerza, która istniała do r. 1818. Świątynię ukończono w 1746 i poświęcono 25 września tegoż samego roku. Została ona soborem katedralnym i była nim aż do 1894 r., kiedy to ukończono budowę nowej, najważniejszej świątyni Irkucka – katedralnego soboru Kazańskiej Ikony Matki Bożej[2].

W 1755 rozpoczęto budowę kamiennego muru wokół soboru, zaś w latach 60. XVIII w. do soboru dobudowano trzy kaplice: od północy – Kazańskiej Ikony Matki Bożej, a od południa – pw. Jana Chrzciciela oraz pw. Wszystkich Świętych. W 1771 w soborze pochowano biskupa Sofroniusza Irkuckiego.

W nocy z 23 na 24 kwietnia 1804 w wyniku trzęsienia ziemi spadł krzyż soboru i uległa zniszczeniu piąta kopuła, która w późniejszym czasie została usunięta. We wrześniu 1812 rozpoczęto budowę nowej dzwonnicy. Sam dzwon powstał wcześniej, odlany został w 1797 i ważył 12 ton. Był największym dzwonem w mieście, stąd też wzięła się jego nazwa – „Wielki”. Od momentu powstania, dzwon wisiał na słupach – dopiero 30 marca 1815 został przeniesiony do nowej dzwonnicy, wybudowanej w stylu rosyjskiego klasycyzmu. 10 czerwca została ona pokryta żelazem i zwieńczona krzyżem. Podczas dwudniowego pożaru w lipcu 1879 „Wielki” dzwon uległ stopieniu[3].

W dniach 30–31 grudnia 1861 miasto nawiedziło kolejne trzęsienie ziemi, w wyniku którego sobór doznał uszkodzeń: gzymsów, prawie wszystkich łuków; w ikonostasie Piotra i Pawła uszkodzeniu uległy dwie kolumny.

W połowie XIX wieku, tuż przy soborze wybudowano (wpierw z drewna, a następnie z kamienia) – pałac biskupi, w którym znajdowały się pomieszczenia mieszkalne i pokoje administracyjne. Powstała także biblioteka (z bogatym zbiorem prawosławnej literatury) i szkoła dla duchowieństwa; w krypcie pałacu byli chowani biskupi eparchii irkuckiej. W XIX wieku Sobór Objawienia Pańskiego stał się centrum życia duchowego w rejonie Irkucka.

Po rewolucji październikowej, sobór nie uległ zburzeniu, tak jak leżący niedaleko katedralny sobór Kazańskiej Ikony Matki Bożej. W 1925 budynek został uznany za pomnik historii i sztuki oraz został zamknięty dla celów religijnych. Umieszczona w nim została cukiernia i piekarnia. 12 lutego 1934 miejska komisja badająca stan budynku orzekła, że wymaga on remontu. Mimo tego, decyzja wydana rok później, nie została zrealizowana[2].

W roku 1960 planowano zburzyć obie najstarsze świątynie w mieście: sobór Objawienia Pańskiego i leżącą naprzeciwko cerkiew Zbawiciela. W tym celu, aby zbadać oba obiekty, z Moskwy przyjechała Galina G. Oranska, która pracowała wcześniej w archiwach Irkucka, Tobolska, Jenisejska, Moskwy, Leningradu i w innych miastach. Jednak zamiast wydać decyzję o rozbiórce, podjęła ona decyzję o renowacji obu byłych świątyń. W 1968 zamknięto działającą w budynku piekarnię i rozpoczęto trwającą 18 lat rekonstrukcję. Po jej zakończeniu, budynek soboru został przekazany Muzeum Krajoznawczemu Obwodu Irkuckiego.

W 1994 sobór powrócił w ręce eparchii irkuckiej. Rozpoczęto odprawianie nabożeństw – początkowo w kaplicy Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W Wielkanoc 1995 został ponownie konsekrowany przez biskupa irkuckiego Wadima. W 2003 otrzymał nowy wygląd – mistrzowie malarscy zakończyli malowanie elewacji, a także rozpoczęli malowania wnętrza (sklepienia i refektarza). Prace objęły łącznie prawie 300 metrów kwadratowych nawy głównej.

Architektura

Sobór Objawienia Pańskiego, tak jak pobliska Cerkiew Zbawiciela, zawiera w sobie tradycje starych rosyjskich cerkwi podmiejskich. Szczególnie oryginalna jest ornamentyka, w której zlewają się staroruskie wzory, barokowe motywy oraz elementy zapożyczone ze sztuki narodów Syberii[4]. Uważana jest za „prekursora syberyjskiego baroku”. Po raz pierwszy na Syberii użyto tu płytek holenderskich do ozdobienia elewacji – około 300 z nich przedstawia kwiaty oraz postacie z bajek i mitologii syberyjskiej ludności[5]. Wewnątrz znajdują się polichromie, sceny Narodzenia i Objawienia Pańskiego, Tysiąclecia Rosji: w tym świętych, bohaterów, proroków i męczenników rosyjskich.

Przyglądając się soborowi można wyodrębnić dwie pionowe osie: dzwonnicy (pod którą znajduje się przedsionek) oraz właściwej cerkwi. Wyróżnia się tu także piętrowy układ konstrukcji: na czworobocznych bryłach spoczywają ośmioboczne graniastosłupy, które są podstawą wieńczących budowlę wieżyczek[6].

Przypisy

  1. Strona rejestru (ros.)
  2. a b Собор Богоявления Господня (ros.). www.pribaikal.ru. [dostęp 2014-02-16].
  3. Irkutsk: Epiphany Cathedral (ang.). lakebaikaltravel.com. [dostęp 2014-02-16].
  4. Bajkał. W: praca zbiorowa: Szlak transsyberyjski. Wyd. 4. Gliwice: Bezdroża, 2012-05-17, s. 195, seria: Przewodniki Bezdroży. ISBN 978-83-246-4947-1.
  5. Sightseeing in Irkutsk (ang.). www.irkutsk-baikal.com. [dostęp 2014-02-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-23)].
  6. Podróżowanie po regionie. W: Alicja Łukowska, Jędrzej Łukowski: Bajkał i góry Przybajkala. Wyd. 2. Warszawa: Wydawnictwo Sklepu Podróżnika, 2013-09-13, s. 180. ISBN 978-83-7136-103-6.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Russia edcp location map.svg
Autor: Uwe Dedering, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Russia.

EquiDistantConicProjection : Central parallel :

* N: 54.0° N

Central meridian :

* E: 100.0° E

Standard parallels:

* 1: 49.0° N
* 2: 59.0° N

Made with Natural Earth. Free vector and raster map data @ naturalearthdata.com.

Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Outline Map of Irkutsk Oblast.png
Autor: Nzeemin, Licencja: CC BY-SA 2.0
Административная карта Иркутской области, Россия.
  • Проекция: Меркатор
  • Координаты для GMT: -R95.3/119.6/50.9/64.5
  • Инструменты: GMT, Inkscape
Irkutsk location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map of Irkutsk, Russia
Ta mapa of Irkuts została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.
Иркутск. Богоявленский собор 2.jpg
Иркутск. Богоявленский собор со стороны входа с Тихвинской улицы.
Church of the Epiphany (Irkutsk).jpg
Autor: Baikalsky, Licencja: CC BY-SA 3.0
To fotografia pomnika kulturowego dziedzictwa w Rosji; numer:
Sobór Objawienia Pańskiego w Irkucku 01.JPG
(c) Photo: Marcin Konsek / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
To fotografia pomnika kulturowego dziedzictwa w Rosji; numer:
Sobór Objawienia Pańskiego w Irkucku 02.JPG
(c) Photo: Marcin Konsek / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
To fotografia pomnika kulturowego dziedzictwa w Rosji; numer: