Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Warnie

sobór Zaśnięcia Matki Bożej
катедрала "Св. Успение Богородично"
sobór katedralny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Bułgaria

Miejscowość

Warna

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Bułgarski Kościół Prawosławny

Eparchia

Metropolia warneńska i wielkopresławska

Wezwanie

Zaśnięcia Matki Bożej

Wspomnienie liturgiczne

15 sierpnia

Położenie na mapie Warny
Mapa konturowa Warny, w centrum znajduje się punkt z opisem „sobór Zaśnięcia Matki Bożej”
Położenie na mapie Bułgarii
Mapa konturowa Bułgarii, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „sobór Zaśnięcia Matki Bożej”
Ziemia43°12′19,0″N 27°54′36,0″E/43,205278 27,910000

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej[1] (bułg. катедрала "Св. Успение Богородично") – prawosławny sobór w Warnie, katedra metropolii warneńskiej i wielkopresławskiej Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego. Wzniesiona w II połowie XIX w.

Sobór położony jest w centrum miasta.

Historia

Po wojnie rosyjsko-tureckiej z lat 1877–1878, Bułgarzy, mieszkańcy Warny, zaprosili rosyjskiego księcia Aleksandra Dondukowa-Korsakowa na nabożeństwo w należącej do Egzarchatu Bułgarskiego cerkwi św. Michała Archanioła w Warnie[a]. Rozczarowany wyglądem i stanem technicznym świątyni, rosyjski arystokrata obiecał pomoc przy wzniesieniu nowej[2]. Pracami przygotowawczymi do budowy cerkwi zajęła się komisja, sformowana w listopadzie 1879 przez bułgarskiego metropolitę warneńskiego Symeona. Inwestycja została sfinansowana z prywatnych darów oraz z dotacji państwowej. Kamień węgielny pod budowę obiektu położył książę Aleksander I Battenberg 22 sierpnia 1880. Maryjne wezwanie świątyni wybrano, by upamiętnić osobę carycy Rosji Marii Fiodorowny; patronami ołtarzy bocznych zostali św. Mikołaj z Miry i św. Aleksander Newski[2]. Projekt soboru wykonał architekt Maas z Odessy, który przyjął za wzór jedną z cerkwi w Peterhofie. Budowa cerkwi trwała sześć lat[2].

Pierwsza Święta Liturgia w ukończonej świątyni miała miejsce 30 sierpnia 1886, jednak jeszcze w kolejnych latach trwały prace nad dekoracją wnętrza cerkwi. W 1901 car rosyjski Mikołaj II przekazał świątyni 42 niewielkie ikony i 3 większe wizerunki świętych, zaś trzy lata później – kolejne osiem ikon. W latach 1941–1943 do głównej bryły budynku dostawiono 38-metrową dzwonnicę[2]. W latach 60. XX wieku w oknach świątyni pojawiły się witraże z wyobrażeniami Świętych Cyryla i Metodego oraz Świętych Klemensa i Angelariusza Ochrydzkich[2].

Uwagi

  1. Na mocy fermanu z 1870 tworzącego Egzarchat Bułgarski (wbrew woli Patriarchatu Konstantynopola) parafie wiejskie eparchii warneńskiej miały należeć do tejże administratury, jednak prawo do parafii i świątyń w stolicy eparchii zachował biskup grecki – z jurysdykcji Konstantynopola. Taki stan rzeczy utrzymał się do 1906. Por. I. Dimitrov, Bulgarian Christianity [w:] red. Parry K.: The Blackwell Companion to Eastern Christianity. Victoria: Blackwell Publishing, 2007, ss. 57–61.

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Varna location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 3.0
Mapa Warny, Bułgaria
Warna Kathedrale.jpg
Autor: Marcel601, Licencja: CC BY-SA 3.0
The cathedral of Varna, Bulgaria.