Sobek

Sobek
bóg jezior, wody, symbol siły królewskiej
Ilustracja
Sobek, świątynia w Kom Ombo
Inne imionaSebek, Sebol
Występowaniemitologia egipska
Atrybutykorona z dwoma piórami, dyskiem słonecznym i baranimi rogami
Wcielenie zwierzęcekrokodyl
Teren kultustarożytny Egipt
Szczególne miejsce kultuSzedet, Kom Ombo, Armant, File, Abusir
Rodzina
MatkaNeit


lub
Sobek w hieroglifach

Sobek (także Sebek; gr. Σοῦχος Suchos) – w mitologii egipskiej opiekun jezior, wody, patron armii oraz symbol siły królewskiej. Przedstawiany był jako człowiek z głową krokodyla, czasem jako krokodyl z głową sokoła, lwa, byka, barana lub szakala bądź jako krokodyl . Na głowie nosił koronę składającą się z dwóch piór, dysku słonecznego i otaczających go rogów.[1] Był synem bogini Neit. Egipcjanie wierzyli, że im więcej jest w Nilu krokodyli, tym lepsze będą zbiory po wylewie tej rzeki. Sobka wiązano z bogiem słońca - Ra, jako jedną z jego dusz.

Miejscami kultu Sobka były m.in. Szedet (znane też jako Al-Fajjum oraz Crocodilopolis), Kom Ombo, Armant, File oraz Abusir.

Aspekty bóstwa

Sobek był uważany za bóstwo płodności i urodzaju; rzeka Nil, źródło wody i użyźniających osadów rzecznych, miała być stworzona z jego potu. Starożytni Egipcjanie czcili go także jako boga seksualności. Jednocześnie Sobek przez swoją krokodylą naturę był również nieprzewidywalnym i wrogim bóstwem, bogiem nagłej śmierci. Sobek miał mieć również zdolność pomocy umarłym w zaświatach, przywracając duszom wzrok.[2]

Przypisy

  1. Sobek | Ancient Egypt Online [dostęp 2021-03-01] (ang.).
  2. Sobek: Egyptian God of Water (With Facts), Give Me History, 13 marca 2019 [dostęp 2021-03-01] (ang.).


Media użyte na tej stronie

Wikimedia Community Logo.svg
Logo społeczności Wikimedia. Proszę zauważyć, że w przeciwieństwie do większości logotypów związanych z ruchem Wikimedia, to logo nie jest zarejestrowane jako znak towarowy.
Egypt.Sobek.01.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0