Sole mineralne Schuesslera
Ten artykuł wymaga uzupełnienia informacji. |
Ten artykuł opisuje teorie, metody lub czynności niezgodne ze współczesną wiedzą medyczną. |
Sole mineralne Schuesslera (inne określenia: biochemiczne sole komórkowe, sole tkankowe lub sole komórkowe) – dwanaście nieorganicznych soli mineralnych w postaci homeopatycznych rozcierek, które są podawane doustnie pacjentowi według zasad leczenia opracowanych przez Wilhelma Schuesslera w XIX wieku[1][2].
Metoda leczenia komórkowymi solami mineralnymi Wilhelma Schuesslera jest zaliczana do alternatywnych metod leczenia[1].
Charakterystyka
Roztarte (rozcieńczone w procesie trituracji) z cukrem molekuły soli tkankowych są lekami dla chorych tkanek, jak również poprawiają ich kondycję[2]. Tak spreparowane molekuły soli komórkowych mają przywracać utraconą lub zaburzoną równowagę nieorganicznych soli w tkankach[2]. Schuessler zwykle stosował sole komórkowe w szóstej potencji decymalnej[3].
Według Schuesslera sole tkankowe działają poprzez pobudzenie ludzkiego organizmu do lepszego wchłaniania brakujących soli mineralnych ze strawionego pokarmu i do lepszego ich wykorzystania w tkankach[1]. Ich rola nie polega na dostarczaniu organizmowi brakujących soli[1], gdyż podawana pacjentowi ilość soli jest „nieskończenie mała”, aby mogła spełnić to zadanie, a łatwiejszym sposobem byłoby uzupełnienie poprzez podanie brakujących soli wraz z pożywieniem[3]. Homeopata William Boericke uważał, że preparaty Schuesslera wpływają na rozmieszczenie molekuł nieorganicznych soli mineralnych w organizmie, przywracając stan równowagi, co sprawiało, że chore tkanki ponownie zaczynały pracować prawidłowo.
Wilhelm Schuessler zdecydowanie twierdził, że jego metoda leczenia nie ma nic wspólnego z homeopatią i wskazywał na jej związek z biochemią[3], histologią i patologią[2]. Rozcieranie nieorganicznych soli mineralnych miało na celu otrzymanie pojedynczych molekuł, które byłyby wchłaniane przez zakończenia nerwów sympatycznych w śluzówce jamy ustnej i poprzez zwoje nerwowe docierałyby do chorej tkanki, gdzie ulegałyby wchłanianiu[2]. Opierało się to na założeniu, że organizm nie absorbował molekuł z czystej substancji, a jedynie z rozcierki, która zawiera pojedyncze cząsteczki[2]. Schuessler zaznaczał, że była to inna droga wchłaniania soli mineralnych niż przez jelita[2].
Nazywał nieorganiczne sole mineralne obecne w ludzkich tkankach „lekami tkankowymi”. Twierdził, że niezależnie od przyczyny choroby właściwie dobrane leki tkankowe na podstawie objawów chorobowych były w stanie wyleczyć chore tkanki[2]. Dotyczyło to zarówno chorób nagłych, jak i chronicznych[2]. Wyjątek stanowiły zatrucia ostre[2].
Sole Schuesslera
Biochemiczne sole mineralne Schuesslera obejmują nieorganiczne sole, które są normalnie (w warunkach fizjologicznych) zawsze obecne w komórkach lub tkankach u ludzi[1]. Określał je jako nieorganiczne elementy w organicznej materii, z której zbudowane jest ludzkie ciało[2].
Do dwunastu biochemicznych soli mineralnych Schuessler zaliczył[4]:
- fluorek wapnia
- fosforan wapnia
- fosforan żelaza(III)
- chlorek potasu
- fosforan potasu
- siarczan potasu
- fosforan magnezu
- chlorek sodu
- fosforan sodu
- siarczan sodu
- ditlenek krzemu
- siarczan wapnia
Tkankowe sole mineralne są dostępne na rynku farmaceutycznym w postaci homeopatycznych tabletek na bazie laktozy lub rzadziej maści. Tabletki Schuesslera są dostępne w następujących potencjach: 3X, 6X, 12X, 30X i 200X[1].
Rys historyczny
Wilhelm Schuessler rozwinął ideę, wzmiankowaną w archiwum Stapfa już w 1832 i 1846 oraz obecną w Text Book of Homoeopathy Eduarda von Grauvogla[5], zgodnie z którą „wszystkie ważne składniki ludzkiego ciała są wielkimi medykamentami” i „działają na organy, w których funkcjonowaniu odgrywają rolę”[3]. Do wykonania własnych badań nad fizjologiczno-chemicznymi efektami działania substancji nieorganicznych w ciele ludzkim zainspirowały go także twierdzenia profesora fizjologii Moleschotta[2], który zauważył, że struktura i funkcjonowanie organów i tkanek zależy od obecności w nich soli nieorganicznych (obecnych w popiele po spaleniu tkanek) w pewnych prawidłowych ilościach i proporcjach. Przez 9 lat Schuessler przeprowadzał eksperymenty, łączył fakty fizjologiczne i patologiczne, zanim opracował własną metodę leczenia[3][2], tzw. metodę biochemiczną lub teorię dwunastu medykamentów tkankowych[3], opartą na udokumentowanych faktach związanych z chemią tkanek[2].
W marcu 1873 przedstawił swoją metodę w artykule pt. A Shortened Homoeopathic Theraeutics, zamieszczonym w „Homoeopathic Gazette” w Lipsku[3]. W maju 1873 w czasopiśmie „Medical Investigator” ukazało się tłumaczenie wypowiedzi Schuesslera z języka niemieckiego[3].
Według Schuesslera jakiekolwiek zaburzenie równowagi molekularnej soli komórkowych w żywych tkankach powodujące chorobę – może zostać przywrócone do stanu równowagi poprzez podanie tych samych soli mineralnych w nieskończenie małych ilościach[3]. Sam podawał swoim pacjentom nieorganiczne sole mineralne zwykle w szóstej potencji decymalnej[3], ale także stosował trzecią, czwartą i piątą[3]. W przypadkach ostrych podawał dawkę co dwie godziny, a w przypadkach przewlekłych dwa lub trzy razy dziennie aż do ustąpienia objawów[3]. Sole mogły być podawane w postaci suchej (proszku) lub kropelek[3]. Jednorazowa dawka była wielkości ziarna grochu[2]. W przypadku stosowania zewnętrznego zalecał rozpuścić 1 dawkę wielkości ziarna grochu w szklance wody[2].
Dwanaście nieorganicznych soli tkankowych wyodrębnionych przez Schuesslera można także spotkać w ziołach leczniczych, np. krzemionkę w skrzypie polnym[3].
Zobacz też
- Biologiczne znaczenie pierwiastków
- Preparaty homeopatyczne
Przypisy
- ↑ a b c d e f Biochemistry and Biography of Dr. Wilhelm Schuessler (ang.). www.daruladviat.com.pk. [dostęp 2012-06-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (15 czerwca 2012)].
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o p W.H. Schussler, autoryzowane tłumaczenie na język angielski M. Docetti Walker: Abridged Therapeutics Founded Upon Histology and Cellular Pathology. New York: Gavin Houston, 42 Bleecker Street, 1884.
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n William Boericke, Willis A. Dewey: The Twelve Tissue Remedies of Schuessler. 1888. (ang.)
- ↑ Schüssler salts (ang.). www.schusslersalts.com. [dostęp 2012-06-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (20 czerwca 2012)].
- ↑ Eduard von Grauvogl, Geo E. Shipman (tłumaczenie): Text Book of Homoeopathy. 1870. (ang.)
Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.
Media użyte na tej stronie
The Star of Life, medical symbol used on some ambulances.
Star of Life was designed/created by a National Highway Traffic Safety Administration (US Gov) employee and is thus in the public domain.Autor:
The star of life overlaid with a caution symbol
Icon of articles which need more text