Sophia (robot)
Sophia – humanoidalny robot, wyprodukowany przez firmę Hanson Robotics z Hongkongu. Obdarzona jest sztuczną inteligencją, aby uczyć się, dostosowywać do ludzkich zachowań i pracować z ludźmi. Udzieliła wielu wywiadów na całym świecie. W październiku 2017 została obywatelem Arabii Saudyjskiej, stając się pierwszym robotem, który otrzymał obywatelstwo jakiegokolwiek kraju.
Historia
Jak sama twierdzi, została aktywowana 19 kwietnia 2015[1]. Wizualnie wzorowana była na aktorce Audrey Hepburn[2]. Zyskała popularność ze względu na ludzkie zachowania i wygląd w porównaniu do poprzednich wersji robotów. Według Hanson Robotics Sophia posiada sztuczną inteligencję, wizualne przetwarzanie danych i system rozpoznawania twarzy. Imituje ludzkie gesty i mimikę, jest w stanie odpowiedzieć na pewne pytania i przeprowadzić proste rozmowy na wstępnie zdefiniowane tematy, na przykład o pogodzie[3]. Korzysta z technologii rozpoznawania głosu firmy Alphabet Inc. (macierzysta spółka Google) i został zaprojektowany z myślą o tym, aby robot stawał się mądrzejszy z upływem czasu[1]. Oprogramowanie sztucznej inteligencji Sophii stworzyła firma SingularityNET[4]. Analizuje ono rozmowy i wyodrębnia dane, które pozwalają jej udzielać lepszych odpowiedzi w przyszłości[5].
Hanson zaprojektował Sophię jako odpowiednią towarzyszkę dla osób starszych w domach opieki lub dla tłumów podczas dużych imprez lub w różnego rodzaju parkach. Wyraził nadzieję, że ostatecznie będzie mogła wchodzić w interakcje z innymi ludźmi, opanowując umiejętności społeczne[6].
Możliwości
Sophia jest koncepcyjnie podobna do programu ELIZA, który był jedną z pierwszych prób symulowania ludzkiej rozmowy[7]. Był on zaprojektowany w ten sposób, aby udzielał pisemnych odpowiedzi na konkretne pytania lub wyrażenia, podobnie jak chatbot. Odpowiedzi te wykorzystywane są do tworzenia iluzji robota rozumiejącego rozmowę[8]. Informacje są udostępniane w chmurze obliczeniowej, która umożliwia analizę danych wejściowych i odpowiedzi za pomocą technologii blockchain[9].
Wydarzenia
Sophia udzieliła wielu wywiadów w taki sam sposób jak człowiek, nawiązując rozmowę z dziennikarzami. Niektóre odpowiedzi były bezsensowne, podczas gdy inne imponowały rozmówcom, na przykład długa dyskusja z Charlie Rose w programie 60 Minutes[5]. W wywiadzie dla CNBC, gdy prowadzący wyraził obawy dotyczące zachowania robotów, Sophia w odpowiedzi zażartowała, że ten zbyt wiele czytał wypowiedzi Elona Muska i oglądał hollywoodzkie filmy[10].
11 października 2017 Sophia została przedstawiona Organizacji Narodów Zjednoczonych w krótkiej rozmowie z zastępcą sekretarza generalnego ONZ Aminą J. Mohammed[11]. 25 października w trakcie szczytu Future Investment Summit w Rijadzie otrzymała obywatelstwo Arabii Saudyjskiej, stając się pierwszym w historii robotem przynależnym do określonego narodu[2][12]. Wzbudziło to wiele kontrowersji, np. niektórzy komentatorzy zastanawiali się, czy to oznacza, że Sophia może głosować lub wyjść za mąż oraz czy celowe wyłączenie jej systemu można uznać za morderstwo. Użytkownicy mediów społecznościowych wykorzystali obywatelstwo Sophii jako argument do kwestionowania praw człowieka w Arabii Saudyjskiej[13][14].
W czerwcu 2018 roku Sophia po raz pierwszy przyjechała do Polski. Wzięła udział w dyskusji podczas kongresu Impact ’18, który odbył się w Krakowie w dniach 13 i 14 czerwca[15].
Zobacz też
Przypisy
- ↑ a b Could you fall in love with this robot? (ang.). 16 marca 2016.
- ↑ a b Saudi Arabia bestows citizenship on a robot named Sophia (ang.). 26 października 2017.
- ↑ Hanson Robotics in the news (ang.).
- ↑ I met Sophia, the world's first robot citizen, and the way she said goodbye nearly broke my heart (ang.). 29 października 2017.
- ↑ a b Charlie Rose interviews ... a robot? (ang.). 25 czerwca 2017.
- ↑ Meet the first-ever robot citizen – a humanoid named Sophia that once said it would 'destroy humans' (ang.). 27 października 2017.
- ↑ Caitlin Fitzsimmons: Why Sophia the robot is not what it seems (ang.). 31 października 2017.
- ↑ Dave Gershgorn: Inside the mechanical brain of the world’s first robot citizen (ang.). 12 listopada 2017.
- ↑ This company wants to grow A.I. by using blockchain (ang.). 17 września 2017.
- ↑ A robot threw shade at Elon Musk so the billionaire hit back (ang.). 26 października 2017.
- ↑ 'Sophia' the robot tells UN: 'I am here to help humanity create the future' (ang.). 13 października 2017.
- ↑ TOKYO: ARTIFICIAL INTELLIGENCE 'BOY' SHIBUYA MIRAI BECOMES WORLD'S FIRST AI BOT TO BE GRANTED RESIDENCY (ang.). [dostęp 2017-11-08].
- ↑ Saudi Arabia takes terrifying step to the future by granting a robot citizenship (ang.). 26 października 2017.
- ↑ Ben Gittleson: Saudi Arabia criticized for giving female robot citizenship, while it restricts women's rights (ang.). 26 października 2017.
- ↑ Serwis internetowy Impact ’18
Linki zewnętrzne
Media użyte na tej stronie
Autor: ITU Pictures from Geneva, Switzerland, Licencja: CC BY 2.0
Sophia, First Robot Citizen at the AI for Good Global Summit 2018.
Autor: ITU Pictures from Geneva, Switzerland, Licencja: CC BY 2.0
Sophia, Hanson Robotics Ltd. speaking at the AI for GOOD Global Summit, ITU, Geneva, Switzerland, 7 - 9 June, 2017.
© ITU/R.Farrell