Sopocka Szkoła Zarządzania
Sopocka Szkoła Zarządzania – formacja intelektualna ekonomistów pomorskich, której wyróżnikami są od lat 60’: koncentracja na praktycznych aspektach zarządzania organizacjami (firmami i instytucjami) i unikanie odniesień ideologicznych i politycznych. Przedstawiciele Szkoły harmonijnie łączą psychospołeczne aspekty funkcjonowania organizacji z elementami strukturalnymi, a od lat 80’ również strategii zarządzania. Połączenie w całość różnych nurtów wiedzy jest uwzględnione w sformalizowanej klasyfikacji dziedzin naukowych w Polsce, w tym nauk o zarządzaniu.
Pierwsza generacja
Początki Szkoły można datować na koniec lat 60' XX wieku i łączyć z osobą prof. Alfreda Czermińskiego, który był wówczas dyrektorem Instytutu Organizacji i Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego i mentorem młodych pracowników nauki. Istotną postacią w gronie Szkoły była też prof. Aurelia Polańska. Środowisko to nabrało pełnej dojrzałości w połowie lat 80' XX w., kiedy znaczna część jego uczestników ugruntowała swoją pozycję naukową lub uzyskała sukces w dziedzinie szkoleń menedżerskich i doradztwa organizacyjnego. W skład środowiska wchodzili m.in. obecni profesorowie: Bogdan Nogalski, Ryszard Rutka, Zbigniew Kreft, Jerzy Apanowicz.
Druga generacja
Nowa generacja Szkoły formowała się od ok. połowy lat 80' XX wieku. Funkcję lidera przejął po prof. Alfred Czermińskim, prof. Bogdan Nogalski. Przedstawiciele drugiej generacji weszli w fazę dojrzałości intelektualnej w latach 90', "na fali" uwolnionej gospodarki. Środowisko to – w miejsce tradycyjnej kariery akademickiej – wybrało na ogół ścieżkę sukcesów biznesowych i karier menedżerskich. Przedstawiciele to: prof. Jacek M. Rybicki, doktorzy Tomasz Białas, Mirosław Czapiewski, Piotr Dwojacki.
Dorobek
Materialny dorobek Szkoły obejmuje szereg publikacji książkowych, programów badawczych i cykli artykułów z dziedzin: zarządzanie strategiczne, organizacji i zarządzania, jak również metodologii nauki. Od 1995 wyróżniającą osią specjalizacyjną Szkoły jest tematyka zarządzania holdingami, grupami kapitałowymi, strukturami kooperacji gospodarczej i metody scenariuszowe i portfelowe.
Organizacja
Środowisko nie jest zinstytucjonalizowane, zaś jego przedstawiciele grupują się głównie w Instytucie Organizacji i Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E.Kwiatkowskiego w Gdyni.
Inne środowiska ekonomistów trójmiejskich
Inną formacją ekonomistów trójmiejskich, operującą głównie w sferze makroekonomii, jest grupa zwana potocznie „Kongresem Liberałów”. Środowisko to grupowało się wokół Jana Majewskiego. Reprezentantami tej grupy są m.in. profesorowie Dariusz Filar, Leszek Pawłowicz i Edmund Pietrzak oraz doktorzy Janusz Lewandowski, Jan Szomburg, Maciej H. Grabowski i Bohdan Wyżnikiewicz. Jako naukowa reprezentacja tej formacji postrzegany jest Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.
Bibliografia
- Alfred Czermiński, Małgorzata Czerska, Bogdan Nogalski, Ryszard Rutka, Jerzy Apanowicz: Zarządzanie organizacjami. TNOiK, 2002. ISBN 83-7285-052-6.
- Jerzy Apanowicz: Metodologia nauk. TNOiK, 2003. ISBN 83-7285-131-X.
- Adam Kowalczyk, Bogdan Nogalski: Zarządzanie wiedzą. Koncepcja i narzędzia. Difin, 2007. ISBN 978-83-7251-694-7.
- Jacek M.Rybicki: Wielowymiarowy model analizy portfelowej. Uniwersytet Gdański, 2000. ISBN 978-83-7017-921-2.