Southampton F.C.

Southampton FC
Ilustracja
Pełna nazwa

Southampton Football Club

Przydomek

The Saints (Święci)

Barwy

              
czerwono–biało–czarne

Data założenia

1885 jako St. Mary’s YMA

Liga

Premier League

Państwo

 Wielka Brytania

Stadion

St Mary’s Stadium
Southampton

Właściciel

Dragan Šolak Katharina Liebherr 20%

Prezes

Ralph Krueger

Trener

Nathan Jones

Asystent trenera

Kelvin Davis
Dave Watson
Richard Kitzbichler

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Trzeci
strój
Strona internetowa

Southampton Football Clubangielski klub piłkarski z siedzibą w Southampton w hrabstwie Hampshire. Obecnie występuje w Premier League.

Od 2001 roku klub swoje mecze rozgrywa na St Mary's Stadium i nosi przydomek The Saints (Święci) ze względu na swoją historię, która jest związana z St Mary's Church. Southampton toczy długą rywalizację z Portsmouth ze względu na bliskie położenie i morską historię obu miast. Mecze pomiędzy tymi drużynami nazywane są South Coast Derby[1]. Klub w 1976 roku zdobył Puchar Anglii, a najwyższe miejsce w ekstraklasie zajęli w sezonie 1983/1984. 15 maja 2005 roku spadli z Premier League, kończąc serię 27 sezonów, w których występowali w najwyższej klasie rozgrywkowej[2].

Historia

Początki

Drużyna Southampton w latach 1901-1902.

Klub został założony w 1885 roku jako St. Mary’s Church YMA (Young Men’s association)[3]. W 1894 roku dołączył do Southern League i wygrał rozgrywki trzy razy z rzędu w latach 1897–1899, a potem ponownie w 1901, 1903 i 1904 roku[3]. Początkowe sukcesy przyczyniły się do budowy stadionu The Dell, na którym zespół spędził 103 lata[4]. W 1900 roku Święci po raz pierwszy dotarli do finału rozgrywek Pucharu Anglii, gdzie ponieśli porażkę z Bury 4:0, a dwa lata później ponownie przegrali w finale tych rozgrywek z Sheffield United[3].

Po I wojnie światowej

Po zakończeniu I wojny światowej Southampton w 1920 roku dołączył do nowo utworzonej ligi Football League Third Division(Trzecia Liga), która rok później została podzielona na północną i południową[5]. Sezon 1921/22 okazał się triumfem i oznaczał początek 31-letniego pobytu w Second Division (Drugi poziom rozgrywek). Sezon 1922/23 był wyjątkowy, kiedy to wówczas drużyna zanotowała 14 zwycięstw, 14 remisów i 14 porażek. Ponadto zespół ukończył sezon w środku tabeli z równym bilansem bramkowym. W 1925 i 1927 roku Southampton dotarł do półfinału Pucharu Anglii przegrywając odpowiednio z Sheffield United i Arsenalem. Święci zostali zmuszeni do przeniesienia się na stadion lokalnego rywala Portsmouth, ponieważ The Dell został zbombardowany w czasie II wojny światowej. Klub był bliski awansu do First Division (Pierwsza Liga) w latach 1947-48. W sezonie 1948/49 i 1949/50 Charlie Wayman w sumie zdobył 56 goli dla klubu. W 1953 roku zespół ponownie spadł do 3 ligi, w której grał aż do 1960 roku[5].

Awans do pierwszej ligi i triumf w FA Cup

W 1966 roku drużyna prowadzona przez byłą legendę Świętych Teda Bates'a awansowała do najwyższej klasy rozgrywkowej w Anglii. W następnym sezonie Ron Davis zdobył 43 gole. Southampton znalazł się w elicie przez osiem kolejnych lat, kiedy to zajął dwukrotnie siódme miejsce, które pozwoliło na awans do Pucharu Miast Targowych. W grudniu 1973 roku Bates został zastąpiony przez swojego asystenta Lawrie'go McMenemy'a, a rok później zespół spadł z pierwszej ligi, zajmując 20 miejsce. Podczas pobytu w drugiej lidze do zespołu dołączyli tacy piłkarze jak: Peter Osgood, Jim McCalliog, Jim Steele i Peter Rodrigues. W 1976 roku klub zdobył jedyny jak do tej pory Puchar Anglii, pokonując w finale Manchester United 1:0 po bramce Bobbyego Stokesa[3]. Zwycięstwo w finale tych rozgrywek dało awans do Pucharu Zdobywców Pucharów, jednak tam Southampton odpadło w trzeciej rundzie, przegrywając dwumecz z Anderlechtem 2-3[5].

Powrót do pierwszej ligi

W sezonie 1977/1978 Southampton zajęło drugie miejsce w Second Division (za Boltonem Wanderers) i po kilku latach uzyskali awans do ligi pierwszej[5]. W swoim pierwszym sezonie pobytu w najwyższej klasie rozgrywkowej klub uplasował się na czternastym miejscu w ligowej tabeli. Sezon później Southampton znowu zagrał na Wembley, tym razem odnosząc porażkę w finale z Nottingham Forest 2:3[5]. W 1980 roku kontrakt z ekipą Świętych podpisał Kevin Keegan. W sezonie 1981/1982 pomógł drużynie osiągnąć szczyt w First Division. Klub był na czele tabeli ligowej przez ponad dwa miesiące, jednak kontuzja Keegana i rozczarowująca końcówka sezonu sprawiły, że drużyna zajęła siódme miejsce[6]. Rok później Keegan został sprzedany do Newcastle United. Pojawiły się jednak nowe gwiazdy takie jak: Peter Shilton, Nick Holmes, David Armstrong, Steve Moran, czy Danny Wallace, z którymi w składzie Southampton został wicemistrzem Anglii w 1984 roku i dotarł do półfinału FA Cup[5]. W sezonie 1984/1985 klub zajął piąte miejsce i ponownie wywalczył awans do europejskich rozgrywek. W następnym sezonie McMenemy został zastąpiony przez Chrisa Nicholla, który został zwolniony po sześciu latach pracy. W sezonie 1992/1993 z zespołem pożegnał się Alan Shearer, który odszedł za rekordową sumę 3,3 mln funtów do Blackburn Rovers[7].

Southampton w Premier League

Southampton stał się jednym z członków założenia nowej ligi pod nazwą Premier League w 1992 roku[5]. Klub spędził w niej dziesięć sezonów, ale tylko bacznie walcząc o utrzymanie. W sezonie 1995/1996 Southampton utrzymał się w lidze tylko dzięki lepszemu bilansowi bramkowemu, zajmując 17. miejsce[5]. W sezonie 1996/1997 drużynę objął Graeme Souness, który sprowadził kilku nowych graczy w tym Clausa Lundekvana. Jednym z pamiętnych meczów w tamtym okresie było zwycięstwo nad Manchesterem United 6-3[5]. Souness zrezygnował z pracy w klubie po jednym sezonie. został zastąpiony przez Davea Jonesa. W sezonie 1998/99 przez większą część rozgrywek zespół był na samym dole tabeli, jednak po dobrych meczach w końcowej fazie sezonu uplasował się w tabeli nad strefą spadkową. 28 stycznia 2000 roku trenerem Świętych został Glenn Hoddle, który rok później objął drużynę Tottenhamu. Zastąpił go Stuart Gray, jednak został on zwolniony po słabym początku w kolejnym sezonie przez menedżera Coventry CityGordona Strachana. W pierwszym sezonie drużyna pod jego wodzą zajęła jedenaste miejsce, a w drugim zmieściła się w pierwszej dziesiątce ligowej tabeli, zajmując wówczas ósmą lokatę. W 2001 roku klub przeniósł się na nowo wybudowany obiekt St Mary's Stadium. Największą gwiazdą drużyny w tamtym okresie był James Beattie (zdobył 23 gole w Premier League). W marcu 2004 roku Strachan zrezygnował z roli menedżera, a w ciągu ośmiu miesięcy drużynę prowadzili: Paul Sturrock i Steve Wigley. W styczniu 2005 roku James Beattie przeniósł się on do drużyny Evertonu[8]. W tym samym okresie drużyna na koniec rozgrywek zajęła ostatnie miejsce i spadła do Championship[5].

Poza czołówką

3 grudnia 2005 roku z funkcji trenera zwolniony został Harry Redknapp. George Burley został nowym szkoleniowcem i w kolejnym sezonie wraz z klubem zagrał w play-offach o awans do Premier League[9]. Najskuteczniejszym strzelcem dla drużyny Świętych został polski napastnik Grzegorz Rasiak. 17 grudnia 2007 roku właściciel klubu Ken Dulieu zrezygnował z pełnienia tej funkcji, a jego następcą został Leon Crouch.

(c) Colin Smith, CC BY-SA 2.0
Gracze Southampton w 2007 roku przed jednym z meczów.

23 stycznia 2008 roku George Burley został zwolniony z funkcji menedżera. Jego miejsce zajął John Gorman, który po krótkim czasie pracy został zastąpiony przez Nigela Pearsona[10]. Od nowego sezonu Michel Wilde został nowym właścicielem "Świętych". Klub nie zdołał utrzymać się w lidze i spadł do Football League One[11]. W lipcu 2009 roku poinformowano, że wszystkie udziały w klubie wykupił Markus Liebherr, który jak się później okazało, uratował klub przed bankructwem. W sierpniu tego samego roku włoski bankier Nicola Cortese wraz z Liebherrem zostali współwłaścicielami Southampton[12]. Na nowego trenera mianowano Alana Pardew, pod wodzą którego w 2010 roku klub sięgnął po trofeum Johnstone’s Paint Trophy[3]. Rok później Święci pod wodzą Nigela Adkinsa awansowali do Championship. Po tych wydarzeniach klub w kolejnym sezonie wygrał swoje pierwsze cztery mecze ligowe po raz pierwszy w historii. 13 kwietnia 2012 roku po porażce z Reading drużyna ustąpiła fotel lidera The Royals. W ostatniej kolejce sezonu po zwycięstwie 4:0 nad Coventry City Southampton uzyskało awans do Premier League[13]. Najlepszym strzelcem został Rickie Lambert, który zdobył w sumie 31 goli w całym sezonie (27 w Championship)[14].

Powrót do Premier League

W sezonie 2011/2012 zespół uzyskał awans do Premier League[3]. W czerwcu 2012 roku do klubu dołączył Jay Rodriguez sprowadzony za 7 milinów funtów z Burnley i była to rekordowa wówczas suma wydana na piłkarza przez Świętych[15]. Kolejnym wzmocnieniem był Gaston Ramirez, który przewyższył sumę zapłaconą za Rodrugieza, a wyniosła ona 11,8 milionów funtów[16]. Po dziesięciu rozegranych spotkaniach klub zajmował ostatnie miejsce w ligowej tabeli. 22 września Southampton poinformował o transferze polskiego bramkarza Artura Boruca[17], który zadebiutował w przegranym 4:1 meczu z West Hamem[18].

W styczniu po remisie z Chelsea 2:2 zwolniony został Nigel Adkins i zastąpił go Argentyńczyk Mauricio Pochettino[19], który uniknął spadku, a w kolejnym sezonie wraz z drużyną zajął ósme miejsce w Premier League. Drużyna zdobyła wówczas 56 punktów. Ponadto zakończyła rozgrywki z dodatnim bilansem bramkowym. 15 stycznia po odejściu Nicoli Cortese prezesem klubu została Katharina Liebherr - córka Markusa Liebherra, który uratował klub przed bankructwem kilka lat wcześniej[20]. Po sezonie 2013/14 Pochettino podpisał kontrakt z Tottenhamem[21].

W miejsce argentyńskiego szkoleniowca zatrudniono Ronalda Koemana[22]. Za 27 milionów funtów sprzedano Luka Shawa (Manchester United)[23], Caluma Chambersa (Arsenal)[24], Rickiego Lamberta[25]. i Adama Lallanę (obaj Liverpool). Od pierwszej drużyny odsunięto Artura Boruca[26]. W miejsce polskiego bramkarza sprowadzono Frasera Forstera[27] oraz kolejnych graczy tak, aby zbudować solidną drużynę. W gronie nowych zawodników znaleźli się: Graziano Pellè[28], Dušan Tadić[29], Florin Gardoș, Sadio Mané[30], Toby Alderweireld, czy Ryan Bertrand. Za sprawą dobrych wyników drużyny trenerem miesiąca wrzesień został holenderski menadżer Świętych[31]. Ponadto tytuł najlepszego piłkarza września zgarnął Graziano Pellè. 11 stycznia 2015 roku podopieczni Koemana po raz pierwszy od 1988 roku wygrali na Old Trafford z Manchesterem United po golu Tadicia[32]. W sezonie 2014/2015 Southampton zajęło najwyższe miejsce w lidze angielskiej kończąc rozgrywki na siódmym miejscu oraz zdobył największą liczbę punktów w tych rozgrywkach w historii klubu[33]. Klub awansował do rundy kwalifikacyjnej Ligi Europejskiej na sezon 2015/2016, ponieważ przegrany uczestnik finału Pucharu Anglii nie otrzymał już tej możliwości[34]. Przed nowym sezonem z klubem pożegnał się Morgan Schneiderlin, który opuścił drużynę na rzecz Manchesteru United[35], oraz Nathaniel Clyne (transfer do Liverpoolu)[36]. Koeman chcąc wzmocnić drużynę, ponieważ ta grała w europejskich pucharach zdecydował się kupić nowych bocznych obrońców – Cedrica Soaresa oraz Cuco Martinę. Do klubu dołączyli także pomocnicy (Oriol Romeu[37] i Jordy Clasie), oraz napastnik Juanmi. Wskutek kontuzji pierwszego bramkarza drużyny wypożyczono Maartena Stekelenburga i obrońcę Stevena Caulkera. Kontrakt z klubem podpisał także Virgil van Dijk[38]. 27 sierpnia 2015 roku Southampton odpadł z rozgrywek Ligi Europy, przegrywając dwumecz z FC Midtjylland. Święci dość szybko odpadli z krajowych pucharów przegrywając w trzeciej rundzie FA Cup, oraz piątej rundzie Pucharu Ligi Angielskiej[39]. W styczniu zespół wzmocnił napastnik Charlie Austin. W drugiej części sezonu drużyna prezentowała bardzo wysoką formę, co przełożyło się na wysokie 6. miejsce ligowe (kolejny awans w ligowej tabeli) i ostateczny awans do fazy grupowej rozgrywek Ligi Europejskiej. 13 czerwca 2016 roku Ronald Koeman opuścił Southampton i podpisał kontrakt z Evertonem[40].

Wyjściowe ustawienia Southampton i Manchesteru United w finałowym spotkaniu Pucharu Ligi Angielskiej w 2017 roku.

Po odejściu Koemana zespół ponownie opuściło kilku kluczowych graczy. Za kwotę ok. 11 mln funtów do Tottenhamu odszedł Victor Wanyama[41], a Sadio Mané za 34 mln funtów zasilił Liverpool[42]. 30 czerwca nowym trenerem został Claude Puel[43]. 11 lipca sprzedano Graziano Pelle za kwotę 12 mln funtów do Shandong Luneng. Nowymi nabytkami zostali: skrzydłowy, grający w Norwich - Nathan Redmond, oraz pomocnik Bayernu Monachium - Pierre Højbjerg[44]. 29 lipca na wypożyczenie do Rayo Vallecano udał się Paulo Gazzaniga, a bramkarzem na jego miejsce został Alex McCarthy. Ponadto poinformowano o podpisaniu kontraktu z francuskim obrońcą Jeremym Piedem. 29 sierpnia najdroższym zawodnikiem w historii klubu został Marokańczyk Sofiane Boufal, który kosztował ok. 20 mln funtów. 31 listopada 2016 roku, po zwycięstwie 2-0 nad Arsenalem Święci po raz pierwszy od 30 lat awansowali do półfinału Pucharu Ligi Angielskiej. Wielkim rozczarowaniem okazało się odpadnięcie już w fazie grupowej z rozgrywek Ligi Europy po remisie na St Mary's z izraelskim Hapoelem Beer Szewa. 25 stycznia 2017 roku drużyna uzyskała awans do finału Pucharu Ligi Angielskiej po zwycięstwie w dwumeczu nad Liverpoolem[45]. W styczniowym okienku transferowym niespodziewanie z drużyną pożegnał się kapitan José Fonte. Szeregi Świętych zasilił natomiast napastnik Manolo Gabbiadini, oraz bramkarz Mouez Hassen. 26 lutego Southampton przegrał mecz finałowy z Manchesterem United w Pucharze Ligi[46]. 14 czerwca Claude Puel został zwolniony z funkcji menedżera. Powodem był styl gry zespołu, uważany za bardzo nudny i przewidywalny. Francuski menedżer wywalczył z drużyną ósme miejsce w Premier League, dotarł do finału Pucharu Ligi i zajął 3. miejsce w grupie Ligi Europy[47].

23 czerwca 2017 roku nowym trenerem został Mauricio Pellegrino[48]. 1 lipca do zespołu dołączył Jan Bednarek, występujący wcześniej w Lechu Poznań. 8 sierpnia za kwotę ok. 20 mln funtów (wraz z bonusami) dołączył Mario Lemina, stając się tym samym najdroższym zawodnikiem zakupionym przez Southampton. Z drużyną pożegnał się Jay Rodriguez i Jason McCarthy, a kontraktów nie przedłużono z Cuco Martiną, oraz Martinem Caceresem. 14 lipca właścicielka klubu Katharina Liebherr poinformowała fanów, że chińskie przedsiębiorstwo doszło do porozumienia w sprawie wykupienia akcji w klubie. Southampton zostało tym samym wykupione przez chińską rodzinę Gao za 210 mln funtów, do których należy 80% udziałów[49]. Przed rozpoczęciem sezonu ogłoszono transfer Wesleya Hoedta. 1 stycznia 2018 roku za rekordową sumę do Liverpoolu przeszedł Virgil van Dijk, stając się najdroższym obrońcą w historii piłki nożnej. 12 marca zwolniony został Mauricio Pellegrino, który poprowadził drużynę do pięciu zwycięstw w trzydziestu meczach Premier League, stając się najgorszym trenerem w historii Świętych, biorąc pod uwagę liczbę punktów w poszczególnych spotkaniach, oraz procent zwycięstw. Nowym szkoleniowcem zespołu został Mark Hughes. Zdołał on utrzymać drużynę w Premier League, a także awansować do półfinału Pucharu Anglii. Przed rozpoczęciem sezonu oficjalnie ogłoszono, że nie przedłużono kontraktów z Jeremym Piedem, Stuartem Taylorem oraz Florinem Gardosem. Z klubem pożegnał się także Dusan Tadić. W ich miejsce sprowadzono Stuarta Armstronga i Mohameda Elyounoussiego. Na pozycję bramkarza zakupiono Angusa Gunna za kwotę 13,5 mln funtów, a linię defensywną wzmocniono Jannikiem Vestergaardem. Wypożyczony został także napastnik Liverpoolu - Danny Ings, z koniecznością wykupu po sezonie. W grudniu po remisie 2:2 z Manchesterem United Mark Hughes został zwolniony z posady trenera. 5 grudnia funkcję tę przejął Ralph Hasenhüttl. 16 grudnia Święci odnieśli pierwsze zwycięstwo na St Mary's w sezonie, pokonując Arsenal 3:2, kończąc tym samym imponującą serię Kanonierów wynoszącą 22 spotkania bez porażki. W następnej kolejce drużyna austriackiego menedżera odniosła zwycięstwo nad Huddersfield 3:1, i po raz pierwszy od kwietnia 2017 roku drużyna zwyciężyła w dwóch meczach z rzędu, wydostając się ze strefy spadkowej. 27 kwietnia po remisie 3:3 z Bournemouth Święci utrzymali się w Premier League.

Osiągnięcia

  • Wicemistrz Anglii (1): 1984
  • Mistrzostwo Division Two/Championship (3): 1965/1966, 1977/1978, 2011/2012
  • Mistrzostwo Southern League (6): 1896/1897, 1897/1898, 1898/1899, 1900/1901, 1902/1903, 1903/1904
  • Puchar Anglii (1): 1976
  • Finalista Pucharu Anglii (3): 1900, 1903, 2000
  • Finalista Pucharu Ligi Angielskiej (2): 1979, 2017
  • Football League Trophy (1): 2010.
  • 6. miejsce w Premier League: 2015/2016
  • Trofeo Cidade de Vigo (1): 1983
  • Liga Europy – faza grupowa: 2016/2017

Uczestnicy Mistrzostw Świata grający w Southampton

Stadiony

Widok z St Mary's Stadium.

St Mary’s Stadium jest siedzibą klubu od 2001. Wcześniej Southampton rozgrywał swoje spotkania na The Dell, który służył klubowi z Hampshire od 1898. Prawa do nazwy nowego stadionu Świętych nabyła firma ubezpieczeniowa Friends Provident.

  • Nazwa: The Friends Provident St Mary’s Stadium
  • Pojemność: 32 689
  • Inauguracja: 2001
  • Wymiary boiska: 101 × 67 m

Menadżerowie

Przynależność ligowa

Diagram przedstawiający uczestnictwo w poszczególnych ligach przez Southampton.

Obecny skład

Stan na 2 września 2022[50].
NrPoz.Piłkarz
1BRAnglia Alex McCarthy
2OBAnglia Kyle Walker-Peters
3POAnglia Ainsley Maitland-Niles (wypożyczony z Arsenalu)
4OBBrazylia Lyanco
6OBChorwacja Duje Ćaleta-Car
7PONigeria Joe Aribo
8POAnglia James Ward-Prowse (kapitan)
9NAAnglia Adam Armstrong
10NASzkocja Che Adams
11POAnglia Nathan Redmond
13BRArgentyna Willy Caballero
15OBFrancja Romain Perraud
17POSzkocja Stuart Armstrong
NrPoz.Piłkarz
18NAFrancja Sékou Mara
19POMali Moussa Djenepo
21OBAnglia Tino Livramento
22OBGhana Mohammed Salisu
23POAnglia Samuel Edozie
24PONorwegia Mohamed Elyounoussi
27POFrancja Ibrahima Diallo
28OBHiszpania Juan Larios
31BRIrlandia Gavin Bazunu
32POAnglia Theo Walcott
37OBNiemcy Armel Bella-Kotchap
45POBelgia Roméo Lavia

Piłkarze na wypożyczeniu

NrPoz.Piłkarz
OBPolska Jan Bednarek (w Aston Villi do 30 czerwca 2023)
BRPolska Mateusz Lis (w Troyes do 30 czerwca 2023)
NAAnglia Dan Nlundulu (w Cheltenham Town do 1 stycznia 2023)
NrPoz.Piłkarz
POIrlandia Will Smallbone (w Stoke City do 30 czerwca 2023)
OBAnglia Jack Stephens (w Bournemouth do 30 czerwca 2023)
POAnglia Nathan Tella (w Burnley do 30 czerwca 2023)

Statystyki zawodników

Najczęściej występujący zawodnicy

#Imię i nazwiskoLiczba meczów
1Anglia Terry Paine815
2Anglia Mick Channon607
3Anglia Nick Holmes543
4Anglia Matthew Le Tissier540
5Irlandia Tommy Traynor487
6Anglia Jason Dodd483
7Anglia Bert Shelley448
8Anglia Eric Day422
9Norwegia Claus Lundekvam413
10Anglia John Sydenham402

Zawodnicy z największą liczbą bramek

#Imię i nazwiskoLiczba bramek
1Anglia Mick Channon228
2Anglia Matthew Le Tissier209
3Anglia Bill Rawlings193
4Anglia Terry Paine187
5Szkocja George O'Brien180
6Anglia Derek Reeves173
7Anglia Eric Day158
8Walia Ron Davies153
9Anglia Arthur Dominy146
10Anglia Rickie Lambert117

Historia herbu

(c) Stanley Howe, CC BY-SA 2.0
Herb Southampton, oraz barwy klubowe.

W 1970 roku klub postanowił zrobić konkurs dla fanów, aby zaprojektowali herb klubowy, ponieważ wcześniej był on taki sam jak herb miasta. Zwyciężył projekt Rollanda Parrisa, który został herbem klubu na dwadzieścia lat. Aureola widniejąca na górnej części nawiązuje do przydomku Święci, a piłka do charakteru drużyny. Chusta to szal dla fanów, ale także odnosi się do barw klubowych. Drzewo odnosi się do New Forest i Southampton Common. Woda to połączenie mórz, rzek i oceanów jakie znajdują się nad miastem. Biała róża jest symbolem miasta. W dniu 13 maja 2010 r., aby uczcić 125 rocznicę istnienia klubu został wydany specjalny herb, na którym zamiast piłki znalazła się ta liczba, a po bokach data założenia klubu (1885), oraz data jubileuszu (2010). Zawodnicy nosili koszulki z tym herbem w sezonie 2010/2011[51].

Akademia Southampton

Akademia Southampton jest jedną z najbardziej obiecujących szkółek piłkarskich w Anglii. Do tej akademii piłkarskiej dołączają zawodnicy w wieku od 9 do 18 lat. Akademia Southampton wypromowała takich piłkarzy jak: Gareth Bale, Theo Walcott, Adam Lallana, Alex Oxlade-Chamberlain, Wayne Bridge i Luke Shaw, którzy zostali sprzedani do wielkich europejskich drużyn[52].

Klubowe rekordy

Najdłuższa seria zwycięstw

  • 10 meczów, 16 kwietnia 2011 – 20 sierpnia 2011 (liga)
  • 11 meczów, 16 kwietnia 2011 – 20 sierpnia 2011 (wszystkie rozgrywki)

Najdłuższa seria bez porażki

  • 19 meczów, 5 września 1921 – 31 grudnia 1921

Najdłuższa seria bez porażki u siebie

  • 19 meczów, 12 lutego 2011 – 29 listopada 2011 (liga)
  • 21 meczów, 12 lutego 2011 – 29 listopada 2011 (wszystkie rozgrywki)

Największe zwycięstwa

Największe porażki

Najwięcej bramek w meczu

Największa frekwencja u siebie 32 363 przeciwko Coventry City, 28 kwietnia 2012[54]

Europejskie puchary

Information icon.svg Legenda do wszystkich tabel:

  • Q – runda eliminacyjna, 1/16, 1/8, 1/4, 1/2 – odpowiednia faza rozgrywek, Grupa – runda grupowa, 1r gr – pierwsza runda grupowa, 2r gr – druga runda grupowa, F – finał, R – runda, PO – play-off
  • k. – rzuty karne, los. – losowanie, Dogr. – dogrywka, w. – zasada bramek strzelonych na wyjeździe
SezonRozgrywkiRundaKlubDomWyjazdOgólnie
1969/70Puchar Miast Targowych1RNorwegia Rosenborg BK2–00–12–1
2RPortugalia Vitória SC5–13–38–4
1/8Anglia Newcastle United1–10–01–1, w.
1971/72Puchar UEFA1R Athletic Bilbao2–10–22–3
1976/77Puchar Zdobywców Pucharów1RFrancja Olympique Marsylia4–01–25–2
1/8Irlandia Północna Carrick Rangers4–15–29–3
1/4Belgia RSC Anderlecht2–10–22–3
1981/82Puchar UEFA1RIrlandia Limerick United1–13–04–1
2RPortugalia Sporting CP2–40–02–4
1982/83Puchar UEFA1RSzwecja IFK Norrköping2–20–02–2, w.
1984/85Puchar UEFA1RNiemcy Hamburger SV0–00–20–2
2003/04Puchar UEFA1RRumunia Steaua Bukareszt1–10–11–2
2015/16Liga Europy3QHolandia Vitesse3–02–05–0
PODania FC Midtjylland1–10–11–2
2016/17Liga EuropyGrupa KCzechy Sparta Praga3–00–13. miejsce
Izrael Hapoel Beer Szewa1–10–0
Włochy Inter Mediolan2–10–1

Przypisy

  1. Bournemouth vs Southampton: Most complex derby in Premier League. nbcsports.com. [dostęp 2017-06-06]. (ang.).
  2. Southampton 1 – 2 Man Utd. BBC Sport, 15 maja 2005. [dostęp 2013-08-19].
  3. a b c d e f A brief history of Southampton Football Club. saintsfc.co.uk. [dostęp 2014-02-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (5 sierpnia 2012)]. (ang.).
  4. The Dell
  5. a b c d e f g h i j Team History. Southampton FC. [dostęp 2013-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-05)]. (ang.).
  6. Duncan Holley & Gary Chalk: In That Number – A post-war chronicle of Southampton FC. s. 167.
  7. Shearer the Geordie gem. BBC Sport. [dostęp 2011-10-11]. (ang.).
  8. Beattie completes Everton switch. BBC Sport, 4 stycznia 2005. [dostęp 2010-08-12].
  9. Saints name Burley as head coach. CBBC Newsround. [dostęp 2007-08-12].
  10. Gorman returns to Saints as scout. BBC Sport, 25 maja 2007. [dostęp 2008-09-23].
  11. 2008/09 Coca-Cola Football League Championship League Table. The Football League. [dostęp 2010-05-27].
  12. Cortese appointed Saints chairman. BBC, 3 sierpnia 2009. [dostęp 2010-04-02].
  13. Southampton promoted to Premier League. BBC. (ang.).
  14. Statistics. eurosport.onet.pl. [dostęp 2013-07-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-28)]. (pol.).
  15. Jay Rodriguez completes Southampton move from Burnley. bbc.co.uk. [dostęp 2013-10-13]. (ang.).
  16. Gaston Ramirez: Southampton's Nigel Adkins excited by prospect. bbc.co.uk. [dostęp 2013-10-13]. (ang.).
  17. Southampton bring in keeper Artur Boruc. BBC Sport. [dostęp 2012-09-22]. (ang.).
  18. Debiut Artura Boruca, wygrana Manchesteru United i Manchesteru City. onet.pl. [dostęp 2012-10-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-22)]. (pol.).
  19. Southampton: Nigel Adkins sacked, Mauricio Pochettino in. bbc.co.uk. [dostęp 2013-10-13]. (ang.).
  20. Southampton FC: Appointment of Chairman. [dostęp 2014-01-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-01-17)]. (ang.).
  21. Mauricio Pochettino: Tottenham appoint Southampton boss. bbc.com, 2014-05-28. [dostęp 2014-06-24]. (ang.).
  22. Premier League Ronald Koeman trenerem. sport.pl. [dostęp 2014-06-25]. (pol.).
  23. Man Utd sign Southampton defender for £27m. bbc.com. [dostęp 2014-06-27]. (ang.).
  24. Calum Chambers signs for Arsenal. Arsenal, 28 lipca 2014. [dostęp 2014-10-22]. (ang.).
  25. Liverpool confirm Lambert signing. Liverpool F.C.. [dostęp 2014-06-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-06-06)]. (ang.).
  26. AFC Bournemouth have completed the loan signing of Artur Boruc from Southampton. afcb.co.uk. [dostęp 2014-09-19]. (ang.).
  27. Southampton sign Fraser Forster for £10m from Celtic. theguardian.com. [dostęp 2014-08-24]. (ang.).
  28. Graziano Pelle: Southampton sign Italian striker from Feyenoord. BBC Sport, 12 lipca 2014. [dostęp 2014-07-12].
  29. Southampton sign Twente's Tadic. BBC Sport, 8 lipca 2014. [dostęp 2014-07-08].
  30. Simon Jones: Southampton complete double swoop for Toby Alderweireld and £12m Sadio Mane. [w:] www.dailymail.co.uk [on-line]. Daily Mail, 1 września 2014. [dostęp 2014-09-02].
  31. Southampton stays 2nd in EPL with win over QPR. USA Today, 27 września 2014. [dostęp 2014-09-29].
  32. Manchester Utd 0-1 Southampton. bbc.co.uk. [dostęp 2015-01-11]. (ang.).
  33. Phil McNulty: Premier League 2014-15: End of season review. [w:] BBC Sport [on-line]. BBC, 25 maja 2015. [dostęp 2016-06-14].
  34. Arsenal wygrywa w Pucharze Anglii. sport.se.pl. [dostęp 2015-05-30]. (pol.).
  35. Bastian Schweinsteiger and Morgan Schneiderlin join Man Utd. BBC Sport, 13 lipca 2015. [dostęp 2017-04-18].
  36. Liverpool sign Nathaniel Clyne. Liverpool F.C.. [dostęp 2015-07-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (3 lipca 2015)].
  37. Romeu happy to be back in the Premier League. saintsfc.co.uk, 2015-08-13. [dostęp 2015-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-24)]. (ang.).
  38. Saints complete deadline-day deal for van Dijk. Southampton FC. [dostęp 2015-09-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-01)].
  39. Liverool 6-1 Southampton. (ang.).
  40. Blues Appoint Koeman. evertonfc.com. [dostęp 2016-06-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (8 lipca 2016)]. (ang.).
  41. Wanyama transfer completed. tottenhamhotspur.com, 23 czerwca 2016.
  42. Mane w Liverpoolu. (pol.).
  43. Claude Puel nowym trenerem Southampton. (pol.).
  44. Saints complete Højbjerg signing. Southampton FC, 11 lipca 2016. [dostęp 2016-07-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (15 sierpnia 2016)].
  45. Southampton w finale Pucharu Ligi Angielskiej. 25 stycznia 2017. (pol.).
  46. Manchester United 2-1 Southampton. (pol.).
  47. Southampton 2016/17 season. [dostęp 2017-06-30]. (ang.).
  48. Mauricio Pellegrino nowym trenerem Southampton. (pol.).
  49. Akcje Southampton kupione przez Chińczyków. [dostęp 2017-08-14]. (pol.).
  50. Player Profiles. Southampton F.C.. [dostęp 2021-01-09].
  51. 125 Anniversary Crest Unveiled. Southampton FC, 2010-05-18. [dostęp 2016-02-23]. (ang.).
  52. Akademia Southampton – szkolą jak Barcelona. (pol.).
  53. Southampton 8 – 0 Sunderland. BBC Sport, 2015. (ang.).
  54. Club Records. [w:] www.saintsfc.com [on-line]. Southampton F.C.. [dostęp 2016-02-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (5 sierpnia 2012)].

Media użyte na tej stronie

Football pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Football. This is unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.
Kit left arm.svg
Part of football kit based on Kit body.svg.
Kit body.svg

Complete kit:

Kit left arm.svg
Kit body.svg
Kit right arm.svg
Kit shorts.svg
Kit socks.svg






Kit socks long.svg
Football kit template socks
Flag of England.svg
Flag of England. Saint George's cross (a red cross on a white background), used as the Flag of England, the Italian city of Genoa and various other places.
Ulster Banner.svg
Ulster Banner is a heraldic banner taken from the former coat of arms of Northern Ireland. It was used by the Northern Ireland government in 1953-1973 with Edwardian crown since coronation of Queen Elizabeth II, based earlier design with Tudor Crown from 1924. Otherwise known as the Ulster Flag, Red Hand of Ulster Flag, Red Hand Flag.
Flag of Northern Ireland (1953–1972).svg
Ulster Banner is a heraldic banner taken from the former coat of arms of Northern Ireland. It was used by the Northern Ireland government in 1953-1973 with Edwardian crown since coronation of Queen Elizabeth II, based earlier design with Tudor Crown from 1924. Otherwise known as the Ulster Flag, Red Hand of Ulster Flag, Red Hand Flag.
Flag of Ecuador.svg
Made by author of Xramp, first uploaded by Denelson83 as Flag of Ecuador.svg, modifications by Husunqu.
Flag of Croatia.svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Flag of Portugal.svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910). Color shades matching the RGB values officially reccomended here. (PMS values should be used for direct ink or textile; CMYK for 4-color offset printing on paper; this is an image for screen display, RGB should be used.)
Flag of Spain (1945–1977).svg
Autor: SanchoPanzaXXI, Licencja: CC BY-SA 4.0
Flag of Spain during the Spanish State. It was adopted on 11 October 1945 with Reglamento de Banderas Insignias y Distintivos (Flags, Ensigns and Coats of Arms Bill)
Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
Kit right arm southampton2021a.png
Autor: JonasBR, Licencja: CC BY-SA 4.0
Southampton Football Club
Kit socks southampton2021t.png
Autor: JonasBR, Licencja: CC BY-SA 4.0
Southampton Football Club
Kit left arm southampton2021a.png
Autor: JonasBR, Licencja: CC BY-SA 4.0
Southampton Football Club
Kit left arm southampton2021t.png
Autor: JonasBR, Licencja: CC BY-SA 4.0
Southampton Football Club
Southampton FC League Performance.svg
Autor: EclecticArkie, Licencja: CC BY-SA 3.0
Chart of yearly table positions of Southampton F.C. in the English football league system.
Kit right arm southampton2021t.png
Autor: JonasBR, Licencja: CC BY-SA 4.0
Southampton Football Club
Kit body southampton2021h.png
Autor: JonasBR, Licencja: CC BY-SA 4.0
Southampton Football Club
Kit right arm southampton2021h.png
Autor: JonasBR, Licencja: CC BY-SA 4.0
Southampton Football Club
Kit body southampton2021t.png
Autor: JonasBR, Licencja: CC BY-SA 4.0
Southampton Football Club
Kit shorts southampton2021a.png
Autor: JonasBR, Licencja: CC BY-SA 4.0
Association football kit shorts
Kit shorts southampton2021h.png
Autor: JonasBR, Licencja: CC BY-SA 4.0
Association football kit shorts
Kit left arm southampton2021h.png
Autor: JonasBR, Licencja: CC BY-SA 4.0
Southampton Football Club
Kit shorts southampton2021t.png
Autor: JonasBR, Licencja: CC BY-SA 4.0
Southampton Football Club
Saints Crest.jpg
Autor: SouthamptonFan123, Licencja: CC BY-SA 4.0
Southampton - St Mary's
Kit socks southampton2021a.png
Autor: JonasBR, Licencja: CC BY-SA 4.0
Southampton Football Club
Reassurance^ - geograph.org.uk - 1723809.jpg
(c) Stanley Howe, CC BY-SA 2.0
Reassurance! To fans heading to the match - this mural is at the east end of the railway footbridge. More of a Valete to those like myself heading west away from the ground.
Saints FC 1901-1902.jpg
The Southampton Football Club squad for the 1901-02 season. C. B. Fry is standing at the rear, first on the left
Before the Kick-off - geograph.org.uk - 431355.jpg
(c) Colin Smith, CC BY-SA 2.0
Before the Kick-off. Southampton huddle together before kicking off against Derby County at St Mary's Stadium on May 12 2007.
Kit body southampton2021a.png
Autor: JonasBR, Licencja: CC BY-SA 4.0
Southampton Football Club
Kit socks southampton2021h.png
Autor: JonasBR, Licencja: CC BY-SA 4.0
Southampton Football Club
Man Utd vs Southampton 2017-02-26.svg
Autor: PeeJay2K3, Licencja: CC BY-SA 4.0
Line-ups for the 2017 EFL Cup Final between Manchester United and Southampton, played at Wembley Stadium on 26 February 2017
Northam Stand.jpg
Autor: David Ingham from Lancashire, England, Licencja: CC BY-SA 2.0
The Bury FC players applaud the Bury fans in the Northam Stand at The Friends Provident St. Mary’s Stadium, home of Southampton FC. Saturday 26th January 2008