Spółdzielnia Mieszkaniowa Kopernik (Toruń)

Spółdzielnia Mieszkaniowa Kopernik
Ilustracja
Fragment Osiedla „Wschód”
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Siedziba

Toruń

Adres

ul. Matejki 94/96

Data założenia

1902

Forma prawna

spółdzielnia mieszkaniowa

Prezes

Marek Żółtowski

Nr KRS

0000071793

brak współrzędnych
Strona internetowa

Spółdzielnia Mieszkaniowa Kopernikspółdzielnia mieszkaniowa w Toruniu, istniejąca od 1902 roku, jedna z najstarszych w regionie i w Polsce.

Historia

Fragment Osiedla „Zachód”, przy ul. Bema
Fragment Osiedla „Zachód”, ul. Gagarina

Spółdzielnie założono 4 października 1902 roku jako Stowarzyszenie Urzędników dla Budowy Domów i Mieszkań w Toruniu. Walne zgromadzenie urzędników odbyło się w toruńskim Dworze Artusa. Uczestniczyło w nim 65 członków założycieli, głównie urzędników miejskich i kolejarzy.

Już w 1905 roku wybudowano pierwszych siedem kamienic. Pierwszymi domami, które wybudowała spółdzielnia, były kamienice przy ulicach Rybaki 38, Mickiewicza 52, 54 i 56, Batorego 9 i 11 oraz Kujota 6. Znajdowało się w nich 68 mieszkań. Kolejną była kamienica przy ul. Konopnickiej na Bydgoskim Przedmieściu. Budynki miały wysoki standard, w niektórych zainstalowano nawet windy do wwożenia węgla na górę (dla ochrony chodników przed zanieczyszczeniem).

W okresie międzywojennym wybudowano tylko dwa bloki w Chełmży, przy dzisiejszej ulicy Marchlewskiego. Od 1945 roku działa pod nazwą „Spółdzielnia Mieszkaniowa Kopernik w Toruniu”. Aż do lat 60. XX w. zajmowała się tylko administracją budynków, później zaczęła budować dalsze bloki. Nadal buduje domy wielorodzinne. Łącznie wybudowała już ponad 17 tysięcy mieszkań w Toruniu.

Stan obecny

Spółdzielnia administruje dzisiaj 169 budynkami, m.in. na Bielanach (Osiedle Gagarina), Bydgoskim Przedmieściu, Osiedlu Bema i Koniuchach. Dziś administruje ponad 8-ma tysiącami lokali, zamieszkałymi przez około 16 000 osób.

Spółdzielnia prowadzi różnorodną działalność społeczno-oświatowo-kulturalną. Posiada 3 kluby osiedlowe oraz własny kompleks sportowy obejmujący budynek techniczny korty tenisowe, boiska ze sztuczną nawierzchnią oraz stadion z trybunami, boiskiem trawiastym oraz bieżnią. Co roku latem organizuje konkursy na najbardziej ukwiecony balkon i najładniejszy ogródek przydomowy a zimą konkurs na najciekawszą bożonarodzeniową dekorację świąteczną balkonów. Prezesem jest Marek Żółtowski.

Nagrody i wyróżnienia

Przypisy

  1. Medal Za Zasługi dla Miasta Torunia na wstędze | www.torun.pl, www.torun.pl [dostęp 2017-01-24] [zarchiwizowane z adresu 2017-11-19] (pol.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie