Spółka Przesławski i Cierniak

Spółka Przesławski i Cierniak
Ilustracja
Siedziba Spółki Przesławski i Cierniak
PaństwoII Rzeczpospolita
SiedzibaPałac Górków w Poznaniu
Adresulica Wodna 27, Poznań
Data założenia1919
Data likwidacji1931
Forma prawnaspółka jawna
UdziałowcyJózef Przesławski i Stanisław Cierniak
Numer rejestru894
Zatrudnienie90 osób
brak współrzędnych
Reklama Spółki Przesławski i Cierniak z 1928 roku

Spółka Przesławski i Cierniak – przedsiębiorstwo branży papierniczej założone w 1919 roku w Poznaniu przez Józefa Przesławskiego i Stanisława Cierniaka. W jego skład wchodziła: fabryka kartonaży, introligatornia, drukarnia oraz hurtownia materiałów introligatorskich.

Historia

W lipcu 1874 roku rozpoczęła działalność fabryka kartonaży i introligatornia Paula Wilckego w Poznaniu. W 1883 roku zakład został przeniesiony do Pałacu Górków w Poznaniu przy ulicy Wodnej 27. Z dniem 1 listopada 1919 roku przedsiębiorstwo przeszło na własność Józefa Przesławskiego oraz Stanisława Cierniaka. Nazwę zmieniono z „P. Wilcke, Poznań” na „Przesławski i Cierniak. dawn. P. Wilcke”[1].

Nowi właściciele znacznie zmodernizowali wyposażenie zakładu i podzielili jego pracę na dwa działy: fabrykę kartonaży oraz introligatornię. Z czasem dodano także drukarnię i szlifiernię noży introligatorskich wraz z hurtownią materiałów do prac introligatorskich. Jak wskazano w reklamie z 1922 roku introligatornia była w stanie wykonać dziennie 3000 broszur holendrowanych lub szytych drutem, a także wykonać do 1500 opraw książek z tłoczeniem na grzbiecie lub okładce[2].

Zakład rozwijał się dynamicznie, instalowano nowe maszyny napędzane silnikami elektrycznymi. Realizowano wiele zamówień na druk i oprawę nakładową książek, ksiąg adresowych oraz telefonicznych. W tym okresie zatrudnionych było blisko 90 osób, a park maszynowy liczył 60 urządzeń[3]. Spółka realizowała wiele różnorakich zamówień. Największymi zleceniodawcami były: firma ubezpieczeniowa „Vesta”, Poczta Polska oraz firmy wydawnicze – Wydawnictwo Polskie Rudolfa Wegnera oraz Wielkopolska Księgarnia Nakładowa Karola Rzepeckiego. Zakład Przesławskiego i Cierniaka wykonywał oprawę nakładową serii „Biblioteka Laureatów Nobla”, wydawaną od 1921 roku[4].

W zakładzie wykształciło się wielu przyszłych mistrzów introligatorskich. W zakładzie Przesławskiego i Cierniaka praktykowali między innymi: Czesław Hejna, Tadeusz Jankowiak, Roman Ludwiczak, Stanisław Przech oraz Marian Zakrzewski. Na początku 1931 roku Spółka została rozwiązana, a majątek podzielony pomiędzy byłych współwłaścicieli. Józef Przesławski otrzymał dział introligatorski i prowadził działalność pod firmą „Józef Przesławski, Introligatornia, drukarnia i hurtownia materiałów introligatorskich w Poznaniu”. Stanisław Cierniak otrzymał dział kartonaży pod nazwą: „Stanisław Cierniak, fabryka kartonaży i drukarnia”[5].

Udział w wystawach

II Targ Poznański

Wystawa odbyła się w dniach 19–27 marca 1922 roku w Poznaniu. Spółka „Przesławski i Cierniak” prezentowała swoje wyroby w Sali IV, która obejmowała: galanterię i przemysł papierowy, wyroby gliniane, ziemiopłody oraz budownictwo[6].

Polska Wystawa Graficzna

Zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Graficzne w Domu Akademickim „Bratnia Pomoc” przy ulicy św. Marcin 40. Odbyła się w dniach 27 listopada – 4 grudnia 1927 roku. Spółka przedstawiła kartonaże, oprawy książek, a w szczególności artystyczną oprawę dzieła Józefa Weyssenhoffa „Soból i Panna"[7].

Powszechna Wystawa Krajowa

Spółka zaprezentowała swoje wyroby w Pawilonie Przemysłu Graficznego i Papierniczego. Na stoisku wystawiono oprawy zakładowe w płótno, półskórki i całoskórki, wyroby kartonażowe oraz galanterię introligatorską. Prezentowano także oprawy półfrancuskie książek z serii „Biblioteka Laureatów Nobla” Wydawnictwa Rudolfa Wegnera. Za udział w wystawie firma Przesławskiego i Cierniaka została wyróżniona Listem Pochwalnym[8].

Przypisy

  1. Obwieszczenie. „Monitor Polski”, s. 7, 12.04.1920. 
  2. „Przegląd Graficzny”, s. 155, 02.06.1922. Związek Zakładów Graficznych i Wydawniczych na Polskę Zachodnią z siedzibą w Poznaniu. 
  3. Zygmunt Zalewski: Poznań w ilustracji: zbiór pamiątek i pomników z przeszłości Poznania. Agencja Wydawnicza "Adred", 1928, s. 161.
  4. Przechadzki po P.W.K., Wśród pięknych opraw książek, „Polska Gazeta Introligatorska” (6), 1929.
  5. Z rejestru handlowego. „Monitor Polski”, s. 5, 30.06.1931. 
  6. Urzędowy Przewodnik. II Targ Poznański: wystawa wzorów przemysłu i hurtu polskiego 19/III-27/III 1922: urzędowy spis wystawców Targu Poznańskiego, 1922.
  7. Wystawa Graficzna w Poznaniu, „Przegląd Graficzny i Papierniczy” (49), 1927.
  8. Przechadzki po P.W.K. Wśród pięknych opraw książek, „Polska Gazeta Introligatorska” (6), 1929.

Bibliografia

  • E. Pokorzyńska: Polska Gazeta Introligatorska. Dzieje czasopisma i analiza zawartości, [w] „Zeszyty Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk”, 2013, T. 13, W kręgu badań czasopiśmienniczych i prasoznawczych.
  • E. Pokorzyńska: Introligatorstwo polskie na drodze do uprzemysłowienia w XIX i 1. połowie XX wieku, [w] „Acta Poligraphica” 2013, R. 1, nr 1.
  • Praca zbiorowa pod red. M. Rzadkowolskiej: Słownik pracowników książki polskiej. Suplement IV, Warszawa 2016.
  • L. Rosadziński: Śladami poznańskich introligatorów. Ich sztuka i wyroby, Poznań 2009.
  • L. Rosadziński: Ginące rzemiosło. Śladami poznańskich introligatorów, Poznań 2011.
  • M. Żynda: Introligatorstwo poznańskie 1574–1975, Poznań 1975.

Media użyte na tej stronie

Pałac Górków w Poznaniu.jpg
Pałac Górków od strony ulicy Klasztornej i Wodnej w Poznaniu, fotografia wykonana między 1925 a 1939
Reklama Spółki Przesławski i Cierniak.jpg
Reklama Spółki Przesławski i Cierniak zamieszczona w publikacji "Poznań w ilustracji: zbiór pamiątek i pomników z przeszłości Poznania" z 1928 roku