Special Air Service Regiment

Special Air Service Regiment
Historia
Państwo

 Australia

Sformowanie

20 sierpnia 1964

Tradycje
Rodowód

Z Special Unit, Independent Companies

Działania zbrojne
Wojna wietnamska, I wojna w Zatoce Perskiej, II wojna w Zatoce Perskiej, Wojna w Afganistanie (od 2001)
Organizacja
Dyslokacja

Swanbourne (10 km od Perth)

Rodzaj wojsk

komandosi

Special Air Service Regiment (SASR)australijska jednostka wojskowa sił specjalnych[1], wzorowana na brytyjskiej SAS. Działająca od 20 sierpnia 1964 roku. Czerpie z tradycji Z Special Unit i Independent and Commando Companies − australijskich jednostek wojskowych prowadzących działania specjalne z czasów II wojny światowej.

Do podstawowych zadań SASR należy prowadzanie działań rozpoznawczych, antyterrorystycznych i dz. specjalnych.

Mottem SASR jest „Kto ryzykuje, wygrywa” („Who dares wins”).

Strefy działań SASR

Rozpoznanie

Podczas rozpoznania rola SASR zwyczajowo opiera się na działaniu małych pododdziałów rozpoznania, mających za zadanie przeniknięcie na terytorium przeciwnika i zdobycie informacji o ruchach sił i środków przeciwnika. Patrole SASR mogą być desantowane na teren przeciwnika z powietrza, wody (włączając w to łodzie podwodne), oraz na ląd. Dowiodły także wysoką skuteczność podczas działań w dżungli i na pustyni[2].

Zwalczanie terroryzmu

W tych działaniach SASR prowadzi bezpośrednich uderzenia i uwalnianie zakładników, włączając w to abordaż na statki wodne. Pododdział SASR tworzy Tactical Assault Group West, organizację odpowiedzialną za uwalnianie zakładników na akwenach i poza granicą Australii.

Historia

Początki

Special Air Service Regiment został sformowany 25 lipca 1957 roku jako 1st Special Air Service Company, Royal Australian Regiment[3]. 1st SAS Company rozrastała się i uzyskała status oddziału 20 sierpnia 1964 ostatecznie już jako Australian Special Air Service Regiment.

Pierwsza operacja SASR miała miejsce w 1965 jako, gdy część Brytyjskich Oddziałów Wspólnoty stacjonujących na Borneo, wzięli udział w wojnie Malezji z Indonezją. SASR wspólnie z brytyjskimi i nowozelandzkimi oddziałami próbował zapobiec przenikaniu przez Indonezyjczyków na teren Malezji podczas Operacji Claret, której celem było zepchnięcie wojsk Indonezji do obrony. Wykorzystywana głównie do rozpoznania, SASR zabiła w walce co najmniej 20 żołnierzom indonezyjskich sił w serii ataków po obu stronach granicy. W owym konflikcie zginęło trzech żołnierzy SASR – jeden przebity ciosem słonia, dwóch pozostałych utonęło podczas pokonywania rzeki[4].

Wietnam

SASR przystąpiło do wojny wietnamskiej, gdy 3 Eskadra rozlokowała się jako część 1st Australian Task Force w kwietniu 1966. SASR zostało oczami i uszami 1st Australian Task Force, prowadząc rozpoznanie w strefie działań 1 ATF. Podobnie jak na Borneo, SASR współpracował ściśle z NZSAS, z którego do każdego oddziału australijskiego przydzielony został jeden Nowozelandczyk.

Pododdziały SASR działały w Wietnamie aż do wycofania się wojsk w 1971 roku. SASR i New Zealand Special Air Service zabiły od 492 do 598 wrogich żołnierzy tracąc jedynie dwóch ludzi podczas akcji i trzech w wyniku ostrzału wojsk sprzymierzonych. W tym czasie zanotowały znaczne sukcesy prowadząc swe działania. Wietnamczycy nazywali ich tłumacząc na j. polski Widmami z dżungli.

Ostatni żołnierz australijskiego SAS uznany za zaginionego w akcji w 1969 po upadku z podejrzanie przeciętej liny, został odnaleziony w sierpniu 2008 roku[5].

SASR współpracowała m.in. z U.S.N. SEALs i U.S. Army Special Forces i instruktorami w LRRP (Long Range Reconnaissance Patrol). Część członków SASR prowadziła działania wraz z MACV-SOG.

Przypisy

  1. Richard Bennett: Fighting Fores: Illustrated Anatomy of the World's Great armii. Londyn: 2001, s. 189. ISBN 1-86155-595-4.
  2. David Horner: Making Australian Defence Force. Melbourne: 2001, s. 197. ISBN 0-19-554117-0.
  3. Governor General of Australia ~ Speeches. [dostęp 2009-11-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-10-04)].
  4. David Horner: Making Australian Defence Force. Melbourne: 2001, s. 60-169. ISBN 0-19-554117-0.
  5. Grave of Aussie digger found in Vietnam, news.smh.com.au [dostęp 2017-11-26] (ang.).

Media użyte na tej stronie