Spiritus et Sponsa

Spiritus et Sponsa
Ilustracja
Autor

Jan Paweł II

Tematyka

liturgia

Typ utworu

list apostolski

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Watykan

Język

łacina

Data wydania

2003

Wydawca

Libreria Editrice Vaticana

poprzednia
Rosarium Virginis Mariae
następna
Mane nobiscum Domine

Spiritus et Sponsa (łac.: Duch i Oblubienica) − list apostolski papieża Jana Pawła II z 4 grudnia 2003 z okazji 40. rocznicy ogłoszenia Konstytucji o liturgii świętej Sacrosanctum Concilium.

Treść

List apostolski przypomina najważniejsze tezy konstytucji Sacrosanctum Concilium ogłoszonej podczas II soboru watykańskiego. Następnie wskazuje na zmiany, jakie zaszły w Kościele katolickim w dziedzinie liturgii w ciągu 40 lat od wydania konstytucji, a także na zagadnienia, które w tym czasie okazały się szczególnie istotne (świętowanie niedzieli, duszpasterstwo liturgiczne). W dalszej części listu papież zarysowuje perspektywy życia liturgicznego Kościoła, zwracając uwagę m.in. na zagadnienie godnego sprawowania liturgii pod przewodnictwem pasterzy i na rolę milczenia jako znaku liturgicznego[1].

Przypisy

  1. Instytut Gość Media, Spiritus et Sponsa, liturgia.wiara.pl, 17 kwietnia 2008 [dostęp 2021-09-28].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

John paul 2 coa.svg
Autor: Magul, Licencja: CC-BY-SA-3.0

DETAILED (MULTILINGUAL) DESCRIPTION AT THE HOLY SEE WEBSITE: Coat of Arms of His Holiness John Paul II (The Holy See Press Office).

Herb Jana Pawła II.
W błękitnym polu tarczy, krzyż złoty łaciński, (stykający się z krawędzią tarczy jak w przypadku figury zaszczytnej), przesunięty w prawo. Pod poprzeczną belką krzyża, po lewej (heraldycznie) stronie, złota litera M, oznaczająca Maryję.
Dewiza wybrana przez Jana Pawła II brzmiała Totus Tuus (Cały twój). Zgodnie jednak z zasadą konstrukcji stosowaną w herbach papieskich, dewiza ta nie była zamieszczana w herbie.