Społeczność Chrześcijańska we Wrocławiu (Kościół Chrystusowy w RP)

Społeczność Chrześcijańska we Wrocławiu
Państwo

 Polska

Siedziba

Wrocław

Data powołania

21 sierpnia 2006

Wyznanie

protestanckie

Kościół

Kościół Chrystusowy w RP[1]

Pastor

Andrzej W. Bajeński (p.o.)

brak współrzędnych
Kościół ewangelicko-augsburski Gustawa Adolfa we Wrocławiu, gdzie odbywały się nabożeństwa Społeczności

Społeczność Chrześcijańska we Wrocławiuzbór Kościoła Chrystusowego w RP, działający we Wrocławiu[1].

Pełniącym obowiązki pastora przełożonego zboru jest Andrzej W. Bajeński. Spotkania grupy misyjnej Kościoła Chrystusowego we Wrocławiu odbywają się we wtorki o 18:30[1].

Historia

Od 2004 w I Zborze Kościoła Chrześcijan Baptystów we Wrocławiu zaczął powstawać podział w łonie jego członków odnośnie sposobów jego prowadzenia. Wobec tego wśród części jego członków pojawiły się tendencje separatystyczne, planowali oni wydzielenie się z jego struktur i powołanie osobnego IV Zboru Baptystycznego, na co nie uzyskali jednak zgody. Nawiązali więc kontakty z prezbiterem naczelnym Wspólnoty Kościołów Chrystusowych, Andrzejem Bajeńskim. W 2006 został wystosowany przez nich wniosek o przyjęcie jako zbór w struktury tego kościoła, zatwierdzony przez Radę Krajową WKCh, zebraną 21 sierpnia 2006 roku w Zakościelu. Został wówczas utworzony zbór Społeczność Chrześcijańska we Wrocławiu. Pastorem przełożonym nowego zboru został Stanisław Blank[2]. Początkowo jednostka liczyła około 30 wiernych[3].

Od 2007 miejscem nabożeństw Społeczności stał się Kościół Gustawa Adolfa w dzielnicy Sępolno, udostępniony przez Parafię Ewangelicko-Augsburską św. Krzysztofa[3][4].

Kolejnym pastorem przełożonym zboru został Mirosław „Klekot” Walczak, funkcję pastorów pomocniczych pełnili Stanisław Blank i Krzysztof Pawłusiów[5]. W 2016 wspólnota skupiała około 350 wiernych. Należała do jednych z najszybciej rozwijających się zborów ewangelikalnych na terenie kraju[3].

Po przejściu większości członków Społeczności do Kościoła Zielonoświątkowego w RP i powołaniu zboru tej denominacji, który kontynuuje działalność w Kościele Gustawa Adolfa, aktywność zboru pozostałego w strukturach Kościoła Chrystusowego w RP ogranicza się do prowadzenia grupy misyjnej tego wyznania[1][4].

Przypisy

  1. a b c d Wspólnoty lokalne. chrystusowi.pl. [dostęp 2022-06-03].
  2. Społeczność Chrześcijańska we Wrocławiu. slowoizycie.pl. [dostęp 2022-06-03].
  3. a b c Społeczność Chrześcijańska we Wrocławiu – 10-lecie. slowoizycie.pl. [dostęp 2022-06-03].
  4. a b Kim jesteśmy. schwroclaw.pl. [dostęp 2022-06-03].
  5. Kim jesteśmy?. schwroclaw.pl. [dostęp 2022-06-03]. [zarchiwizowane z tego adresu].

Media użyte na tej stronie

SM Wrocław Kościół Gustawa Adolfa 219 (0).jpg
Autor: Sławomir Milejski, Licencja: CC BY 3.0
Wrocław, zespół kościoła ewangelickiego, tzw. Pamiątkowy króla Gustawa Adolfa, 1932-1933