Sporysz (Żywiec)
Dzielnica Żywca | |
![]() Kościół Chrystusa Króla | |
Państwo | |
---|---|
Województwo | |
Powiat | |
Miasto | |
Data założenia | XIV w. |
W granicach Żywca | 1 stycznia 1950[1] |
Powierzchnia | ~3,0[2] km² |
Populacja (2010) • liczba ludności |
|
• gęstość | ~1.833,3 os./km² |
Strefa numeracyjna | 33 |
Kod pocztowy | 34-330 |
Tablice rejestracyjne | SZY |
Położenie na mapie Żywca (c) I, Adam midor, CC-BY-SA-3.0 | |
49°40′29″N 19°13′35″E/49,674722 19,226389 | |
Portal ![]() |
Sporysz – dzielnica Żywca o charakterze mieszkalno-przemysłowym, położona w jego południowo-wschodniej części.
Położenie
Sporysz położony jest w sąsiedztwie Kocurowa-Koleb, Śródmieścia i Zabłocia, nad rzeką Koszarawa.
Granice dzielnicy wyznaczają:
- od północy - rzeka Koszarawa oraz ul. Klonowa
- od wschodu - ul. Folwark oraz Rezerwat Grapa
- od południa - granica miasta z miejscowościami Trzebinia i Wieprz
- od zachodu - rzeka Soła
Przyroda
Zbiorniki i cieki wodne
Główną rzeką przepływającą przez Sporysz jest Koszarawa. Początek bierze w rejonie wsi o tej samej nazwie. Następnie płynie przez tereny gmin: Koszarawa, Jeleśnia, Świnna oraz przez miasto Żywiec, gdzie wpada do Soły w rejonie mostu kolejowego.
Południowo-zachodnią granicę dzielnicy, będącą również granicą oddzielającą Żywiec od wsi Trzebinia wyznacza potok Sporyszek, mający swoje źródła u podnóży wzgórza Kępa w Trzebini. Wpada on do potoku Trzebinia, który łączy się z rzeką Koszarawą w rejonie ulicy Isep.
Wzgórze Grojec
Wzgórze Grojec znajduje się w widłach Soły i Koszarawy i ma wysokość 612 m n.p.m.
Na jego wierzchołku prowadzone były prace archeologiczne, podczas których stwierdzono istnienie wcześniej drewnianego zamku.
Przez szczyt Grojca przebiega szlak turystyczny z Śródmieścia do browaru oraz
Szlak Wyzwolicieli Miasta Żywca.
Na szczycie Małego Grojca (422 m n.p.m.) ustawiono stalowy krzyż - pamiątkę po wizycie w Żywcu papieża Jana Pawła II w dniu 22 maja 1995 roku.
Flora
W północnej części dzielnicy znajduje się Rezerwat przyrody Grapa. Został powołany w 1996 roku w celu ochrony naturalnych lasów liściastych, charakterystycznych dla Kotliny Żywieckiej.
Florę rezerwatu przyrody Grapa tworzy:
- 11 gatunków wątrobowców,
- 70 gatunków mchów,
- 162 gatunki roślin naczyniowych,
w tym kilkanaście gatunków objętych ochroną prawną, m.in. parzydło leśne, kukułka Fuchsa, wawrzynek wilczełyko, skrzyp olbrzymi.
Zbiorowiska roślinne rezerwatu reprezentują trzy zespoły roślinności:
- Grąd subkontynentalny – dominujący zespół leśny, z drzewostanem tworzonym przez grab zwyczajny, dąb szypułkowy, lipę drobnolistną, z niewielkim udziałem klonu zwyczajnego, jaworu i jesionu wyniosłego;
- Łęg jesionowy z jarzmianką większą – zespół leśny z drzewostanem tworzonym przez jesion wyniosły;
- Zespół życicy trwałej i babki zwyczajnej – zespół nieleśny rozwijający się wzdłuż ścieżek.
Historia
Wieś Sporysz, typowo rolnicza, powstała w XIV wieku. W 1595 roku wieś położona w powiecie śląskim województwa krakowskiego była własnością kasztelana sądeckiego Krzysztofa Komorowskiego[3]. Jej charakter zmienił się w XIX wieku wraz z rozwojem przemysłu. Na terenie wsi powstały kuźnie, walcownia i cynkownia blachy, która została przekształcona w 1900 roku w Żywiecką Fabrykę Śrub.
Duża część Sporysza należała do rodziny Sapińskich. Teren, na którym stoi dziś Fabryka Śrub został kupiony od Antoniego Sapińskiego ok. 1832 roku.
W 1869 roku Sporysz liczył 1023 mieszkańców.
Według „Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich” Sporysz dzielił się na:
- Isep - obszar położony w rejonie ujścia Koszarawy do Soły. W jego granicach znajdowała się duża część Parku Arcyksiążęcego, a także południowa część dzisiejszej dzielnicy Śródmieście (Osiedle 700-lecia, Osiedle Parkowe, Osiedle Pod Grapą). Obecnie Ispem nazywany jest rejon ulic: Habdasówka, Isep, Nad Koszarawą i Pola Lisickich.
- Obszar - część położona na północ od rzeki Koszarawy, w okolicy Huty Fryderyka i stacji kolejowej. Został założony przez Krzysztofa Komorowskiego w 1568 roku.
- Nowowieś - rejon obecnej ulicy Sporyskiej, znajdujący się u podnóży wzgórza Grojec.
Sporysz był ulubionym miejscem na niedzielne i świąteczne wypady za miasto dla mieszkańców Żywca, polecano wycieczki po zakładach przemysłowych oraz wyjścia na Grojec.
W 1930 roku wieś zamieszkiwało 1147 osób.
Sporysz był siedzibą gminy od 1867 (do 1933 roku jednowioskowej). W 1934 roku do gminy Sporysz należały wsie: Czernichów, Isep, Moszczanica, Międzybrodzie Żywieckie, Oczków, Pewel Mała, Przyłęków, Sporysz, Świnna, Trzebinia i Zadziele.
1 września 1947 z inicjatywy Fabryki Śrub we wsi została uruchomiona Szkoła Przyzakładowa Przysposobienia Przemysłowego. W 1951 szkoła ta uzyskała nową siedzibę, 1 września 1951 kształcenie w niej został poszerzone o Technikum Mechaniczne, a następnie w latach 70. XX wieku – liceum zawodowe i zasadniczą szkołę dokształcającą. Z uwagi na rosnące potrzeby lokalowe, w 1975 placówka została przeniesiona do nowego budynku zlokalizowanego na Osiedlu 700-lecia[4].
18 stycznia 1950 roku Sporysz razem z Ispem, Zabłociem, Pawlusiem i Kocurowem został przyłączony do Żywca.
W 1975 do budynku opuszczonego przez Technikum Mechaniczne przeniesiono Policealne Studium Medyczne, zajmujące się przygotowaniem do zawodu pielęgniarek oraz Liceum Medyczne. Liceum prowadziło działalność do 1996, kiedy to zostało przekształcone w II Liceum Ogólnokształcące, natomiast studium policealne funkcjonowało do 31 stycznia 2003[5]. II Liceum działało do 2009. Wówczas szkoła ta została połączona z I Liceum Ogólnokształcącym[6].
Sporysz dziś
Współczesny Sporysz jest dzielnicą o charakterze mieszkalno-przemysłowym. Zakłady przemysłowe skupiają się przy ulicy Grunwaldzkiej.
Przy ul. Grunwaldzkiej znajduje się Żywiecka Fabryka Śrub „Śrubena Unia”, wywodząca się z powstałej 24 lipca 1837 roku Huty Fryderyka. Od 1911 roku produkuje śruby, wkręty, nakrętki i nity. Po zakończeniu II wojny światowej fabryka była systematycznie powiększana i modernizowana, a w roku 1994 stała się spółka akcyjną.
Między ul. Kopernika a rzeką Koszarawą rozciągają się osiedla domów jednorodzinnych (Osiedle Kopernika, Osiedle Reymonta).
W Sporyszu funkcjonuje ośrodek edukacji kulturalnej i promocji twórczości młodych - Klub „Śrubka”, funkcjonujący od 1947 roku, a także klub środowiskowy „Globik”.
Zabytki
Do nielicznych zabytków na terenie dzielnicy należą:
- Ruiny pieca wapienniczego u podnóży wzgórza Grojec
- Ruiny zamku na Grojcu. Najstarsze znaleziska archeologiczne datowane są na VI w. p.n.e. w okresie halsztackim kultury łużyckiej. Osada ta jest jedną z najwyżej położonych osad kultury łużyckiej w górach.
- Stara zabudowa zlokalizowana głównie w rejonie ul. Kopernika
Turystyka
Na terenie dzielnicy znajduje się gęsta sieć szlaków turystycznych. Przez Sporysz przebiegają:
Szlak Papieża Jana Pawła II - Rynek → Park Zamkowy → kładka nad Koszarawą → ul. Grojec → Mały Grojec → ul. Grojec → ul. Sporyska
Konkatedra Narodzenia NMP → Park Zamkowy → kładka nad Koszarawą → Grojec → Browar
Szlak Wyzwolicieli Miasta Żywca - Dworzec kolejowy → ul. Dworcowa → Stary most na Sole → Plac Grunwaldzki → ul. Kościuszki → Park Zamkowy → kładka nad Koszarawą → ul. Grojec → Mały Grojec → Grojec → Browar
Konkatedra Narodzenia NMP → Park Zamkowy → ul. Kopernika → ul. Isep → Trzebinia → Tokarka → Sopotnia Mała → Romanka
Przyrodniczy Szlak Spacerowy po Żywcu - Konkatedra Narodzenia NMP → Park Zamkowy → ul. Kopernika → ul. Klonowa → Rezerwat przyrody Grapa → ul. Turystyczna → stacja kolejowa Żywiec-Sporysz
Szlak Wyzwolenia Żywca - Stary most na Sole → Osiedle Widok → Osiedle Góra Burgałowska → ul. Komonieckiego → ul. Do Kopca → ul. Kocurowska → ul. Sosnowa → Rezerwat przyrody Grapa → ul. Turystyczna → stacja kolejowa Żywiec-Sporysz
Kultura
W Sporyszu prowadzą działalność dwie filie Miejskiego Centrum Kultury - Klub Śrubka oraz Klub Globik.
Klub Śrubka
Klub Śrubka znajduje się przy ul. Grunwaldzkiej 13. Powstał w roku 1947 jako świetlica zakładowa pracowników Fabryki Śrub. W tym samym czasie powołano bibliotekę dla pracowników[7].
Obecnie klub prowadzi zajęcia takie jak[8]:
- Aerobik
- Czwartek z dobrym filmem - zajęcia edukacji filmowej
- Galeria „Pod Śrubką"
- Koło modelarskie
- Samodzielna Formacja Obronno-Ratownicza im. gen. Stanisława Sosabowskiego
- Szkółka szachowa
- Zajęcia teatralne
- zajęcia edukacji plastycznej dla dzieci, młodzieży i dorosłych
- Taniec dla dzieci, młodzieży oraz zajęcia z tańca towarzyskiego
- Warsztaty dziennikarskie
oraz jest organizatorem dorocznych imprez:
- Bajkowe Spotkania Teatralne (od 1997 r.)
- Konkurs Modeli Kartonowych i Plastikowych „Śrubka” (od 1989)
- Spotkania Szachowe „Śrubka” (zima, wiosna, jesień)
- Turniej Artystyczny Młodych CZTERY PORY ROKU
- Spotkania Przyjaciół Henryka Worka - LASEK
W budynku Klubu funkcjonuje biblioteka - filia nr 2 Żywieckiej Biblioteki Samorządowej (wcześniej biblioteka pracowników Fabryki Śrub) oraz Żywiecka Orkiestra Dęta (Stowarzyszenie Przyjaciół Żywieckiej Orkiestry Dętej, wcześniej Zakładowa Orkiestra Dęta Fabryki Śrub). Z Klubem „śrubka” współpracuje i wspomaga jego działalność Stowarzyszenie Kulturalne „prowincja” oraz Żywiecki Uniwersytet Trzeciego wieku.
Klub Globik
Klub Globik mieści się przy ul. Sporyskiej 37. Prowadzi następujące zajęcia[9]:
- Zajęcia plastyczne
- Zajęcia teatralne
- Gimnastyka artystyczno-akrobatyczna
- Tenis stołowy
- Taniec nowoczesny
Edukacja
Przedszkola
- Przedszkole nr 6 przy ul. Sporyskiej 37
- Przedszkole nr 8 przy ul. Grunwaldzkiej 17
Szkoły podstawowe
- Szkoła Podstawowa nr 3 im. Adama Mickiewicza przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 2
Gimnazja
- Gimnazjum nr 3 im. Cypriana Kamila Norwida przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 2 - mieści się w budynku Szkoły Podstawowej nr 3. 22 października 2002 roku odbyła się uroczystość nadania imienia, przekazania sztandaru i ślubowania klas pierwszych[10].
Szkoły średnie
- II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Komorowskiego przy ul. Grunwaldzkiej 9 - powstało 1 września 1972 roku jako Medyczne Studium Zawodowe w Żywcu. W 1991 roku przy Zespole Szkół Medycznych powstaje pierwsze Liceum Ogólnokształcące które zostaje zlikwidowane. W 1997 roku szkoła zmienia nazwę na Zespół Szkół Medycznych i Ogólnokształcących, a w roku 2002, w związku z likwidacją Medycznego Studium Zawodowego szkoła zmienia nazwę na II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Komorowskiego w Żywcu[11].
- Zespół Szkół Samochodowych przy ul. Grunwaldzkiej 10 - powstał w roku 1961, kiedy to utworzono Zasadniczą Szkołę Zawodową przy Przedsiębiorstwie Państwowym PKS w Żywcu. W 1985 roku uruchomione zostaje 5-letnie Technikum Samochodowe. Obecną nazwę szkoła otrzymała w 1993 roku[12].
- Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych przy ul. Grunwaldzkiej 9 - szkoła została przeniesiona na obecne miejscu w 2013 roku.
Szkoły wyższe
- Beskidzka Wyższa Szkoła Umiejętności przy ul. Grunwaldzkiej 5 – niepaństwowa wyższa szkoła zawodowa działająca od 2000 roku.
Przemysł
Wraz z rozwojem przemysłu w XIX wieku w Sporyszu ulokował się szereg zakładów przemysłowych. Były to należące do Habsburgów: fabryka kleju, mąki kostnej i kwasu siarkowego oraz fabryka wyrobów z drewna (parkiet, skrzynki i pędzle). Na terenie folwarku ulokowana była gorzelnia i rektyfikatornia[13].
W 1930 roku działały ponadto rafineria spirytusu, wytwórnia wódek i zakład produkujący dywany[14].
W 1844 roku została przez Karola Ludwika Habsburga została założona Huta Fryderyka. Pracowały tam kuźnice, walcownie i cynkownia blachy. W 1895 roku zakład połączono z fabrykami w Trzyńcu i kopalniami węgla w Karwinie. W 1900 roku hutę kupiło Austriackie Towarzystwo Górniczo-Hutnicze w Wiedniu[15]. W 1910 roku zakład sprzedano Pierwszej Galicyjskiej Fabryce Śrub Nitów i Nakrętek w Oświęcimiu. Od tego czasu do chwili obecnej fabryka działa w branży śrubiarskiej jako Żywiecka Fabryka Śrub Śrubena Unia.
Osiedla
- Osiedle Kopernika
- Osiedle Reymonta
Komunikacja
Główne ciągi komunikacyjne
- ul. Grunwaldzka - droga powiatowa, biegnie od Osiedla Pod Grapą do skrzyżowania z ul. Kopernika nieopodal granicy miasta z wsią Świnna
- ul. Kopernika - droga wojewódzka 946, prowadzi od Osiedla Parkowego w kierunku Korbielowa
- ul. Sporyska - droga powiatowa, wiedzie od ul. Kopernika w kierunku wzgórza Grojec
Status drogi powiatowej posiadają także:
- ul. Isep - prowadzi od ul. Kopernika w kierunku granicy z Trzebinią. Łączy się z ul. Sporyską.
- ul. Klonowa - łączy ul. Grunwaldzką z ul. Kopernika i ul. Komorowskich
- ul. Marii Curie-Skłodowskiej - łącznik pomiędzy ul. Kopernika i ul. Grunwaldzką
- ul. Partyzantów - biegnie od ul. Grunwaldzkiej do Kocurowa-Koleb
Linie kolejowe
Przez Sporysz przebiega linia kolejowa 97 Skawina - Żywiec ze stacją kolejową Żywiec-Sporysz przy ul. Grunwaldzkiej.
Obecny budynek dworca został wybudowany w latach 1971-1974 w miejsce poprzedniego, zniszczonego w czasie działań wojennych w 1945 roku, pochodzącego z II połowy XIX wieku[16].
Ze stacji można dojechać do miejscowości takich jak[17]:
Komunikacja miejska
Na terenie dzielnicy znajduje się 21 przystanków komunikacji miejskiej[18]. Na najważniejszych zatrzymują się autobusy linii:
- Fabryka Śrub - 1, 5, 6, 9, 12, 15
- Isep - 2
- Osiedle Kopernika - 8, 13
- Spółdzielnia - 15, 12
- ul. Sporyska - 3
Przypisy
- ↑ Dz.U. z 1950 r. nr 3, poz. 22
- ↑ a b Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Żywca. Część II: Kierunki rozwoju.
- ↑ Województwo krakowskie w drugiej połowie XVI wieku ; Cz. 2, Komentarz, indeksy, Warszawa 2008, s. 110.
- ↑ Nasz XX wiek – rok 1947. nsik.com.pl. [dostęp 2022-04-27]. [zarchiwizowane z tego adresu].
- ↑ Kres szkoły pielęgniarek w Sporyszu. nsik.com.pl. [dostęp 2022-04-26]. [zarchiwizowane z tego adresu].
- ↑ Historia szkoły. lo-zywiec.pl. [dostęp 2022-04-26].
- ↑ Klub Śrubka: Historia Klubu
- ↑ Klub Śrubka: Strona główna
- ↑ Urząd Miejski w Żywcu: Ferie w klubie Globik
- ↑ „Nad Sołą i Koszarawą”: Sztandar dla Gimnazjum nr 3 w Żywcu
- ↑ II Liceum Ogólnokształcące w Żywcu: Historia szkoły
- ↑ Zespół Szkół Samochodowych w Żywcu: Historia
- ↑ „Nad Sołą i Koszarawą”: Żywiec sprzed stu laty
- ↑ Wielka Ilustrowana Encyklepedja Powszechna, Wydawnictwo Gutenberga, Kraków 1931, tom XVI
- ↑ „Nad Sołą i Koszarawą”: Żywiec na starych pocztówkach
- ↑ „Nad Sołą i Koszarawą”: Nasz XX wiek
- ↑ PKP: Rozkład jazdy pociągów, informacja, bilety, ceny
- ↑ MZK Żywiec: Mapa połączeń
Media użyte na tej stronie
Niebieski szlak turystyczny.
Zielony szlak turystyczny.
Autor: Adam midor, Licencja: CC BY-SA 4.0
Stacja kolejowa Żywiec-Sporysz
Autor: Adam midor, Licencja: CC BY-SA 3.0
Beskidzka Wyższa Szkoła Umiejętności w Żywcu
Autor: Lesnydzban, Licencja: CC BY-SA 4.0
Szkoła Podstawowa nr. 3 w Żywcu
Autor: Lestat (Jan Mehlich), Licencja: CC BY-SA 2.5
Willa przy ulicy Mikołaja Kopernika w Żywcu.
Żółty szlak turystyczny.
Autor: Adam midor, Licencja: CC BY-SA 3.0
Kościół Chrystusa Króla w Żywcu
(c) Kokorik z polskiej Wikipedii, CC-BY-SA-3.0
Góra Grojec widziana od strony wsi Radziechowy
Huta Fryderyka w Sporyszu, XIX w.