Śrinagar

Śrinagar
Ilustracja
Panorama Śrinagaru nad jeziorem Dal
Państwo Indie
Populacja (2011)
• liczba ludności

1 200 000
Nr kierunkowy0194
Kod pocztowy190001
Tablice rejestracyjneJK01
Położenie na mapie Dżammu i Kaszmiru
Mapa konturowa Dżammu i Kaszmiru, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Śrinagar”
Położenie na mapie Indii
Ziemia34°05′24″N 74°47′24″E/34,090000 74,790000
Strona internetowa

Śrinagar[1] (hindi श्रीनगर, trb.: Śrinagar, trl.: Śrīnagar; urdu: سرینگر; kaszmirski: سِرېنَگَر; ang. Srinagar) – miasto w Indiach, położone nad jeziorem Dal. Letnia stolica stanu Dżammu i Kaszmir. W 2011 Śrinagar zamieszkiwało 1,2 miliona mieszkańców[2].

Pochodzenie nazwy

Obecna nazwa Śrinagar (sanskryt: śrī "bogactwo, dostatek; bogini Lakszmi" i nagar "miasto") jest reinterpretacją etymologiczną lokalnej nazwy Srīnagar, wywodzącej się, poprzez średnioindyjskie Sirinagar, z sanskryckiego Sūrya-nagar, "miasto (boga) słońca"[3].

Geografia

Łodzie mieszkalne w Śrinagarze

Śrinagar leży w Dolinie Kaszmirskiej, na wysokości około 1700 m n.p.m. Klimat miasta charakteryzują łagodne lata i zimne, śnieżne zimy. Łagodny, nieco przypominający europejski klimat decydował o popularności Śrinagaru wśród rządzących Indiami Brytyjczyków.

Historia

Do 1947 roku

Historia Śrinagaru sięga III wieku p.n.e., kiedy Śrinagar należał do imperium Aśoki. Śrinagar przejściowo znajdował się pod kontrolą koczowników z Azji Środkowej (Heftalici), jednak do XIV wieku zachował hinduistyczny i buddyjski charakter. Dopiero w XVXVI wieku większość ludności Kaszmiru i Śrinagaru zaczęła wyznawać islam. Na początku XIX wieku Śrinagar trafił pod panowanie Sikhów. W połowie XIX wieku zostali oni pokonani przez Brytyjczyków i wówczas zdecydowano, że Kaszmir nie zostanie wcielony formalnie do Indii, ale będzie odrębnym, formalnie niezależnym księstwem z hinduistycznymi władcami. Taki też był status Śrinagaru do końca rządów Brytyjczyków w Indiach.

Po 1947 roku

Historia Śrinagaru po uzyskaniu przez Indie niepodległości jest nierozerwalnie związana z historią konfliktu indyjskopakistańskiego o Kaszmir.

Uzyskanie przez Indie niepodległości w 1947 roku spowodowało narastanie konfliktów w Kaszmirze. W momencie wycofania się Brytyjczyków z Indii większość ludności Kaszmiru, w tym również Śrinagaru stanowili muzułmanie. Sprawę komplikował również status prawny Kaszmiru, który formalnie był niepodległym księstwem. W rezultacie decyzja o przynależności regionu, w tym również oczywiście Śrinagaru, do Indii bądź Pakistanu należała do maharadży Hari Singha. W momencie podjęcia działań zbrojnych przez Pakistańczyków Hari Singh zdecydował się wystąpić do Indii o interwencję zbrojną, a następnie wyraził zgodę na przyłączenie Kaszmiru do Indii. Stało się to bezpośrednią przyczyną wojny indyjsko-pakistańskiej w latach 19471948. Druga wojna indyjsko-pakistańska o Kaszmir miała miejsce w 1965 roku. Kaszmir był również obiektem interwencji chińskiej w 1962 roku.

Obecnie Śrinagar jest administrowany przez Indie. Nie oznacza to jednak, że Pakistan nie występuje z roszczeniami o miasto (i cały Kaszmir). Śrinagar jest obiektem częstych zamachów bombowych.

Języki

Podstawowymi językami używanymi w Śrinagarze są:

Turystyka

Łódź na jeziorze Dal

Potencjalnie przemysł turystyczny powinien stanowić jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki Śrinagaru. Miasto ma do zaoferowania atrakcje, w tym jezioro Dal z łodziami mieszkalnymi. Śrinagar jest również punktem wyjścia do wypraw w Himalaje, w tym Doliny Kaszmirskiej. W Śrinagarze zaczyna się wiodąca wzdłuż Indusu droga do Leh.

Jednak poważną przeszkodą dla rozwoju turystyki w Śrinagarze jest trwający konflikt i nieustające zagrożenie zamachami terrorystycznymi.

Jedną z atrakcji miasta jest rzekomy grób Jezusa Chrystusa. Zgodnie z wiarą islamskiej sekty Ahmadijja nie zginął na krzyżu. Wyruszył jednak na wschód, by nauczać zaginione plemiona Izraela. Miejsce spoczynku jego szczątków jest właśnie w Śrinagarze[4].

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Polska nazwa ustalona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych na 50. posiedzeniu 26 maja 2010 roku [1]
  2. Spis powszechny Indii. [dostęp 2019-07-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-11)].
  3. Sir Monier Monier-Williams, "śrīnagar". W: The Great Sanskrit-English Dictionary, Oxford University Press, Oxford 1899
  4. "Kaszmir zamiast Golgoty" Grzegorz Górny opoka.pl

Media użyte na tej stronie

India location map.svg
(c) Uwe Dedering z niemieckiej Wikipedii, CC BY-SA 3.0
Location map of India.

Equirectangular projection. Strechted by 106.0%. Geographic limits of the map:

  • N: 37.5° N
  • S: 5.0° N
  • W: 67.0° E
  • E: 99.0° E
Made with Natural Earth. Free vector and raster map data @ naturalearthdata.com.
Flag of India.svg
The Flag of India. The colours are saffron, white and green. The navy blue wheel in the center of the flag has a diameter approximately the width of the white band and is called Ashoka's Dharma Chakra, with 24 spokes (after Ashoka, the Great). Each spoke depicts one hour of the day, portraying the prevalence of righteousness all 24 hours of it.
Srinagar.jpg

View of Dal Lake.

This view has only part. We will update the Patel latest.
Kashmir Dal lake boat.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC BY 2.0
Houseboats in Srinagar.jpg
Autor: Fjdelisle, Licencja: CC BY 3.0
Houseboats (Nagin Lake, Srinagar, Jammu-Kashmir, India)