Staż podyplomowy lekarza i lekarza dentysty
Staż podyplomowy lekarza i lekarza dentysty – rodzaj stażu zawodowego w Polsce, odbywanego przez lekarzy i lekarzy dentystów po uzyskaniu dyplomu ukończenia studiów na kierunku lekarskim / lekarsko-dentystycznym. Odbycie stażu podyplomowego oraz pozytywne zdanie Lekarskiego Egzaminu Końcowego są warunkami koniecznymi w celu uzyskania pełnego prawa wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty.
Staż podyplomowy lekarza
Staż lekarza trwa 13 miesięcy i obejmuje pogłębienie wiedzy teoretycznej oraz praktycznej nauki udzielania świadczeń zdrowotnych w dziedzinach:
- chorób wewnętrznych (11 tygodni)
- pediatrii (w tym neonatologii) (8 tygodni)
- chirurgii ogólnej (w tym chirurgii urazowej) (8 tygodni)
- położnictwa i ginekologii (7 tygodni)
- psychiatrii (4 tygodnie)
- anestezjologii i intensywnej terapii (3 tygodnie)
- medycyny ratunkowej (3 tygodnie)
- medycyny rodzinnej (6 tygodni)
- szkolenie w zakresie
- orzecznictwa lekarskiego (3 dni)
- bioetyki (3 dni)
- prawa medycznego (4 dni)
Staż lekarza w ramach stażu cząstkowego w dziedzinie chorób wewnętrznych obejmuje również szkolenie z zakresu transfuzjologii klinicznej oraz z zakresu profilaktyki zakażeń HIV, diagnostyki i leczenia AIDS.
Staż rozpoczyna się corocznie w dniach 1 października albo 1 marca.
Staż podyplomowy lekarza dentysty
Staż lekarza trwa 12 miesięcy i obejmuje pogłębienie wiedzy teoretycznej oraz praktycznej nauki udzielania świadczeń zdrowotnych w dziedzinach:
- stomatologii zachowawczej (10 tygodni)
- stomatologii dziecięcej (10 tygodni)
- periodontologii (4 tygodnie)
- ortodoncji (5 tygodni)
- chirurgii stomatologicznej (8 tygodni)
- protetyki stomatologicznej (8 tygodni)
- medycyny ratunkowej (2 tygodnie)
- szkolenie w zakresie
- orzecznictwa lekarskiego (3 dni)
- bioetyki (3 dni)
- prawa medycznego (4 dni)
Staż lekarza dentysty w ramach stażu w dziedzinie stomatologii obejmuje również szkolenie z zakresu profilaktyki zakażeń HIV, diagnostyki i leczenia AIDS, a w dziedzinie medycyny ratunkowej – kurs z zakresu ratownictwa medycznego.
Zasady zaliczenia stażu podyplomowego
Staż cząstkowy kończy się złożeniem kolokwium z zakresu wiedzy teoretycznej i umiejętności określonych odpowiednio ramowym programem tego stażu, w terminie przewidzianym w indywidualnym harmonogramie realizacji stażu. Pozytywny wynik kolokwium jest podstawą zaliczenia stażu i dokonania odpowiedniego wpisu w karcie stażu. Stażysta uzyskuje zaliczenie stażu podyplomowego po zrealizowaniu ramowego programu oraz po złożeniu kolokwiów i sprawdzianów oraz ankiety Ocena stażu podyplomowego przez lekarza stażystę. Właściwa okręgowa rada lekarska potwierdza zaliczenie stażu.
Dyżury medyczne
Stażysta będący lekarzem, w ramach odbywania stażu, pełni dyżury medyczne, zwane dalej „dyżurami”, zgodnie z ramowym programem i indywidualnym harmonogramem ustalonym przez opiekuna stażu. Stażysta w trakcie stażu pełni 1 dyżur w tygodniu w wymiarze 10 godzin i 5 minut lub dwa dyżury w tygodniu w wymiarze 5 godzin oraz 5 godzin i 5 minut.
Zobacz też
Linki zewnętrzne
- Centralny Rejestr Lekarzy. nil.org.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-05-13)].
Bibliografia
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 września 2012 r. w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. z 2014 r. poz. 474)
- Ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. z 2022 r. poz. 1731)
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 kwietnia 2021 r. w sprawie Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (Dz.U. z 2021 r. poz. 828)
Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.
Media użyte na tej stronie
The Star of Life, medical symbol used on some ambulances.
Star of Life was designed/created by a National Highway Traffic Safety Administration (US Gov) employee and is thus in the public domain.