Stamnos
Stamnos (stgr. στάμνος, lm. stamnoi) – pękate, amforowate naczynie zasobowe o krótkiej szyi, szerokim wylewie i dwóch poziomych imadłach przy korpusie w górnej części brzuśca.
Służyło głównie do przechowywania wina, oliwy i przypuszczalnie innych płynów, lecz zapewne też do ich mieszania. Powstało w okresie archaicznym prawdopodobnie w Lakonii lub w Etrurii. W Atenach pojawiło się ok. 530 p.n.e. i w znacznej części było wytwarzane na eksport.
Jako jedyne naczynie do wina stamnos często wyposażano w nakrycie (pokrywkę). Podobnie jak kantaros, odgrywał rolę w kulcie Dionizosa, ponieważ sceny malarstwa wazowego wskazują, iż korzystano z niego w obrzędach dionizyjskich. Z kontekstu przedstawień wynika, że przypuszczalnie mógł służyć jako naczynie (stągiew) na wino nierozcieńczone[1].
Przypisy
- ↑ John Boardman: Athenian red figure vases. The classical period. London: Thames & Hudson, 1989, s. 239.
Bibliografia
- Maria L. Bernhard: Greckie malarstwo wazowe. Wrocław: Ossolineum, 1966, seria: Historia kultury materialnej starożytnej Grecji nr 2, s. 17
- Der Neue Pauly. T. 11. Stuttgart: J.B. Metzler, 2001, kol. 916–917
Media użyte na tej stronie
Autor: National Museum in Warsaw, Licencja: CC0
Attycka amfora szyjowa czarnofigurowa (142328 MNW), malarz Diosfosa, 500- 475 p. Chr., Strona A: Peleus oddający Achillesa na wychowanie Chironowi, obok pies; strona B: Hermes z kaduceuszem, Maia i baran; postaciom towarzyszą inskrypcje. Warszawa
Autor:
Vase: Deepdene Painter
Photo: Metropolitan Museum of Art, Licencja: CC0Thetis delivering armor to Achilles newly forged by Hephaistos. Red-Figure Stamnos by the Deepdene Painter, ca. 470-460 BCE.
The original photo was taken by the Metropolitan Museum of Art.
This version of the image has been resized for deeper dpi, cropped, and the background has been changed to solid white.