Stanisław Bytnar

Stanisław Bytnar
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

31 marca 1897
Ostrów

Data i miejsce śmierci

styczeń 1945
pomiędzy Auschwitz-Birkenau a Wodzisławiem Śląskim

Zawód, zajęcie

nauczyciel

Małżeństwo

Zdzisława Bytnarowa

Dzieci

Jan Bytnar
Danuta Barbara Dziekańska

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari[1]
Symboliczny grób Stanisława Bytnara na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

Stanisław Bytnar (ur. 31 marca 1897 w Ostrowie, zm. w styczniu 1945 pomiędzy Auschwitz-Birkenau a Wodzisławiem Śląskim) – polski nauczyciel, legionista, ojciec Jana Bytnara i Danuty Barbary Dziekańskiej, zginął podczas ewakuacji KL Auschwitz.

Życiorys

Urodził się w biednej rodzinie chłopskiej jako syn Macieja i Katarzyny z Chmurów. Z pomocą kierownika wiejskiej szkoły, który widział w nim zdolnego ucznia, rozpoczął naukę w Seminarium Nauczycielskim w Rzeszowie. Po wybuchu I wojny światowej w sierpniu 1914 wraz z innymi uczniami rzeszowskiego seminarium wstąpił do Strzelca w Krakowie. Jako żołnierz Legionów Polskich służył w 3 kompanii VI batalionu 1 pułku piechoty w składzie I Brygady; został ciężko ranny w bitwie pod Krzywopłotami w listopadzie 1914, po czym 18 listopada 1915 został zwolniony[2].

W 1918 ukończył kurs w Krakowie dla byłych słuchaczy seminariów nauczycielskich, a po złożeniu egzaminu państwowego uzyskał prawo nauczania. W 1919 został nauczycielem jednoklasowej szkoły w Chorzenicach, gdzie zaznaczył swoją obecność także jako społecznik, organizując chór i amatorskie przedstawienia teatralne. W 1920 został kierownikiem szkoły w Niekłaniu na ziemi kieleckiej. Pod jego kierunkiem w ciągu dwóch lat szkoła z dwuklasowej przekształciła się w siedmioklasową. Również w Niekłaniu aktywnie udzielał się społecznie, brał udział w pracach rady gminnej, organizował ogniska i przedstawienia teatralne, założył chór. Powołał do życia spółdzielnię spożywców, której dochody częściowo przeznaczał na wycieczki krajoznawcze uczniów szkoły. Przewodniczył lokalnemu ognisku Związku Nauczycielstwa Polskiego.

W 1925 skierowany został przez władze oświatowe na dalszą naukę; wraz z żoną Zdzisławą Rechulówną ukończył Państwowy Instytut Pedagogiki Specjalnej, a w 1926 Maria Grzegorzewska powierzyła mu kierownictwo szkoły ćwiczeń Instytutu; Bytnar pracował w tym charakterze przez dziesięć lat, publikując jednocześnie w piśmie „Szkoła Specjalna”[3]. W 1936 wygrał konkurs na pierwszego kierownika Szkoły Specjalnej nr 111 w Warszawie. Pracował także społecznie, z dziećmi upośledzonymi. Rozwijał również akcję oświatową wśród więźniów z aresztu przy ul. Rakowieckiej.

W czasie II wojny światowej prowadził tajne nauczanie dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, także dzieci zdrowych. Aresztowany przez gestapo wraz z synem Janem 23 marca 1943 w mieszkaniu Bytnarów, przy al. Niepodległości 159[4]. Został osadzony na Pawiaku w Warszawie, skąd 13 maja wraz z transportem 337 mężczyzn i 119 kobiet został wywieziony do KL Auschwitz[5].

Został zastrzelony przez konwojentów SS na trasie OświęcimWodzisław Śląski, kiedy najprawdopodobniej osłabł i nie miał już sił iść dalej w czasie ewakuacji obozu w styczniu 1945[6]. Jego symboliczny grób znajduje się na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach[7].

Przypisy

  1. informacja na tabliczce nagrobnej
  2. Wykaz Legionistów Polskich 1914–1918. Stanisław Bytnar. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. [dostęp 2015-03-21].
  3. E. Magiera, Czasopismo "Szkoła Specjalna"...
  4. Stanisław Broniewski: Akcja pod Arsenałem. Wrocław: KRIS Ltd., 1993, s. 22. ISBN 83-900931-1-1.
  5. Regina Domańska: Pawiak. Więzienie Gestapo. Kronika 1939-1944. Warszawa: Wydawnictwo Książka i Wiedza, 1978, s. 321.
  6. 74 lata temu z niemieckiego obozu Auschwitz wyruszyły Marsze Śmierci. dzieje.pl. [dostęp 2019-01-24].
  7. Włodzimierz Trojan: Kwatera Batalionu "Zośka". Warszawa: Fundacja Ochrony Zabytków, 1991, s. 58.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Zdzislawa Jan Bytnar grave.JPG
Autor: Cezary Piwowarski, Licencja: CC BY-SA 4.0
Grób Zdzisławy i Stanisława Bytnarów na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach